Müzikten Spora Pek Çok Büyük Anın Yaşandığı Efsane Salon: Madison Square Garden

NBA takımlarından New York Knicks'e en sahipliği yapan ve bugüne kadar pek çok büyük etkinliğin sahnelendiği salona dair bilmeniz gerekenler.
Müzikten Spora Pek Çok Büyük Anın Yaşandığı Efsane Salon: Madison Square Garden

Nedir, ne değildir?

madison square garden, new york, manhattan'ta bulunan efsane spor kompleksi, abd'nin de en eskilerinden biri. daha önce aynı amaçlı, üç farklı bina bu isimle kullanılmış (1879, 1890, 1925 tarihlerinde açılmışlardır). şu anda kullanılan bina 14 şubat 1968'de açılmış. çeşitli spor karşılaşmalarında ve kültürel etkinliklerde bol bol kullanılıyor.

aynı zamanda 6 kattan oluşuyor. ilk katı, buz hokeyi maçlarında kullanılamamakta. bu yüzden buz hokeyi maçlarını 18.200 kişi izleyebilmektedir. basketbol maçlarındaysa bu kapasite 19.763'e çıkmaktadır. konserleri ise 20.000 kişi salondan takip edebiliyor.

michael jackson'dan bob dylan'a pek çok dev isim burada yıldönümü konserleri vermiş. aynı zamanda john lennon'ın son konserini verdiği yer de burası. reggie miller'ın efsane new york-indiana serisindeki üçlükleri de (8 saniyede 8 sayı) burada atılmıştır. kısacası efsanesi bol bir yerdir efenim.

Başrolü olduğu çarpıcı bir hikaye

mimarı stanford white'ın, çatısında vurularak öldürüldüğü yerdir garden. 1900'lerin başında, kendi döneminin bir ikonu haline gelen model ve müzikal yıldızı evelyn nesbit'in, 16 yaşında iken "ilk erkeği" olan stanford white, olaydan üç sene sonrası, nesbit'in daha sonradan kocası olan milyoner harry thaw tarafından, kıskançlık nedeni ile vurularak öldürülmüştür. bu olay, 1955'te "the girl in the red velvet swing" filmine, 1970'lerde e. l. doctorow'un "ragtime" kitabı ve 1970'lerde bu kitabın film versiyonu ile 1990'lardaki müzikal versiyonuna ilham kaynağı olmuştur.

Stanford White

Trivia tadında bir bilgi

new york knicks ve new york rangers'ın şampiyonlukları ve emekliye ayrılmış numaraları dışında çatısında iki tane daha banner vardır. birincisi 12 numaralı billy joel bannerıdır ve joel'ın msg'de ardarda verdiği 12 konseri simgeler. ikincisi elton john'a ait 60 numaralı bannerdır, john'un burada en çok konser veren sanatçı olma rekorunu simgeler.

Bob Dylan 30. yıl konserinden bir kare.

NBA takımı New York Knicks ile olası ilişkisi

knicks'in en büyük dezavantajı olduğunu düşündüğüm müthiş stattır garden. lebron, wade ile oynadığı son maçtan sonra "son maçımız ya staples center ya da msg'de olmalıydı zaten." diye açıklama yapıyor; ölü nowitzki, tek bir isabet bile bulamadığı emeklilik öncesi seyirciyi selamlama maçlarından sonra biz daha ölmedik dercesine 5/7 isabetle 14 sayı buluyor. koca bir lig, bu stada gelip en iyi performansını göstermek için -çok afedersiniz- kamışı yağlamış bekliyor.

knicks zaten berbat bir takım, orası ayrı konu ama madison square garden da onların bu boktan oyunlarına körük tutuyor. james harden, stephen curry gibi adamlar, kariyer sayı rekorlarını bu salonda kırmışlar. lebron, jordan, kobe gibi yakın zaman efsaneleri bu salonda en az bir kez 50'nin üstüne çıkmışlar. wilt chamberlain azmanını saymıyorum bile. yalnız benim için en ilginci, 2006-07 sezonunda 32 sayının üstüne çıkamamış richard hamilton'ın, bu salona gelmeden önce mesir macunu yemesi ve msg potalarına -aynı zamanda kariyer rekoru olan- 51 sayıyı bırakmasıdır.

oynadığı stattan en olumsuz etkiyi gören takımlar diye sıralama yapılsa, trabzonspor'un önünde new york knicks birinci sırayı alır.


Bonus

hem buz hokeyi (nhl) hem de nba maçlarının oynanır burada. bu değişimin buz hokeyi- basketbol maçları arasında nasıl yapıldığını görmek isterseniz şu videoya bir göz atabilirsiniz:

Modern Mimarinin İlk Büyük Yıkımlarından: Pruitt-Igoe Toplu Konut Projesi