Nasıl Zengin Olunur?

Nasıl zengin biri olurum sorusu, bu hayatta pek çok insanın cevabını merak ettiği sorulardan biri. Cevap aslında teorik olarak çok karışık değil; izlenmesi gereken yollar belli...
Nasıl Zengin Olunur?

insan hayata fakir başlar. bazıları zengin bitirir. bu bazılarının başkalarından farkı, bir sürü gerekli özelliğin onlarda buluşmasıdır.

haydan gelen huya gider. burada yavaş yavaş biriken ve kolay kaybolmayan türden bir zenginlikten söz ediyorum.

zengin olmak için genelde ne gerekli?

1. gelirin olacak, yani birilerinden sana sürekli para gelecek.

2. bu para vermenin gerçekleşmesi için müşterinin bir ihtiyacını kendisinin veya başka heveslilerin yapabileceğinden daha ucuza sen karşılayabileceksin .

3. bu durumu sürdürülebilir yapmak için giderin gelirinden az olacak, gelir gider farkını harcamak yerine biriktirebiliyor olacaksın .

4. başka birinin sonradan gelip seni saf dışı edememesi için işinde giderek daha uzmanlaşacaksın, ürününü ve üretim sürecini devamlı geliştireceksin. yani enerjinin ve birikiminin birazını geri işine yatıracaksın ya da daha iyi geliri olan başka bir yatırıma da yöneleceksin ki güvenli-verimli gelir kapıların artsın, riskin azalsın.

bunları herkes deneyebilir ama herkes başarılı olamaz. 


nedir zengin olmak için gerekli kişisel özellikler?

a. ilk başta bir gelirin olabilmesi için satılabilir bir becerin ya da bilgi birikimin olması gerekir. bu da ancak geliri garantili bir eğitim almışsan ya da bu tür bir beceriyi kendin öğrenebilmişsen mümkündür. bunlar yoksa, devamlı insanların ihtiyaçlarını ve onların göremedikleri çözümleri onlardan önce görebilmek amacıyla çevreni tarıyorsan (yani algı ve gözlemleme yeteneklerin kuvvetliyse) ve denk geldiğinde de bu bilgiyi bir hizmet veya ürüne dönüştürebilecek kıvrak zekaya sahipsen (yani yaratıcı yönün kuvvetliyse) mümkündür.

b. ihtiyaç ve çözüm ikilisini bir arada görmek yetmeyebilir. bu ikilinin, kişinin kendisi için gelire çevrilmesi ancak ihtiyaç sahibi ve çözüm için gerekli kaynak sahipleri ile, sonucu kârlı biten bir pazarlık yapabilirsen mümkündür. yani zengin olabilmek için iyi pazarlık yetenekleri de gerek.

c. müşteri ile taşeronun arasına iyi bir anlaşmayla yerleştikten sonra bile iş bitmemiştir, günümüz karmaşık iş dünyasında teslimata giden yol dolambaçlı ve uzun olabilir. burada da sağlam planlar yapmak, geleceği iyi tahmin etmek ve hazırlıklı olmak, planın hassas evrelerini görüp onlara gerekli dikkati harcamak, iş bitirici olmak da gerekir. yani gidişat analizi, planlama ve iş idaresi becerileri de zengin olma yolunda çok gerekli özelliklerdir.


bu süreç ve gerekli beceriler okullarda okutulur, ustalardan öğrenilebilir. ama azimli, ihtiraslı ve isteğin ötesinde bir enerji ve odaklanmayla çabalayanlar bunları kendi gözlemleriyle de başkalarından hızlı öğrenip zenginleşmeye başlayabilirler.