Narnia Günlükleri'nde Kafaları Karıştıran, Kimilerince Büyük Bir Hata: Zaman Dengesizliği

Narnia okuduysanız zaman mevzusunun biraz karışık olduğunu fark etmişsinizdir.
Narnia Günlükleri'nde Kafaları Karıştıran, Kimilerince Büyük Bir Hata: Zaman Dengesizliği

narnia... ilk filmi izlesem de aradan geçen zamandan ötürü tekrar yeniden yükleme yapalım maksadıyla ilk filmi açtım ve ilk filmde şöyle bir hata yakaladım.

küçük lucy dolaba ilk girdiğinde narnia'da yaklaşık bir saat kadar kalıyor. sonra dolabı kullanarak tekrar dünyaya döndüğünde saniye bile değişmemiş, normal aynı zamanına geri dönüyor.

gece oluyor, lucy dolaba tekrar bakmaya gidiyor ve dolaba giriyor bu arada lucy'yi peşinden abisi edmund takip ediyor. edmund ise lucy'den yaklaşık 10 saniye sonra dolaba giriyor ve içerde cadıyla karşılaşıyor ve ardından tekrar kardeşi lucy ile karşılaşıp dolaptan birlikte çıkıyorlar.

hata tam da bu noktada oluşuyor. lucy dolaba edmund'tan 10 saniye önce girip içerde istediği kadar vakit geçirsin, kendi girdiği saniyede geri döner. yani edmund daha dolaba bile girmeden, bırak dolabı, dolabın bulunduğu odaya bile girmeden lucy narnia'dan geri dönmeliydi ama ne hikmetse önceki girişinde işlemeyen zaman peşinden edmund girerken yaklaşık 10 saniye işliyor.

sırf aynı hata kitapta da mı var diye baktım, ve evet kitapta da aynı hata bulunuyordu. hatta dünyada narnia'ya gidip geri döndüğünde dünya zamanından hiçbir şey kaybetmeyeceğini dile getirmişti bariz bi şekilde.

sonuç olarak narnia günlükleri'nde bu hatadan kaynaklı, belki de yazarın bile fark etmediği şöyle bir gerçeklik ortaya çıkıyor.

lucy 2. girişinde içeri giriyor ve içerde edmund ile karşılaşıyor ve dışarı edmund ile birlikte çıkıyor.

edmund da lucy'den yaklaşık 10 saniye sonra giriyor ve edmund içerde lucy ile karşılaşıyorlar ve aslında edmund'dun karşılaştığı lucy doğru lucy değil, lucy 'nin karşılaştığı edmund'da doğru edmund değil. lucy içerde kendi zamanından 10 saniye ilerde yaşayan edmund ile karşılaşıyor, edmund ile çıktığında kendi zamanından 10 saniye sonrası zamana çıkıyor ve aslında artık kendi ailesi ile değil bundan sonra hayatını kendi zamanının 10 saniye ilerisindeki paralel ailesi ile geçiriyor. edmund ise lucy boşluğunu kendi zamanının 10 saniye gerisindeki diğer paralel bir lucy ile dolduruyor. böylece sonsuzdan sonsuza lucy'ler 10'ar saniye ileriye kayarak yer değiştiriyor.

peki biz hangi lucy'nin hikayesini okuduk veya izledik?

hikayesini okuduğumuz edmund lucy'nin ardından dolaba girene kadar doğru lucy ama ardından bütün karakterler doğru zamanındaki karakterler olsa da sadece lucy geçmişten gelen lucy ile devam ediyor hikaye. edmund başından beri olan edmund peter ve susan da aynı şekilde. yani seyirci ve ya okuyucu da lucy gibi 10 saniye ilerdeki paralel evrene ışınlanmıyor edmund ile kalıp doğru zamanda kalıyor. bunun sebebi ise ikinci dolaba girişten sonra yazarın ve ya yönetmenin edmund'un dolaba girmesiyle olayı edmund ile devam ettirmesi. kraliçeyle karşılaşıp kraliçe gidene kadar lucy görünmüyor ve ardından lucy çıkıyor meydana tumnus'un evinden dönüyor. birlikte karşılaşıp dolaptan çıktıklarında ise edmund zamanda geriye gidip lucy'nin giriş zamanında çıkmadığından tam edmund'un giriş zamanında çıktıkları için lucy için 10 saniyelik bir fark ortaya çıkıyor. dolaba girene zaman kaybettirmeme özeliği olduğundan lucy paralel evrende devam ediyor hayatına.

ekleme: koca hikayenin lucy'si de sahta çıktı. bu da böyle bi boş araştırmamdır. işsizlik forever.

ekleme 2: diğer bir yandan da kişi narnia'ya girdiği anda çıktığı için, giren bir kişi tekrar girdiği anda çıkmıyorsa ya içeride sonsuza kadar mahsur kalmıştır ve dışarı o anda çıkmadığı için bu kesindir ya da içeride ölmüştür. çok büyük bir hata gerçekten.

cevap: narnia, zamanın göreceli olduğu bir evren

zira "prens caspian" macerasına boru ile "çağırıldıklarında", pevensie dörtlüsü, saraylarını neredeyse harabe hâlinde bulmuşlardı, aradan o derece zaman geçmişti yani. hâlbuki narnia'yı ilk ziyaretlerinden sonra kendi dünyalarında bir yıl geçirdiklerini söylüyorlardı. "şafak yıldızı'nın yolculuğu" macerasında da bir yıl sonra o evrene dönüyorlar, caspian onlar gideli narnia'da üç yıl geçtiğini söylüyor.

c. s. lewis, zaman çizelgelerinde kafasına göre ayarlama yapmış gibi gözüküyor.

Serinin fanları, Narnia ile bizim dünyamız arasındaki zaman farkını bir yere oturtan çalışmalar yaptı elbette

Ancak serinin geneli için yazar C.S. Lewis'in zaman konusunda biraz serbest davrandığı söyleniyor.