Polonya'daki Ekonomik Durumun İnsanı Kıskandıran Genel Bir Özeti

Avrupa'nın görece orta halli ülkelerinden biri olarak gösterilen Polonya'da bile hayat Türkiye'nin üzerinde mi, kısaca bakalım.
Polonya'daki Ekonomik Durumun İnsanı Kıskandıran Genel Bir Özeti
iStock

polonya ile türkiye'yi şöyle kıyaslayayım

geçen sene yeni mezundum, türkiye'de 1 yıl asgari ücretle işe girdim, buraya gelmek, para biriktirmek için. türkiye'de aldığım maaş asgari ücretti, (2300tl) o zamanın kuruyla yaklaşık 300 euro. polonya'ya yüksek lisans için gelmiştim, bir süre sonra karşıma aynı iş kolunda bir ilan çıktı, başvurdum, kabul edildim ve işe başladım. maaş 4500 zloty net ücret, 1000 euro. türkiye'de haftada 1 gün iznim vardı, resmi tatil kavramı yok. 1 günlük izni de kafasına göre verirlerdi. haftada 45 saat + 6 saat mola 51 saatim iş yerinde geçerdi. gerçekten insanda psikoloji bırakmıyordu bu çalışma düzeni.

polonya'da ise aynı iş, hafta sonu tatil, resmi bayramlar tatil. vardiya yok, haftada sadece 37.5 saat çalışma + 2.5 saat mola. pazartesi nasıl başlıyor, cuma nasıl geliyor insan anlamıyor dahi. her şeyden önce kendimi nsan hissetmeye başladım, artık kendime zaman ayırabiliyorum. polonya ile türkiye arasındaki fark budur.


yazmışken bazı ek bilgiler de vereyim

arabalar 1000 zloty'den başlar. evet şaka değil, 1500 zloty'e mercedes marka bir araba alabilirsiniz. teknoloji ucuzdur, çünkü vergiler ucuzdur. türkiye'de 16 bin tl olan iphone 12 pro max'ın polonya'daki satış fiyatı 5000 zloty'dir. işsizlik oranı avrupa'nın en az oranlı ülkelerinden biridir. artık öyle çok iş varki fabrikalarda, ukrayna'dan, belarus'tan gelenler bile yetersiz kalıyor, hala daha çok işçi lazım. avrupa'nın baba ülkelerini de gezdim fakat bana göre polonya en güvenli ülkelerden biridir, çünkü nüfus homojendir. yabancılar en fazla ukranyalı ya da belaruslu. geri kalanlar da öğrenci. hangi saatte gezerseniz gezin başınıza hiçbir şey gelmez. ama berlin'de, paris'te o saatlerde canınızdan olma ihtimaliniz vardır. genç kuşak (30-35 yaş altı) %90'ı ingilizceyi çok iyi konuşur. polonya tabii ki bir norveç, isviçre, almanya değil. fakat polonya'nın türkiye ile arasında da şu an kapanmayacak bir fark var. her konuda polonya, türkiye'nin çok ama çok önünde. sanattan tutun, sokakların temizliğine kadar. bir ek bilgi daha vereyim, download hızı 200 mbps.

sosyal medyada polonya'yı kötüleyen tiplerin ya polonya ile ilgili kuyruk acısı var ya da hiçbir şeyden memnun olmayan tipler.

polonya denilince akıllara hala 2. dünya savaşı filmlerinde gördüğünüz gibi bir ülke geldiğini düşünüyorum

haliyle yazılan yorumlar da genel olarak o yönde olmuş. olan biten ise pek öyle değil arkadaşlar.

polonya, an itibarıyla avrupa'nın en büyük şirketlerinin depo merkezi halindedir. sürekli yatırım almaktadır. sadece amazon ve zalando'nun lojistik işlemleri bile türkiye'de dönen taşımacılığın önüne geçecektir.

ayrıca, yedek parça konusunda da polonya, avrupa'nın ihtiyaçlarını karşılamaktadır. müşteri hizmetleri servisleri de avrupa'ya polonya üzerinden sağlanır. ibm, dell, fujitsu gibi firmaların destek servisleri polonya'dadır.

sizin duble yollar var ya arkadaşlar, o yollar burada bayağıdır var. ama kimse bunun için hükümetin peşinde koşturmaz.

avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi polonya'dadır. üstelik kapısında anahtarlarınıza kadar bıraktığınız bir x-ray cihazından geçmeniz gerekmez. güvenlik, ülkeye sınırlarında sağlanmıştır. alışveriş merkezlerine, sinemalara, marketlere girerken zaten güvendesiniz.

polonya'da en ucuz ücreti alan çalışan tatile gidebilir arkadaşlar. asgari ücret bugün itibarıyla brüt 2800 zloty'dir. lakin polonyalılar için, türkiye'de 5 yıldızlı otelde 7 gece tatil, ultra her şey dahil (uçak gidiş-dönüş) ortalama 1500 zloty'dir.

sevgili arkadaşlar, polonya'da çalışırken, pandemi sebebiyle işsiz kaldığınız süre içerisinde, devlet kazandığınız net maaşın %80'lik bölümünü size ödemeye devam eder. iban istemez. parası vardır.

polonya'da dolar acayip derecede uçmaz, euro takla falan atmaz. belirli bir ekonomik denge vardır. ha, polonya'yı beğenmemenize çok seviniyorum. çünkü "nerede çokluk, orada bokluk" sözüne aşırı inanıyorum. böyle kalın. saygılar.


market fiyatları

maaş düşük gelmiş olacak ki, ekşi sözlük üzerinden mesajla market fiyatları soranlar oldu. o nedenle genel gıda fiyatlarından bahsedeyim.

yarım kilo dana kuşbaşı: 15-16 zl
yarım kilo dana kıyma: 9-10 zl
1 litre süt : 2-2,5 zl
domates kg : 5 -8 zl
patates 15 kg : 28-30 zl
cola 2l : 6-8 zl
tereyağ 200 gr paket: 4-6 zl
margarin 250 gr paket: 2-2,5 zl
kahve 200 gr jacobs: 15-18 zl
çamaşır kapsülü ariel 42 adet: 20-24 zl
corn flakes 400 gr : 8-9 zl

bu fiyatları birim olarak düşünerek karşılaştırmasını yapınız. ha yok, ben döviz kurunu çevireceğim diyorsanız da 1 zloty 2,17 türk lirasıdır.


mesajla gelen sorularla alakalı olarak yaşam maliyetleri içerisinde, ev kiraları, yurtlar hakkında da bilgi vereyim

öğrenciler için yurtlar hemen her okulun bünyesinde olduğu gibi, özel yurtlar da mevcuttur. kalınacak odaların büyüklüğüne, özelliklerine, kaç kişi kalacağına göre bir fiyatlandırma belirlenir. 350 zl-1200 zl arasında aylık ödeme yapılır. örneğin 4 kişilik odada kalırsanız, bu aylık 350 zl gibi bir ücret olacaktır. yok ben öğrenciyim ama rahatımdan ödün vermem derseniz de tek kişilik odaları kalitesine göre 800-1200 zl aralığında, şehirlere göre ücretlerin değişmesini de hesaba katarak bulabilirsiniz.

ev kiraları ise m2 basına hesaplanır. burada 3+1 gibi bir kavram yoktur. 1 oda, 2 oda, 3 oda gibi söylenir. 2 oda aynı bizdeki 1+1 demektir. 3 keza aynı şekilde.

kiralar genel olarak şehir ve ilçelerin büyüklüğüne bağlı olarak ciddi anlamda farklılıklar göstermektedir. yani lodz ilinde 1500 zl ye 2 odalı bir ev bulabilirken, varşova'da bu ihtimal zayıflayabilir. evler polonya'da oldukça eskidir. 1900'lü yıllardan kalma taş binalar çoğunluktadır. dolayısıyla çok ekstra bir görünüm beklemeyiniz. kiralanan bütün evler 95% oranında dayalı döşelidir. herhangi bir eşya masrafınız olmaz. tabi nevresim vs. onları geçiyoruz.

şehir merkezine uzak ama araba, tramvay, otobüs ile ulaşımı kolay olan yerlerde ise 2 odalı daireleri 900-1200 zl aralığına kiralamak mümkün. öğrenciler genel olarak birlikte evlere çıkmaktadır. bu şekilde aylık kira ücretleri, yurtlarla aynı seviyelere ulaşır.

sorulardan birisi de park yerlerinin ücretli olup olmadığı yönündeydi. polonya'da hemen her yerde park etmek ücretlidir. saatlik ücret ve günlük ücret ise şehirlere göre değişiklik gösterir. fakat benim gördüğüm farklı şehirler de dahil olmak üzere akşam 18:00 sabah 08:00 arası park yerleri ücretsizdir.