Nispeten Uygun Fiyatlı Bir Gezi Alternatifi: Trenle Türkiye Turu Yapmak

Otobüs ve uçak fiyatlarının uçtuğu şu günlerde özellikle Anadolu şehirleri arasında gidip gelen bölgesel trenlerin fiyatları hala uygun. Dolayısıyla trenle Türkiye turu yapma fikrini bir kenarda tutabilirsiniz. Peki hangi rotayı izlemeli? Fiyatlar nasıl? Bir Ekşi Sözlük yazarının seyahat deneyimi.
Nispeten Uygun Fiyatlı Bir Gezi Alternatifi: Trenle Türkiye Turu Yapmak

bu kış trenle türkiye turu yaparak muradıma erdim. peki nasıl? 

geçtiğimiz yıl sonu yeniden hareketlenmeye başlayan bölgesel tren seferleri sayesinde, doğu ekspresi'ne binmeden ve kars'a gitmeden doya doya 1 hafta gezebilirsiniz. misafirhaneler, uygun fiyatlı oteller, pansiyonlar, hosteller vb. çözümler bulunarak konaklamalı ve şehir şehir gezmeli, bolca yemeli içmeli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

üstelik, otobüs ve uçak fiyatlarının el yaktığı bu dönemlerde 1-2 gece konaklamasını da trende yaparak çok uygun rakamlara gezebilirsiniz. eğer organize olabilirseniz 2 ya da 4 hemcinsinizle  veya iki ayrı oda için bilet alıp 2 ya da 4 çift olarak da yola çıkabilirsiniz. bekarsanız hem trende, hem konaklamada sevgilinizle gitmek masrafları ikiye katlıyor. 3-4 erkek tek odayı paylaşıp masrafları 4'e bölebiliyorsunuz. illa çift olarak gitmek istiyorsanız benim önerim 2 çift birlikte gidin.


nerelere gidilebilir?

sefer saatlerini düzgün görüntüleyebilmek için e-bilet uygulamasını mutlaka telefona indirin. internet sitesi yeterince sağlıklı değil. binmek istediğiniz trenlerin duraklardan kaçta geçtiği vb. bilgiler için tcdd'nin sitesine bakabilirsiniz.

tren için merkez genelde ankara. izmir ya da istanbul'dan yola çıkacaksanız ankara'ya istanbul'dan hızlı tren mevcut. izmir'den ankara'ya da yataklı tren ile gidebilirsiniz. (en pahalı güzergah bu.) sabahın köründe ankara'ya indikten sonra tatvan ya da kurtalan trenlerine binecekseniz 2-3 saat zamanınız olacak. 

ancak benim önerim: malatya treni. akşam 19 gibi kalkan bu trende 4 kişilik odaları kapatma maliyetinin oldukça uygun. saati de geç olduğu için ankara'da gezebilecek 10 küsur saatiniz olacak. üstelik tren, yolun çoğunu gece alacağı için de güzel bir uyku çekip dinç bir şekilde gideceğiniz yere varabileceksiniz.