Münevver Karabulut Cinayeti ile Bağdaştırılan Mayasız Ayini Konusu Nedir?

Münevver Karabulut cinayeti ve cinayetin sanığı Cem Garipoğlu, aradan geçen yıllara rağmen gündemden düşmüyor. Şu sıralar konuşulan konu ise bir ayin meselesi. İddialara göre Münevver Karabulut, mayasız ayini adı verilen bir ayine kurban gitti.
Münevver Karabulut Cinayeti ile Bağdaştırılan Mayasız Ayini Konusu Nedir?

1840 şam olayları, osmanlı tarihinin en bilinen mayasız ayini iddiası yüzünden başlamıştır. (aşağıda detaylarını vereceğim.)

önce bu mayasız ayini nedir, kısaca özetleyeyim

seferad yahudilerinin ispanya'dan kovulmasını başlatan olayların ilki olarak "la guardialı kutsal çocuk" un öldürülmesi gösterilir. bu çocuğun yahudiler tarafından bir ayin için kaçırılıp öldürüldüğü iddia edilir. suçlu bulunan yahudiler tutuklanır ve çocuğun kanını bir ayinde kullanmak için çocuğu öldürdüklerini itiraf ederler fakat yahudiler bu itirafın işkenceyle yapıldığını söylerler. "la guardialı çocuk" olayı batı kaynaklarında çok popüler bir olaydır. (kaynak)

garipoğlu ailesi de seferad yahudisi olarak ispanya'dan osmanlı'ya göç etmiş bir ailedir. (avlaremoz'a göre bu iddia doğru değil: kaynak.)

mayasız ayini'ne batıda birçok isim verilmiştir fakat bu isimlerin hepsi bir başlık altında toplanır. resmi literatürde bu ayinlerin tamamına batıda genel olarak "kan iftirası" denmektedir. yani yahudiler, tarihler boyunca kendilerine bu ayin iftirasının atıldığını ve gerçekte olduğu ileri sürülen ayin iddialarının hepsinin yalan ve iftira olduğunu söylerler.


britannica ise bu ayin için şunu söyler : mayasız ekmek yapımında kullanılması için (insan kurbandan) kan elde edildiği iddia edilen ayinlere denir. (kaynak)

münevver karabulut cinayetinin mayasız ayiniyle bağdaştırılmasına sebebiyet verecek birçok neden vardır

* 7 adar günü hz. musa'nın öldüğüne ve doğduğuna inanılan yahudilerce kutsal sayılan bir gündür. münevver karabulut'un öldürüldüğü gün, yahudi takviminde 7 adar gününe denk gelir. ayrıca israiloğulları'nın bir dönem taptığı moloch adlı tanrıya insan kurban edilirdi ve bazı sapkınların bu geleneği halen sürdürdüğüne ve 7 adar gününde bu ritüeli gerçekleştirdiklerine dair iddialar var. münevver karaubulut 7 adar günü öldürülmüştür.


* münevver karabulut'un cansız bedenine, bıçakla çeşitli işaretler çizilmiştir.

* mayasız ayini, 18 yaşına gelmiş erkeğin rüştünü ispatlaması için yapılan ayindir.

* tarihte, benzer ayinlerde bakire kullanılan vakalar vardır. münevver bakireydi.

* mayasız ayininde kurbanın kanı içilir ya da bu kanla ekmek yapılır. bu nedenle mayasız ayini denir. münevver'in katledildiği evde, evi inceleyen tecrübeli cinayet büro polislerini bile şok edecek kadar çok, münevver'e ait kan bulunmuştur.

* münevver karabulut'un kanını evde temizleyen, katilin annesidir. babasının kanlı gömleğinde yapılan incelemede ise kan gömleğe bulaşmamıştır, maktul kesilirken gömleğe sıçramıştır. bu kanıt da, cem garipoğlu cinayeti işlerken yanında başkalarının da olduğunun kanıtıdır.

* bu cinayetin ayin olduğunun bence en güçlü kanıtı, kanlı koltuğu yıkatarak senelerce kullanıp, üstünde bütün aile oturarak fotoğraf çekilmesi yetmiyormuş gibi bu fotoğrafı da internete sunmaktır.


* münevver karabulut'un boynuna ters v işareti çizilmiştir bıçakla. cem'in kardeşi de internette ters v şeklinde bir maketin boynunda duran makas fotoğrafı paylaşmıştır.


tarihte bilinen bazı mayasız ayinleri (iddialar)

* 1840 şam olayları, osmanlı tarihinin en bilinen mayasız ayini iddiasıyla patlak vermiştir. iddia, fransız diplomat ratti menton tarafından ortaya atılmıştır ve tutuklanan yahudiler, öldürülen 2 hristiyanı ayinde öldürdüklerini itiraf etmiştir fakat yahudi kaynaklar tutuklu yahudilere işkence yapıldığı için yahudilerin suçlamaları kabul etmek zorunda kaldığını iddia etmektedir.

* andreas oxner, 16. yüzyılda avusturya'da öldürülmüş bir çocuktur. 1994 'e kadar yahudiler tarafından kaçırılarak kanı için ritüelde öldürüldüğüne inanılıyordu ve mezarının bulunduğu kilise hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilip ziyaret ediliyordu. yahudilerin girişimleriyle 1994 'te bu çocuğu anma törenleri avusturya'da yasaklandı.

* la guardialı kutsal çocuk, bilinen en popüler mayasız ayini iddiasıdır.

şahsi görüşüm

her dinin sapkınları olabilir. nasıl ki ışid, tüm müslümanları; haçlılar, tüm hristiyanları temsil etmiyorsa bu tarz ayinler yapanlar da (şayet gerçekse) tüm yahudilere mâl edilemez.