Hollanda'nın Ara Ara Göçmen Sorunları da Eklenen En Klasik Gündem Maddeleri

Hollanda'da neler olup bitiyor derseniz bu içeriğe bir göz atmanızı öneririz.
Hollanda'nın Ara Ara Göçmen Sorunları da Eklenen En Klasik Gündem Maddeleri
iStock

hollanda... yılbaşındaki havai fişek gündeminin artık çok geride kaldığı, türkiye gibi gündemin sık değişmeye başladığı ve ülkenin "fabrika ayarları"na dönerek yine göçmen politikasının tartışıldığı ülke.

eindhoven belediyesi'nin panolara astığı şu poster ülkenin tartışma gündemini yine göçmen politikalarına döndürdü.


posterde "erik ve annemarie yarın anahtarlarını alıyor, omar ve samira ise alamıyor" yazıyor ve bir not var. "herkes kökeni, cinsiyeti, yönelimi veya dininden bağımsız, barınma konusunda aynı şansa sahip olmalıdır" diyor ve ayrımcılığı bildirebileceğiniz bir web sitesine yönlendiriyor. hollanda'da ev bulabilmek için sıraya giriyor ya da bir ev için teklif veriyorsunuz. teklifiniz reddedilirse ret sebebi genelde, teklifinizin düşük olmasıyla açıklanıyor ama tabii başka sebepler de olabilir, kim, neden kazanmış % 100 bilmeniz mümkün değil. sıra konusu da yine tartışmaya açık. bundan 15 yıl önce size sıra geldiğinde reddederseniz sizi doğrudan sıranın en arkasına atıyorlardı mesela.

tabii ülke ayağa kalktı, bütün sağ görüşlü politikacılar, azılı popülist geert wilders başta olmak üzere "asıl ortam tam bunun tersi, göçmenler bedavaya gelir gelmez sıcacık evlere yerleşirken hollandalılar (tabii bakmayın böyle dendiğine bahsettikleri benim beyaz, hristiyan-yahudi, mavi gözlü, sarışın hollandalım) ev bekliyor" diye kazan kaldırdı ve tabii tüm beyaz, hristiyan, mavi gözlü, sarışın "doğulular işimi aldı" diye ağlayan hollandalılar da buna sahip çıktı. 2 gündür televizyonlarda bu yaygara koparılıyor, sanki gerçekten ülkede ayrımcılık ve hatta klasik ırkçılık yokmuş ve devlet raporlarıyla kanıtlanmamış gibi.

Geert Wilders

hollanda gündemi böyledir...5-6 tane klasik gündemi vardır, buna zaman zaman ayarlı gündemler eklenir ve sene geçip gider. araya da bazı yeni gündem maddeleri eklenir ama çabuk unutulur...şöyle özetlenebilir:

ana gündem maddeleri

müslüman göçmenler
kuzeydeki gaz arama çalışmaları ve oluşan depremler
çiftçiler
zwarte piet
havai fişek
kral günü'nde nasıl içip dağıtacağız
vier daagse

son yıllarda eklenenler

süper über altın çocuğumuz, her yaptığı doğru, asla sorgulanamaz max verstappen
ukrayna
türkiye ve erdoğan
motorsiklet çeteleri
ısınan ülke ve sıcaklık rekorları
enerji fiyatları ve pahalılık

araya karışık

göçmen mafyalarının hesaplaşmaları
müslüman nüfustan çıkan ama müslüman nüfusa isyan eden insanların ürettikleri ve alkışlanmaları (sonuncusu lale gül)
kraliyet ailesinin maceraları