ABD'nin Batı Eyaletlerindeki Özgürlüğüne Düşkün Yabani Atlar: Mustang

Ford'un Mustang model otomobilininin logosunu oluşturan Mustang atlarının hikayesi.
ABD'nin Batı Eyaletlerindeki Özgürlüğüne Düşkün Yabani Atlar: Mustang
iStock

mustang, ispanyolca mustengo kelimesinden türeyip "sahipsiz canavar" anlamı da taşımakta imiş.

orta boylu bir tür olan bu avrupa-amerikalı atımız; 140-150 cm boylarında, 360 kg civarındadır. çeşitli renklerde bulunabilmelerine rağmen sıklıkla kırmızıya çalan kahverengi ile kuzukulağı-kestane rengidir. gebeliği 11 ay süren bu atlar, bahar dönemlerinde taylarını doğurup onları kışa hazırlarlar. bu memeliler insan müdahalesi olmadan hunharca üreme yeteneğine de sahiptir. 


dolayısıyla nüfuslarını azaltıcı politikalar da önerilmektedir. zira dört yılda mevcut nüfuslarını ikiye katlayabilmektedir. vahşi doğada 40 yıla kadar yaşayabilen bu atlar, o geçtiğimiz yüzyıl filmlerinde gördüğümüz kovboy sahnelerinde olduğu gibi vahşi batı'nın kovboylarının kement atıp yakaladıkları arkadaşlarmış. kovboylarına da mustang runners derlermiş. 20. yüzyılda etleri için avlanır olmuşlar.

bunlar ve daha fazlası için kaynak

ekleme: 2015 yapımı mustang filminde belki de bu atlara atıfta bulunulmuştur. zira beş kızımız da yapmayın denen her şeyi yapan asi çocuklar... toplum da kement atan kovboy timsali.

bu atlar amerika kıtasına ilk olarak 1519 senesinde cortes tarafından getirilmiş... çıkış noktaları ispanya. mustang'ler de abd gibi avrupa orijinli.

kıta genelinde çoğaltılan atlar özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda kuzey amerika'ya da yayılmış... uçcuz bucaksız, çölünden dağlarına, okyanus kıyısından yaylalarına kadar müthiş bir çeşitlilik gösteren amerika kıtası bu atlar için ideal bir ortam haline gelmiş.

18. yüzyıl'ın sonlarına doğru ise zamanla esaretten kaçan bu vahşi atlar özellikle bugünün texas, colorado ve new mexico eyaletlerinde yoğunlaşmış.


bu at zamanla esaretten kaçışı, özgürlüğü, bunlarla birlikte yoğrulmuş amerikan folklorunun alt tonlarını besleyen romantizmi sembolize eder hale gelmiş. bugün denver uluslararası havalimanı girişinde devasa bir bronco / mustang heykeli var... gözleri kıpkırmızı... şaha kalkmış pozisyonda, yeleleleri rüzgarda uçuşuyor.

rocky dağlarının eteklerinde vahşi at sürülerine yüzyıllarca evsahipliği yapmış colorado için güzel bir sembol. bu arada, mustang'ler özgür atlardır... bronco'lar ise eğitilmeyi reddeden, kendi özgürlüğüne sadık bir alt gruptur ve bunlar mustang orijinli de olabilir. küçük bir fark.

işte ford mustang'in adını aldığı geri plan da bu... özgürlük... eski kıta'dan yenisine kaçış ve tüm dünyayı domine edebilecek bir büyüyüş. uçsuz bucaksız amerikan batısında yepyeni bir umut.

Amerika'da Irkçılığı ve Köleliği Temsil Eden Tartışmalı Simge: Konfederasyon Bayrağı