Norveç'in Dünya Sorunlarına Doğrudan Temas Eden, Gerçekçi ve Ciddi Gündemi

Arada sırada Norveç'in gündemine bakarak dertlerinizi tertemiz şekilde güncelleyebilirsiniz.
Norveç'in Dünya Sorunlarına Doğrudan Temas Eden, Gerçekçi ve Ciddi Gündemi

norveç... iki yıl danimarka ve toplamda yaklaşık beş sene bu coğrafyada yaşamış biri olarak söyleyebileceğim tek şey, bu adamları anlayamıyorum. aşmış mı kafayı mı yemiş diye çok düşündüm, sonuç: karar veremedim.

son dönemde gündemdeki olaylara bakalım

norveç’te güneş gözlüğü çalan aşırı sol parti lideri istifa etti. bu aslında olması gereken gibi dursa da bize absürt geliyor.

norveç kızılhaç'ı için jet motorlu kıyafet testi.

norveç'te bir balinanın boğulduğu 'gürültü' deneyi durduruldu. boş bakkal taşaklarını tartarmış atasözümüzle açıklayacağımız olay.

norveç varlık fonu, yılık ilk çeyreğinde 84 milyar dolar kar açıkladı. toplam değeri bir trilyon dört yüz milyar dolar oldu. adamların derdi sürekli büyüyen bu fondaki para ne olacak. siyasiler dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullanalım diyorlar bazen. halka dağıtalım fikri ise halk tarafından kesin bir şekilde reddediliyor. çocukların geleceği için dursun kenarda deniliyor. ortada bir para var ve bunu ne yapacaklarını bilmiyorlar. çevreci şirketleri destekliyorlar ancak paraları hızla artmaya devam ediyor.

norveç, dünyanın en uzun 'yaya ve bisiklet tünelini' inşa etti.

norveç'ten ukraynalılara eve dönme teşviki: ülkesine geri dönenlere 1500 euro verilecek.

norveç’te rusya’da otlayıp geri dönen geyikler vuruluyor.

norveç, finlandiya'ya dağ hediye etmeyecek. halk bunu kesinlikle kabul etti ve verelim gitsin ne olacak ki dese de norveç yasaları buna izin vermedi.

dünyanın en lüks cezaevleri burada. beş yıldızlı otellerden kaliteli hizmet veriyor. her mahkumun odasında televizyon duş klima mevcut. yemekler aplus seviyesinde. her mahkuma belli büyüklükte toprak veriliyor ve tarım yapabiliyor suçlular. bazı bakanlar bu şartların suç oranını arttırdığını savunsa da genel kanı cezaevlerinin insanlara eziyet yeri olmadığı ve topluma insan kazandırdığı yerler olduğu. bu arada suç oranları dünyadaki en düşük yerlerden biri. burada kurallara uymayan ya da suç işleyen kişiler hollanda cezaevlerine gönderiliyor. hollanda cezaevleri de bizim her şey dahil diye tatil yaptığımız otellerle yarışır. norveç halkı mahkumları kötü şartlara göndermeye şiddetle karşı çıkıyor.

belki hatırlayan çıkar. abd başkanı donald trump, bazı afrika ülkeleri ve haiti'yi 'bok çukuru' olarak nitelendirdiği ve 'norveç gibi ülkelerden göçmen alınması gerektiğini' söylediğinde norveç halkı trump'ı norveç vatandaşı yapalım demişti.

bu ülkenin kötü yanı yok mu, elbette var

şehir merkezinde konteyner kadar küçük evler var ve aşırı pahalı. bir ustaya işiniz düşerse boku yediniz. üç ay sonraya tesisat randevusu alırsınız, gelen usta o işi bir seferde çözemez. alkol aşırı pahalı ve akşam alkol satışı yok gibi bir şey. büyük sorun ise taksi. taksi bulmak imkansız gibi eğer randevunuz yoksa. taksi randevusu ne lan? acil işimiz var ki taksi arıyoruz.