Nintendo'nun Sony'e İhanetinden Doğan Oyun Konsolu: PlayStation

PlayStation'ın icat edilme hikayesi.
Nintendo'nun Sony'e İhanetinden Doğan Oyun Konsolu: PlayStation
PlayStation'ın babası Ken Kutaragi

oyun sektöründe sega ve nintendo 1990’ların başında kozlarını paylaşıyordu. fakat iki şirketin stratejileri farklılık gösterdi. nintendo -bugün de olduğu gibi- daha geleneksel şekilde “oyunları” stratejisinin merkezine koyarken, nintendo’ya göre daha yenilik peşinde koşan sega, sega cd’yi geliştiriyor ve oyunlarını çok daha büyük hale getirmeye yönelik büyük bir adım atıyordu.

sega cd’ye karşılık vermek isteyen nintendo ise sony’e gitti. sony o zamanlar bir “oyun” şirketi olmamasına rağmen nintendo sistemlerine daha önce donanım konusunda katkıda bulunmuştu ve başarılı bir geçmişleri vardı. cd-rom teknolojisi çıkış yaparken nintendo geride kalamazdı.

plan, super nintendo için bir cd drive çıkarmaktı. daha sonra onun super nintendo konsoluyla birleştirilmiş hali “playstation” adıyla sony tarafından satılacaktı.

sony, ken kutaragi isimli, video oyunları ve konsollar konusunda kendi planları da olan, bir mühendisi projeye dahil etti. ken kutaragi’nin aklında bir süredir kendi 3 boyutlu oyun konsollarını yapmak vardı. hatta daha önce sony yöneticilerine ve başkanı nori ohga’ya bu projesini götürmüş fakat reddedilmişti. bu noktada gelecekte playstation'ın babası olarak bilinecek adamın projeye girmesi sony'nin geleceği için büyük önem taşıyordu.

bir tarafta “playstation” projesi devam ederken, diğer tarafta nintendo cd teknolojisinin haklarına sahip olamayacağı ve çok para kaybedeceği için projeden caymaya başlıyor.

nintendo, sony ile her şey yolundaymış gibi projeye devam ederken gizlice philips ile görüşüyor. sony durumdan habersiz playstation’ı görücüye çıkardıktan sonra nintendo ağzındaki baklayı çıkarıyor ve philips ile yaptığı anlaşmayı duyuruyor. bunun sony yöneticilerine yaptığı etkiyi tahmin edebilirsiniz.

daha sonra ken kutaragi, sony başkanı norio ohga’nın ofisine gidiyor ve nasıl sırtlarından bıçaklandıklarını konuşuyor. ardından da kutaragi patronlarına kendi oyun konsollarını yapmayı teklif ediyor. daha önce bu fikre karşı çıkan fakat ihanete uğramış sony başkanı “yapın” diyor ve sony uzun yıllar sürecek konsol macerasına başlıyor.

eylül 1995'te piyasaya sürülen playstation, noel'e kadar yaklaşık 1 milyon satıyor ve tarihin en iyi açılışlarından birini yapıyor. playstation'ın bu ilk konsolu, o tarihten bu yana 100 milyondan fazla sattı ve sony oyun piyasasında en önemli aktörlerden biri haline geldi.