Karşılıklı Bir Fransa-Türkiye Boykotundan Zararlı Çıkan Hangi Ülke Olur?

Erdoğan ile Macron'un gerginliği sonucu boykot ihtimalleri konuşulmaya başladı. İşte böyle bir durumda hangi tarafın ekonomik açıdan daha çok etkileneceğini ortaya koyan bir tablo.
Karşılıklı Bir Fransa-Türkiye Boykotundan Zararlı Çıkan Hangi Ülke Olur?

türkiye fransa ticari ilişkileri... son günlerde karşılıklı boykot açıklamalarıyla zor bir sürece gireceği aşikar olan süreçtir.

bu tip boykotlarda zararı gören her zaman ekonomisi güçsüz olan taraf olur.
şimdi birileri karısına 50 bin dolarlık hermes çanta alıp "fransız mallarını almayalım" derken, karşı taraf da türk mallarına boykot uyguluyoruz dediğinde neler olabilir bakalım...

türkiye fransa ticaret hacmi, 2019 rakamlarına göre 14.67 milyar eurodur.

tablo


fransa türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 6. ülkedir. türkiye toplam ihracatının yüzde 4'ünü fransa'ya yapmaktadır. (bkz: türkiye nin en çok ihracat yaptığı ülkeler)


tablo 2


buna karşın türkiye fransa'nın en çok ihracat yaptığı ülkeler içinde ilk 10'da bile değildir ve türkiye'ye yapılan ihracat fransa ihracatının sadece yüzde 1'idir.

tablo 3


2019 yılında fransa'ya 8.7 milyar euro ihracat yapmışız. fransa'dan yaptığımız ithalat ise 6 milyar euro.

yani türkiye fransa'dan aldığından daha çok mal satıyor fransa'ya. iki ülke ticaretinde türkiye lehine 2.7 milyar euroluk bir fazla var.

son 18 senelik akp döneminde fransız şirketlerinin türkiye'deki yatırımı 8 milyar dolar.
aynı dönemde türk şirketlerinin fransa'ya yaptığı yatırım ise sadece 250 milyon dolar.
ayrıca türkiye'de 1500'den fazla fransız şirketi faaliyet gösteriyor...

şimdi hal böyle olunca, türkiye fransız mallarını boykot ederken, fransa'da türk mallarını boykot ederse kaybeden kim olur?

fransa türkiye'den mal almasa, türkiye'ye mal satmasa bu fransız ekonomisini pek etkilemez, ama özellikle şu son pandemi döneminde iyice çıkmaza giren türk ekonomisinin en çok ihracat yaptığı 6. ülkeyi kaybetmesi göze alınabilir mi?

eminim devletimizi yönetenler de bu rakamların ve böyle bir karşılıklı boykotlaşmada türkiye'nin daha fazla zarar görecek taraf olduğunun farkındadır.

farkındalardır değil mi? eminim öyledir.

kaynaklar:
https://www.tim.org.tr/…/fransa_ulke_bilgi_notu.pdf
https://www.haberturk.com/…on-durum-2848550-ekonomi
https://www.bloomberght.com/…racati-pozitif-2267278