Neden Örümcek-Adam'sız Bir Venom Filmi Hiç Yapılmamalıydı?

Karizma etiketinin ekmeğini yiyen oyuncu Tom Hardy'nin başrolünü üstlendiği Venom, epey bir konuşuldu ve çizgi roman okuyucuları tarafından da haklı bir şekilde lince uğradı.


Venom nasıl bir karakter?

venom'un bir villain (düşman) olarak motivasyonu, symbiote (ortakyaşar) tarafının spider-man'e olan nefreti ve eddie brock tarafının da peter parker'a olan nefretidir. venom'u "örümcek adam" için bu kadar tehlikeli yapan şey, kendinden ölesiye nefret eden iki organizmanın tek vücut haline gelmesidir.


hatta örümcek adam'ı bu kadar zorlamasının asıl sebebi ise symbiote'un geçmişteki örümcek adamla olan ilişkisidir. symbiote, peter parker ile birleştiğinde onun tüm geçmişine, düşüncelerine, planlarına, taktiklerine kısacası her şeyine ulaşabilmiştir. ondan ayrıldığında da bu bilgileri beraberinde götürmüş ve venom olarak ona karşı kullanmıştır. benim için venom budur.


intikam duygusundan yoksun bir venom (spider-man'a karşı) boktan bir karakterdir. filmde ne okuduğum ne de izlediğim bir spider-man ürünüyle karşılaştım. bu bence "marvel" etiketi taşıyan bir film için üzücü bir şey. 

Sam Raimi'nin Örümcek-Adam üçlemesi karton karakterleri ve espri yapmayan bir Peter Parker nedeniyle eleştirilse de, Eddie ve Peter arasındaki çekişmeyi biraz olsun yansıtabilmişti.


Eddie Brock nasıl biri peki?

eddie brock kendini üstün gören, gösteriş meraklısı, kaba, cahil bir adamdır. anti kahraman olacak en ufak özelliğe sahip değildir.

öte yandan venom villain da değildir. venom'un tek amacı peter parker ve örümcek adam'ı yok etmektir. bu yok etme planı onu küçük düşürme ile başlar, yapayalnız bırakmakla devam eder ve öldürmekle son bulur. tek amacı budur venom'un. birilerini kurtarmak için sokaklarda dolaşmaz. öfkesini göstermekten çekinmez. bencil ve içine kapanıktır.

siz venom filmi çekerken örümcek adamı kullanmazsanız, eddie brock'u idealist bir adam gibi gösterirseniz, karakteri öncelikli amacından uzaklaştırırsanız venom filmi çekmiş olmazsınız. belki güzel bir aksiyon filmi çekersiniz ama o film venom'u anlatmaz.

venom spider-man’in en büyük korkusu ve kabusudur

bu yüzden spider-man’in hem çizgi romanlarında hem de animasyon serilerinde söz konusu venom olduğu an karanlık bir hisse kapılırsınız. fox kids’in yayınladığı spider-man the animated series venom’u hemen bir hatırlayalım. simbiyot örümcek adam’a yapıştığı andan itibaren güç zehirlenmesini yaşayan peter’ı hatırlayalım. shocker’ı az kalsın öldüren kahramanı hatırlayalım. sonrasında eddie’ye yapışan simbiyot’un örümcek adam’ı tüm new york halkı arasında maskesini çıkarışını, örümcek hislerinin venom üzerinde işe yaramadığından her an saldırı yiyecek korkusuyla paranoyaklaşan ve dolunay’a baktığında bile venomun silüetini gören parker’ı hatırlayın. o zamanlar biz çocukları gerizekalı yerine koymadıkları için vahşet, korku her türlü şey rahatça işlenebiliyordu. ancak bunları hatırlatmamın sebebi venom’un nasıl kötü, bencil ve katil ruhlu bir simbiyot oluşunu sizlerin de hatırlaması içindi.

filmde böyle bir venom yok. olmadığı gibi çok fazla konuşan (spider-man stili), espri yapan, alıngan ve insanlık uğruna iyiliğe dönüşen bir karakter yaratılmış. hele hele origin meselesini nasıl kurtaracaklar diye düşünürken hiçbir şey açıklamamaları beni üzdü.

venom’un görünüşü filmde de gördüğümüz sıvımsı halidir. asıl hali ise spider-man’e yapıştığı için ona benzemesidir. filmde ise geldiği gezegenden daha adının venom olduğu ve tiplemesinin ise spider-man benzeri olduğunu anlıyoruz. yani tamam spider-man yok ancak görünüşünü açıklayamadınız bile. açıklayamıyorsanız çekmeyeceksiniz.

Çok Uzun Zamandır Beklediğimiz Örümcek-Adam: Eve Dönüş Filminin İncelemesi