Muadillerine Kıyasla Gözlerden Biraz Uzak Kalan Nefis Heavy Metal Grubu: W.A.S.P.

1982'den beri derdinize derman, yolunuza yoldaş olmayı başaran underrated grubu inceliyoruz.
Muadillerine Kıyasla Gözlerden Biraz Uzak Kalan Nefis Heavy Metal Grubu: W.A.S.P.

1982 yılında blackie lawless, rik fox, randy piper ve tony richards tarafından kurulan w.a.s.p, metal müzikte de 'west coast' olarak tabir edilen los angeles/kaliforniya'da kuruldu. kuruldukları dönemde, daha sonra birçoğu büyük metal gruplarına dönüşecek, guns'n roses, dokken, mötley crüe, van halen, l.a. guns gibi gruplarla da hemşehriydiler.

kökleri circus circus grubuna dayanan w.a.s.p, çıkış şarkıları olarak, ismiyle tepkileri üzerine çeken 'animal (f*ck like a beast)'i seçtiler. yarı çıplak modellerin sahneye çıkması, lawless'in bu modelleri kırbaçlaması gibi, bir süre sonra başlarına bela olacak sahne gösterileri, grubun ilk yıllarından beri var olan bir gelenekti.

W.A.S.P. - Animal (F*ck Like a Beast), live in London / 1984


grubun kuruluştaki kadrosu çok uzun sürmedi

rik fox'un gruptan ayrılmasından sonra, don costa gitara geçti. ancak, don costa'da grupta çok kalmadı ve costa'nın yerini chris holmes aldı.

grup ilk stüdyo albümleri için 1984 yılında, birçok grubu yine metal müzik dünyasına kazandıran, capitol records ile anlaşma imzaladı. grubun adıyla aynı olan ilk albümleri 'w.a.s.p', 17 ağustos 1984 yılında raflarda yerini aldı.

2006

peki w.a.s.p ne demek?

w.a.s.p, gerçek anlamıyla kullanıldığında, 'white, anglo-saxon, protestant' (beyaz, anglo-sakson, protestan) anlamına gelen, abd'deki britanya kökenli beyazları belirtmek amacıyla kullanılan bir kısaltmadır. kelime, amerikan tarihi boyunca birçok kez 'beyaz üstünlüğünü' göstermek amacıyla da kullanıldı.

grup üyesi blackie lawless iki kez silahlı saldırıya uğradı. lawless iki olayı da, kurşunlardan sıyrılarak atlattı. daha sonra yaptığı açıklamada size amerika'yı dar edeceğim mına koduklarım diye düşmanlarına gözdağı verdi.

aşağıdaki gibi hit parçaları uzun süre listelerin zirvesinde yer almıştır


miss you


mean man


love machine


wild child


harder faster