NBA Tarihinin En Büyük Olayı Addedilen, Oyuncuların Tribüne Daldığı Efsane Kavga

Her şey 19 Kasım 2004 tarihinde oynanan Detroit Pistons - Indiana Pacers maçı sırasında yapılan basit bir faulle başladı. NBA'in en ilginç kişiliklerinden biri olan Ron Artest'in bir seyirciyle bile kavga ettiği bu dev olayı bir hatırlayalım istedik.

nba eşliğinde sabahlamalı sıradan bir gecede canlı yayında gördüklerime inanamadım maçta.

amerikada asla olmayan işler oldu ve bu maçta tribünlerin de karıştığı büyük olaylar çıktı. maçı indiana önde götürüyordu, herşey ben wallace'ın yaptığı faul sonrası ron artest'i sert biçimde itmesiyle başladı. nba'in en kırık oyuncularından ron artest ilginç şekilde ben wallece'a en ufak bir tepki vermedi ve saha kenarında yatmaya başladı. akabinde bir taraftar artest'in üstüne bira atınca adam çığrından çıktı ve tribünlere cantona kuvvetinde saldırdı, bir ara indiana'nın beşini tribünde gördüm...

indianalı oyuncular maçtan sonra "hayatımızı korumak için dövüştük" şeklinde akıllara ziyan bir savunma yapmışlardır. bilenler bilir ki self-defense amerika'da adaletin bittiği noktadır.

ron artest'in yaptığı faul'u ben kardeşime, babama yaparım da ses çıkmaz. ama ben wallace denilen insan bozması yaratık artest'in üstüne yürümüş, boynuna doğru inanılmaz sert bir yumruk atmıştır.

ardından ron artest kenarda dinlenirken, densiz seyircinin biri, yatan adamın kafasına içi dolu bir bardak birayı fırlatmıştır (ne kadar yükseklikten atıldığına göre şiddetini kestirmek mümkün), bunun üstüne coşan artest seyircilerin arasına dalmış, o birayı atan adamın tabiri caizse ağzına sıçmıştır. ordan hiç sebebi yokken stephen jackson da seyirciye dalmıştır.

Huffington Post

ancak bunların hepsini geçtim, ulan ındiana'lı oyuncular sahadan çıkarken üstlerine halen sıvı + katı ellerine ne geçerse atmanın manası nedir. nba tarihinin gördüğü en rezalet taraftar bu olsa gerek. herhangi bir açıklaması yok, stern'in detroit'e inanılmaz bir para cezasının yanı sıra, ev maçlarının bence bu sezon için tümünü dışarda oynatması gerekir.

edit: tüm sezon cezası geldi, geldi ama artest'e geldi. çok ağır bir ceza gibi duruyor. ayrıca ben wallace'ye de 6 maç az olmuş, hoş bir wallace yokken bile charlotte bobcats'e yenilen detroit'in sonu ne olacak bakalım.

2 kusur metrelik hayvani zencilere "bu nasisa buraya gelip bana bi sey yapamaz" mantigiyla dolu bardak, sise firlatan detroitli mal taraftarlarin saglam bi sopa yedigi mactir.

bardagi artest'e atan eleman, herif kalkip ustune gelmeye baslayinca gozlerine inanamadi.

ama sahaya giren ve artest'e saldiran taraftarlardan biri jermaine o'neal'den oyle bir yumruk yemistir ki, tek yapabildigi yere yatip ellerini kaldirarak "aman abi" demek olmustur:


detroit'in takim ve taraftarlar olarak sampiyonluk sonunda gotunun cok saglam kalktigi da ortaya cikmistir boylece. detroit'e cok saglam bir ceza gelmelidir.


öncelikle saha içinde ron artest'in faulüyle başlayan ve ben wallace'ın onu itmesiyle alevlenen tartışmanın pek de büyütülecek bi boyutu yok gibi gözüküyor. anca son anları oynanan ve sonucu artık kesinleşmiş bi maçın içinde, kendi seyircisinin sinir katsayısını yükselticek bu tip bi tartışmayı çıkarması kadar manasız bir şey olamazdı. artest, tüm kötü imajına ters bir biçimde bu olayı çok olgunlukla karşılamış ve gerilen atmosfere tepkisini hakem masasına yatarak vermiştir.

işte bu noktada bir seyircinin fırlattığı su şişesi artest'i çileden çıkarmış ve hadisenin değişik boyutlara ulaşmasını sağlamıştır. bu noktadan bakıldığında olayı büyüten, çirkinleştiren hadisenin detroit pistons seyircisinin yaptığı interaktif hamle olduğunu görmek çok da zor değildir. ayrıca ron artest bahsedildiği gibi seyircilere tekme tokat girişmemiş, sadece bir tanesinin suratını itmiştir.

olayın vehameti kanımca oyuncuların seyircilerle kapışması değil, seyircinin sahadaki rakibe, ve herşeyden kötüsü kendilerini doğu finaline taşımış eski koçlarına bu kadar nefret duymasını sağlayacak atmosferin oluşmuş olmasıdır.


yine de ron artest, gerçek nba seyircisinin saygısını kazanmıştır bu yaptığı hareketle, olayı televizyonda gösterilen birkaç görüntüden ibaret sananların yaptıkları yorumlar yanlış yollara sapmamıza sebep olabilir.

uzun zamandır nba de görülmemiş taşkınlıklara sebebiyet vermiş maç.

ntvmsnbc'nin haberine göre cezalar şu şekilde sonuçlanmıştır:

artest’e sezon sonuna kadar oynamama cezası verildi.
artest ile birlikte kavgaya karışan stephen jackson 30 maç, jermaine o’neal 25 maç, anthony johnson 5 maç ve reggie miller ise 1 maç men cezasına çarptırıldı.
evsahibi detroit pistons cephesinde ise oyun içinde ron artest’i iterek olayların başlamasına neden olan all star forvet ben wallace’a 6 maç ceza verilirken chauncey billups, elden campell ve derrick coleman ise 1’er maç ceza aldı. özellikle indiana cephesine verilen uzun süreli men cezaları takımın bu sezonu tamamen yedek ve genç oyuncular ağırlıklı bir kadro ile sürdürmesine neden oldu. 9 oyuncunun toplam 143 maç ceza aldığı kavgada 7 taraftarında yaralandığı resmen açıklandı.
nba yönetimi bu utanç gecesini en ağır şekilde cezalandırırken, ev sahibi pistons organizasyonuna ceza gelmemesi ise şaşkınlık yarattı.