Rus Kruvazörü Moskova'nın Vurularak Batmasının Kısa Vadedeki Olası Sonuçları

Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor... Rusya donanmasına ait büyük savaş gemisi Moskova'nın (Moskva) 14 Nisan'da vurulmasının ardından neler olacak? Kısaca listeleyelim.
Rus Kruvazörü Moskova'nın Vurularak Batmasının Kısa Vadedeki Olası Sonuçları

Nasıl vuruldu?

moskova'ya rusların karadeniz filosu amiral gemisi deniyor da görünüşe göre bu en önemli gemilerindeki radar sistemleri aesa olmayan eski tip klasik radarmış. hani şu 2. dünya savaşı filmlerinde görülen 360° dönen radarların gelişmiş bir versiyonu. bu nedenle ukraynalılar hedef gemiyi tb2 ile oyalarken radarının görüş açısı dışında kalan kör bölgeden 2 adet neptün gemisavar füzesi göndermişler. rus mürettebat gemi vurulana kadar füzeleri fark etmemiş bile.

görünen o ki moskova'nın vurulmasının kısa vadede şu temel sonuçları olacak

1. ruslar, bu gemileri kullanarak, seyir füzesi vb. ile kritik ukrayna hedeflerine füze saldırısında bulunuyordu; bu kapasiteleri azalmış olacak,

2. (diğerlerini bilmiyorum) bu geminin, bölgede operasyon yapan rus uçaklarına, üzerindeki s300 füzeleri ile koruma sağladığı belirtiliyordu, gemi savaş dışı kaldığına göre, bölgede uçuş yapan rus savaş uçakları da belki bir önceki operasyonel kabiliyetleri ile savaşa devam edemeyecek,

3. bayraktar'ın yararlılıklarına bir tane daha eklendi; görüldü ki, illa ki mam-l kullanması gerekmiyor etkili olması için, tehdidi bile yetiyor, ukraynalı kurmay aklını tebrik etmek gerekir, bayraktar ile geminin elektronik sistemlerini oyalıyor / aldatıyor, ukraynalılar karadan denize füze ile gemiyi vuruyor.

4. savaştaki moral etkisi malum.

5. ruslar hava savunma konusunda sadece moskva sınıfı kruvazörleri değil krivak sınıfı fırkateynleri de kullanır. krivaklar s-300 kullanmaz orası ayrı daha çok osa kullanır.

ayrıca yine seyir füzesi kabiliyeti olarak denizaltıları dahil olmak üzere devriye botlarına kadar bu yeteneğe sahipler. savaşın başlarında vurulan vasily bykov devriye botunda dahi kalibr seyir füzesi atım yeteneği vardı.

şu ana kadar vurulan 3. rus gemisi oldu:

1.vasily bykov devriye botu.
2.rus ikmal gemisi
3. moskva kruvazörü.

son söz

ukrayna ordusu moskova'yı yeni geliştirdikleri, kendi milli silahları olan neptün füzesi ile batırdıysa gerçekten çok büyük bir iş başarmış demektir.


rus savaş gemilerinin, özellikle slava sınıfı kruvazörlerin en büyük özelliği başta nato olmak üzere düşmandan gelecek her türlü tehdide (kara, hava, deniz) karşı kendi kendini koruyacak donanıma sahip olmasıydı. hatta rus donanmasının doktrini buna göre şekillenmişti. ukrayna’nın iki füzeyle bunu yerle bir etmesi ruslar için büyük bir fiyasko oldu. bir arkadaşım “ukrayna’nın gemi vurması, mariopol’un düşmesinden daha mı önemli” diye sormuştu, evet işte bu yüzden uzun vadede çok daha önemli.