Müzikte Adeta Üst Çıtayı Temsil Eden Pink Floyd Hakkında Nadide Bilgiler

İngiliz progresif rock grubu Pink Floyd hakkında az bilinen trivia'lardan oluşan, güzel bir liste.
Müzikte Adeta Üst Çıtayı Temsil Eden Pink Floyd Hakkında Nadide Bilgiler

- grubun adı olan "pink floyd", aslında iki farklı kişinin adının birleşiminden gelir: blues sanatçıları olan pink anderson ve floyd council. syd barret, her ikisinin de çok büyük hayranıydı.


- syd barrett'in gerçek adı roger keith barrett'tır. on beş yaşındayken arkadaşları sid barrett adında yerel bir davulcunun adından yola çıkarak ona "syd" adını taktılar.

- pink floyd, canlı performanslarında yaptıkları görsel efektlerle de bilinir. kariyerlerinin başındayken görsel efektleri oluşturmak için, lambaların etrafına renkli kondomlar sarmışlardır.

- david gilmour geniş bir klasik gitar koleksiyonuna sahiptir. hatta ilk seri numarasıyla bir fender stratocaster'a bile sahiptir.

- grubun orijinal tam adı "the pink floyd sound" idi. grup 1960'ların sonuna kadar "the pink floyd" olarak anılmıştır.

- dark side of the moon albümü dünya çapında 50 milyondan fazla satılarak tüm zamanların en çok satan albümlerinden biridir. dünyada her 12 insanın birinde bu albümün kopyasının olduğu söylenir.

- 1967 yılında ilk albümleri olan "the piper at the gates of dawn"ı abbey road studios'ta kaydederlerken hemen bitişiklerinde the beatles, "sgt. pepper’s lonely hearts club band" albümünün kayıtlarını yapıyordu.

Abbey Road Stüdyoları.

- 2014'te yayınlanan pink floyd albümü olan endless river, piyasaya sürüldükten sonra amazon ingiltere'de tüm zamanların en çok sipariş edilen albümü oldu.

- pink floyd bugüne kadar dünya çapında 118 milyondan fazla kayıt satmıştır. bu, tüm zamanların en çok satan yedinci sanatçısı/grubu oldukları anlamına gelir.

- 1967'de pink floyd ilk singleları olan, "arnold layne" adlı şarkıyı çıkarmıştır. londra radyosu, syd barrett ve roger waters'ın annelerinin iç çamaşırlarını çamaşır iplerinden çalan bir travestiyi konu alan bu şarkıyı yasaklamıştır.

- 1970 yılında atom heart mother albümü piyasaya sürüldükten sonra stanley kubrick, pink floyd'dan albümün 23 dakika uzunluğundaki şarkısının bir parçasını a clockwork orange filminin müziğinde kullanmak için izin istemiştir. ancak pink floyd reddetmiştir.

- grubun ikinci albümleri a saucerful of secrets'ın kayıtları sırasında syd barrett, artan lsd bağımlılığı yüzünden güvenilemez hale gelmiş ve gruptan uzaklaştırılmıştır. barrett'ın yerine gitarist olarak david gilmour geçmiştir. syd barrett resmi olarak 1968 yılında gruptan ayrılmıştır. 1978'de parasız kalınca cambridge'e dönmüş ve ömrü boyunca artık orada yaşamıştır. müzikten sonra kendini resime adamıştır. geçimini pink floyd'dan gelen telif parasıyla sağlayan syd'in finansal durumu ile david gilmour ilgilenmiştir. ancak yüz yüze hiç görüşmemişlerdir.

- 2015 yılında afrika'da yeni bir kızböcekleri türü keşfedilmiş, bunu keşfeden bilim adamları, pink floyd'un ummagumma adlı albümünden esinlenerek bu böceğe "umma gumma" adını verdiler.


- pink floyd'un animals albümü, george orwell'in hayvan çiftliği adlı romanından esinlenerek yazılmıştır. hem roman hem de albüm, farklı sosyal sınıfları koyun veya köpek gibi farklı hayvanlarla tasvir ediyor. ancak, hayvan çiftliği stalinizmi eleştirirken, animals kapitalizme odaklanmıştır.

- pink floyd'dan ayrıldıktan sonra 1990 yılında roger waters, "the wall - live in berlin" ile tarihin en büyük rock konserlerinden birini düzenledi. berlin duvarı'nın yıkılmasından sadece sekiz ay sonra gerçekleşen konsere 450.000 kişi katılmıştır.

- pink floyd, ingiliz komedi topluluğu monty python'un hayranıydı. hatta pink floyd, monty python'un çalışmalarına devam etmesi için finansal olarak yardım etmişlerdir. monty python'un 1975 yapımı uzun metrajlı "monty python and the holy grail" adlı filminin finanse edilmesine yardımcı olmuşlardır.

- 1989'da rus kozmonotları mir uzay istasyonuna giderken, pink floyd'un delicate sound of thunder albümünün bir kopyasını yanına almışlardır. uzayda çalınan ilk rock albümü olmuştur.

- pink floyd' un the wall albümünün en ünlü parçası "another brick in the wall part – 2"nin "we don’t need no education" kısmını koro halinde söyleyen çocuklar, kendilerine ödeme yapılmadığı için 2004 yılında(artık yetişkinler) gruba dava açmışlardır. ancak davayı kaybetmişlerdir.

- pink floyd'un wish you were here parçasının kapağında, takım elbisesi yanan adam resmi gerçektir. dublör, çekimler için gerçekten elbisesini yakmıştır.


- 1977 yılında montreal olimpiyat stadı' ndaki konserde, izleyicilerden biri roger waters'a yaklaşarak yüzüne tükürmüştür. waters, bu olaydan esinlenerek yeni albüm için, kendisini hayranlarından ve hatta ailesinden izole eden yorgun bir rock yıldızına odaklanan bir fikir tasarlamaya başlamıştır. bunun sonucu olarak the wall gibi tarihin en iyi albümlerinden biri ortaya çıkmıştır.

- "shine on you crazy diamond" kaydı devam ederken grubun eski üyesi syd barrett, stüdyoyu ziyaret etmiştir.grup üyeleri onu gördüğünde; aşırı kilolu, saçları ve kaşları traş edilmiş haldeymiş. syd barrett, stüdyoda dişlerini fırçalayarak garip hareketler sergilemiş. waters, syd'in haline çok üzüldüğü için ağlamıştır.

- roger waters, syd barrett'ın bu halinden etkilenerek "delilik" temasını işlediği "brain damage" şarkısını yazmıştır.

- 1970 yılında yayınlanan "atom heart mother" albümünün adı, atomik kalp pili takılan bir kadın hakkında yapılan bir gazete manşetinden ilham alınmıştır.


- pink floyd'un roger waters ayrılmadan önce çıkardığı son albüm "the final cut" idi.

kaynaklar: pink floyd.com, wikipedia.com, ohfact.com, facts.uk, nme.com, bestclassicbands.com