Mürettebatı Esrarengiz Şekilde Ölü Bulunan Hollanda Gemisi: Ourang Medan

Açık denizlerde yaşanmış en enteresan olayların birinin başrolündeki gemi SS Ourang Medan.
Mürettebatı Esrarengiz Şekilde Ölü Bulunan Hollanda Gemisi: Ourang Medan

haziran 1947, bazı kaynaklarda da şubat 1948'de sumatra açıklarında gemideki köpek de dahil tüm mürettebatı tuhaf şekilde ölü bulunan bir hollanda gemisi ss ourang medan. 

bu gemiyi bulan ve en yakın limana götürmek için yedeğe alan red star gemisinin mürettebatı kısa süre sonra ourang'dan dumanlar çıkmaya başladığını fark edip iki gemiyi ayırırlar. birkaç dakika sonra da ourang medan büyük bir patlamayla batar. gemi hakkında pek bir şey bilinmemektedir. 

cia raporunda gemiyle ilgili şunlar yazıyor:

"gemide canlı hiçbir şey kalmamıştı."

"kaptan, köşkünde cansız yatıyordu. diğer memurların cansız bedenleri, dümen kumanda odasında, harita odasında ve subay yemek odasında bulundu."

"görevine son ana kadar sadık kalan telsizci, telsiz odasında koltuğunda yığılmış halde bulundu. eli hala düğmenin üzerindeydi."

"mürettebatın ölü bedenleri her yere saçılmıştı. odalar, koridorlar, güverteler..."

"tüm o ölü yüzlerde kaskatı kesilmiş bir korku ifadesi vardı."

"korkuyla donmuş yüzlerde ağızlar açıktı ve gözleri hareketsiz kalmıştı."

"geminin, küçük teriyer cinsi köpeği de dişleri acı içinde sıkılmış halde ölü bulundu."

yıllar sonra olayla ilgili dava tam kapatılmak üzereyken, geminin kaptanından kargosuna kadar, ne taşıdığını anlatan 1954'te yazılmış 32 sayfalık bir kitapçık bulunur. kitapçıkta geminin kargosunda potasyum siyanür ve nitrogliserin bulunduğu yazmaktadır. bundan sonra mevzu biyolojik silah düşüncesiyle japonların meşhur birim 731'inde mikrobiyolog olarak çalışan shiro ishii'ye kadar uzanıyor.


kısaca bu geminin gizli bir biyolojik silah taşıdığı ancak yeterli önlemler alınmadığı ve mürettebat da ne taşıdığını tam olarak bilmediği için kargodaki sızıntı nedeniyle mürettebatın öldüğü sanılıyor. uzaylılardan metan gazına, hayaletlerden tamamen kurmaca bir yalan olduğuna kadar başka teoriler de var tabii.