Norm Ender'in Ezhel ve Ben Fero Gibi Yeni Kuşak Rapçilere Attığı Diss Olayı Nedir?

Yeni kuşak olarak bilinen t-rap'çiler ve eski kuşak rap'çiler arasında cereyan eden diss gerilimlerine bir yenisi daha eklendi diyebiliriz.
Norm Ender'in Ezhel ve Ben Fero Gibi Yeni Kuşak Rapçilere Attığı Diss Olayı Nedir?


Eski kuşak rapçilerden Norm Ender ile Norm Erman, Erman & Ender olarak tanınan bir ikiliydi

İkili, 2006 çıkışlı "Eksik Etek" parçasıyla tanınıyordu. Erman'ın rap'i bırakmasından sonra Ender yoluna solo olarak devam etti.


Ender, iki yıllık aranın ardından "Mekanın Sahibi" isimli parçasıyla yeni kuşak (t-rap ağırlıklı) rapçilere "sataşmış" ve onlardan tepki toplamıştı

Ender'in diss attığı kişiler arasında Ezhel, Ben Fero ve Khontkar gibi rap müzisyenleri var.


Bir gün dolmadan Ezhel, buna "Lolo" isimli bir şarkıyla karşılık verdi


"Lolo", tahmin edeceğiniz üzere hedef alınan Ezhel ve benzeri rap müzisyenlerinden beğeni toplayarak dikkat çekti


Ben Fero, olaya sosyal medyada en çok tepki gösterenlerden biri oldu


Lolo'yu dinleyerek attığı story


Sözlük yazarları da duruma kendi perspektiflerinden yorumlar getirdi

bu diss'leşme, güncel türkçe rap müziğinin geldiği son noktayı gösteren ve her bir durumdan kalitesizlik akan bir olaydır.

ben fero ve ezhel gibi rapçiler (!) daha doğrusu trapçiler bir trend yakalayıp popüler oluyor işte. norm ender bence yine diğerlerine kıyasla iyi ama norm ender'e gerçekten bugüne kadar neredeydin diye sormak isterdim. piyasaya çıkmak için neden fero'ya ve ezhel'e diss atmayı bekledi bilmiyorum. gönül isterdi ki ceza, sagopa ile feat yapıp fero ve ezhel gibi trapçilere diss atsın ama imkansız sanırım. bu da böyle bir hayalimdir işte.

ekleme: her ne kadar fero'yu ve ezhel'i rapçi olarak kabul etsem de değiller arkadaşlar. bunlar trapçiler. günümüzde bu müzik türü popüler ve farkındaysanız her eğlence mekanını da bu müzik türü ele geçiriyor. bu sayede popüler oluyorsun işte. kaliteli rap dinlemek isteyen tayfa zaten bulup dinliyor. bu demek değildir ki bu tarz trapçilere diss atılmasın. ben yine hayalimi kurmaya devam edeceğim.

“barış manco, cem karaca, neşet ertas, zeki müren, müzeyyen senar ve daha ismini yazamadığım üstadlardan ayrılıp ezhel ve ben fero gibi adamlara kaldık ya çok üzücü bir durum.”

şeklinde bir söz yazılmış sosyal medyada. hani taş olmayacağımı bilsem açık açık “ezhel, barış manço ve cem karaca’dan daha müzisyendir” diyeceğim lakin tabularımız var, en azından onlar kadar müzisyendir diyeyim ben de.

ben fero ve ezhel’i karşılaştırmak; sırf ikisi de şarkı söylüyor diye dilberay ve david gilmour’u aynı kefeye koymaktan farksız. ezhel’in yaptığı işi bu ülkede kimse yapamadı. gidip kalitesiz hececilerle karşılaştırmayın.

bu arkadaşlar west side - east side savaşlarından bihaber oldukları için onlara çok kızmıyorum. dünya rap tarihinin en hakiki 'olay'ı odur. g unit - the game kavgası, eminem - ja rule ve benzino kavgası, jay z - nas kavgası vs... türkiye'de ise en büyük 'olay' sagopa kajmer ve ceza kavgasıdır. elbette underground'ta çok efsane olaylar da oldu. onları daha sonra başka bir başlık altında değerlendireceğim.

ben 2009'da mıydı neydi, star tv'de rapstar denen garabet yarışma yayınlanmaya başladığı zaman ortamlarda rap dinlediğimi söylemeye utanıyordum. overground hiphop yıllar önce öldü. eminem 2004'te encore albümünden sonra öldü. 50 cent 2003'te get rich or die tryin albümünden sonra öldü. jay z 2001'de the blueprint albümünden sonra öldü... buna benzer bir yığın adam sayabilirim. türkiye'de ise en çok üzüldüğüm, sagopa kajmer 2005 romantizma albümünden sonra öldü...

Bu taze diss'leşme hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Son Yılların En Büyük Diss'leşmesine Sahne Olan Eminem & MGK Olayının Özeti