NBA'deki PR'cıların Muhtemelen Hiç Sevmediği Uyumsuz ve Zoraki Yıldız: Nikola Jokic

Denver Nuggets'ın Sırp yıldızı, alışık olduğumuz basketbol yıldızlarına hiç benzemiyor.
NBA'deki PR'cıların Muhtemelen Hiç Sevmediği Uyumsuz ve Zoraki Yıldız: Nikola Jokic
Fotoğraf: Britannica

jokic... özellikle nba finallerinde yaptığı açıklamalardan sonra vermiş olduğu röportajlar daha da dikkat çeken, şu anda nba'de oyuna açık ara en çok etki eden oyuncu. fakat buna rağmen dünyada yaptığı işi en iyi yapan kişi bile olsa bunu yine de günün sonunda iş olarak görmesi, nba'in ya da nba'i takip eden gazetecilerin/kitlelerin çok istemediği bir durum gibi lanse ediliyor. onların sanki en iyi oyuncudan duymak istedikleri işte bu oyuna aşığım, en iyi olmak için çok çalışıyorum vs vs yani kahramanlık sözleri, gençlere örnek olma sözleri ya da bir marka oluşturma sözleri duymak istemeleri. bu kişilerin hayalindeki the one'a çok aykırı açıklamalar yapıyor jokic ve bu şu anda aykırı çocuk diye küçüğünden tepki toplarken, jokic'in bu performansı vermesi halinde bence epey ses getirecek. adamın geçen seneki mvp'liği resmen elinden alındı, ondan önceki senelerdeki mvp'liklerine de demedikleri kalmadı ama bu durum jokic'in umrunda değil.

nba şampiyonu olmuşsun, soruyorlar sana kutlama olacak ne hissediyorsun vs diye adamın verdiği cevap evime ne zaman dönebilirim atlarımın yarısı var:) finalde yine işte şu şu istatistikleri yaptın tarihte bunu yapan 4. oyuncu oldun diye. ama hepimizin bildiği saçma istatislikler var ya, hani tamamen zorlama olan, atıyorum 22 sayı 9 asist 13 ribaund gibi inanılmaz zorlama olanlar. soruyorlar bunu ne düşünüyorsun diye jokic'ten uzun bir s*klememe ve şaşırma duraksaması sonrası bana ne cevabı geliyor. ve tabii ki en bombası nba şampiyonu olmuşsun ne hissediyorsun şampiyon olarak vs soruluyor, jokic'in cevabı "kimse yaptığı işi sevmez, sevdiğini söyleyen de yalan söylüyordur hayatta işten daha önemli olaylar var. yönetimle de konuşucam bu sene ekstra tatil isteyecem" şeklinde. ahahha tabii ki bunu satamazsınız gazeteci olarak takip eden kitlelere. nba'in en iyi oyuncusu işini s*kine takmayan birisi. nba oyunculuğunu 9-5 mesai gibi gören birisi diye satamıyorlar da. o yüzden bu ara bu 9-5 muhabbetini çok görürsünüz jokic hakkında.

sonuç olarak nba hiç promote edemeyeceği beyaz, yabancı ve estetik açıdan arada yaptığı spektaküler paslar hariç pek bir şey vaat etmeyen, en doğru ve neredeyse en sade karar neyse onu gerçekleştiren, bunun üstüne de nba'in en çok kullandığı satış tekniği olan tekil kahramanlık hikayesi üzerinden gidemediği, aksine bu insan üstü performansını günün sonunda sadece bir iş olarak gören bir süperstara sahip. tam bir anti süper kahraman. varolsun biz seni böyle seviyoruz jokic reyiz. çoğunu alt üst ettin, büyük ihtimal sen bu performansı göstersen de sana bir mvp'lik oyu daha vermemek için kendi kendilerine bir hikaye arayacaklar, ama olsun. mvp'lik de kimin umrunda? bu sadece bir iş.