Novak Djokovic, Nadal ve Federer Hayranları Tarafından Neden Pek Sevilmiyor?

Teniste en başarılı sporcular arasında yer alıp, bu kadar fazla nefret edeni olan az insan vardır Djokovic'ten başka. Nedeni nedir bunun?
Novak Djokovic, Nadal ve Federer Hayranları Tarafından Neden Pek Sevilmiyor?

djokovic'in sevilmemesinin ana sebebi başarılı olmasıdır. federer-nadal rekabetine üçüncü olarak dahil olup bir de onlara üstün gelmesi bu nefreti körüklemiştir. eğer başarılı olmasaydı kimse djokovic ismini s*kine takmazdı ve nötr duygu beslenen birisi olurdu.

diğer sebeplerinden biri maçta işler yolunda gitmediğinde toksik tavırlar göstermesidir. kendi ekibiyle tuhaf bir iletişime geçme huyu vardır. aynı zamanda güneşe ve rüzgara bile kafayı takıp "bakın gördüğünüz gibi ben iyi bir günümde değilim ve sebebi de bu s*ktiğimin havası" minvalinde vücut dilini sergilemesidir. bunu diğer baba sporcularda genelde görmeyiz. bazen de raket kırarak sinirini çıkarma yönelimi vardır bkz. 2023 wimbledon finali 5.set. bi finali de kaybet be kanka, ucunda ölüm olsa federer'in helvasını kavurmuştuk kaç yıl önce.


şahsım adına ona bir türlü ısınamayışımın en geçerli sebebi ise oyun stili. nadal'ın gençliğindeki atik tetik ve geri adım atmayan oyun tarzı tenis tarihine özgün bir imaj bırakmıştı.

keza federer gibi büyük bir fundamentala sahip birinin kortun her yerini kullanabilme ustalığını muazzam bir zerafetle süslemesi. aynı şekilde saha içinde ve saha dışında janti bir adam oluşu. reklam yüzü olmaya müsaitliği ve elit tenis sporunu uzun yıllar boyunca simgeleyen profil olması gibi faktörler maalesef tam olarak djokovic'te olmadı.


baseline'a yerleşip fiziksel ve mental dirayet göstermesi djokovic'i en başarılısı yaptı ama bunu kendince bir yorumla süslemesi lazımdı. bana oyun stili çok tekdüze ve estetikten uzak geliyor. hal böyle olunca benim gibi düşünen nadal ve federer fanlarına djokovic'in imajındaki diğer falsolar gözlerine olması gerektiğinden fazla batıyor. çünkü rekabete bir anda dahil olup bizim babaları tokatlamaya başladı ve bunu kendince bir yorum katmadan yaptı izlenimi uyandırdı.