Obez Kedi Nasıl Zayıflatılır?

Obez/şişman kedi sahibi Ekşi Sözlük yazarları, bu konudaki tecrübelerini aktarmışlar.
Obez Kedi Nasıl Zayıflatılır?

obez kediler için özel mama, mama miktarının azaltılması, l'carnitine ve hemen akabinde çeşitli aktivitelerle başarılabiliyor bu olay. kilolarından dolayı koşup oynayamayan ve kendini temizleyemeyen kediniz bunları yeniden yapmaya başlıyor, koşarken tıkanıp öksürmüyor.

veteriner hekimimizin önerisiyle yaptık hepsini. kendi kafamıza göre aa kedimiz şişman/obez demedik. evdeki diğer kedinin kilosu daha fazla olduğu halde obez kategorisinde yer almıyor o. kısırlaştırma sonrası hemen mamasını değiştirmemize rağmen kilo kontrolünü sağlayamadığımız için önünü alamamıştık şişmanlamasının. en son 6-6.2 arası gidip geliyordu. şu an 4.5 civarında, göbeği sarkık ama mutlu bir kedi.

veterinerin çok acil kilo vermesini söylemesinden sonra işi ciddiye alarak bir görev gibi 23 gündür kedimi zayıflatmaya çalışıyorum.

kedimin kilo almasının nedeni kısırlık değil, yavruyken yememesi gereken diğer yetişkin kedinin mamasından da yiyor olmasıydı. kısırlaşmadan önce çok fazla kilo almıştı kedim. sokak yokluğunu da yaşamış bir kedi olduğu için gelip gidip mama yiyordu.

başıma bir şey gelmesi halinde aç kalırlar diye kaplarında hep mama bulundurduğumdan ve fit olan diğer kedimi de zayıflatacağımı düşündüğümden bu durumla baş edemiyordum ama diğer kedim de mama değişikliğinden dolayı biraz kilo alınca ikisi için de kolları sıvadım.

veteriner, royal canin'in reçeteli satılan obez kedi mamasını verdi. önerdiği şekilde günde 60 gramı geçirmeden sadece sabah 6'da ve akşam 6'da verirken yatmadan önce bir ara öğün mahiyetinde çok az bir mama veriyorum. akşamları da lazerle oynatıyorum.

şimdi bakıyorum şu 23 günde kedi süzüldü, vücudundaki ulaştığı noktaları ve genel hareketi daha çok arttı. dört ayak üzerindeyken yan karın bölgesi içe doğru çekilmeye başladı. boyun derisi daha bir ele geliyor. göbeği yine sarkık ve popi üzerine oturunca yine şişkin duruyor ama öncesine oranla genel hacmi daha bir küçüldü.

kilo verişini gördükçe çok seviniyorum. belki ponçik hali kalmayacak ama onun sağlığı için bu şart. tabii yine eve zamanında gidememe korkum var ama risk almadan da bu iş olmayacak.