Obi-Wan Kenobi Dizisinin Star Wars Fanlarını Genel Olarak Memnun Etmeyen Tarafları

Disney+'ta yayınlanan ve 6. bölümüyle final yapan dizinin olumsuz taraflarından bahsedelim biraz.
Obi-Wan Kenobi Dizisinin Star Wars Fanlarını Genel Olarak Memnun Etmeyen Tarafları
Uyarı: Spoiler içerir.

bu dizi star wars efsanesine ne kattı?

mesela rogue one "rebel alliance"ın başarısının arkasında ne kadar çok isimsiz kahraman olduğunu anlatan bir filmdi. hikayeye ve zaman çizelgesine cuk oturmuştu. karakterler muhteşemdi. a new hope'a çok güzel entegre oluyordu.

obi-wan kenobi ise her şey olmaya çalışıp hiçbir şey olamamış bir dizi. en başta film olmaya çalışıp olamamış, dizi olmuş. o yüzden bölümler boş, bir bölümde çok az şey oluyor. film olarak başlayıp diziye çevrildiği sır değil ama dizinin içi doldurulamamış.

en batan nokta episode iv a new hope obi wan'ı ile revenge of the sith obi-wan'ı arasındaki boşluğu doldurması beklenen bu dizinin sadece ve sadece revenge of the sith obi-wan'ının uzantısı olarak kalmış olması. obi-wan'a prequel'lerden sonra bir derinlik, olgunluk katılmamış. tek gördüğümüz "güç işlerini bıraktım" bıkkınlığı. ama bu bıkkınlık kendisine a new hope'taki zen havayı vermemiş. o köprü kurulamamış.

dizinin adı "leia" olsa daha doğru olurmuş

leia'nın gelişimi, yaşadıklarına dair daha çok şey öğrendiğimiz gibi, a new hope leia'sına bağlanan daha çok unsura da şahit oluyoruz. droid'lere alakası, isyankar ruhu, liderliği, azmi, imparatorluğun puştluğuna uyanması, obi-wan'a olan sevgi ve güveni gibi pek çok konunun altı doluyor dizide. bu meziyetlerin nasıl güçlendiğini çok net anlıyoruz.


obi'yle ilgili bilmediğimiz ne öğreniyoruz?

revenge of the sith ile a new hope arasında iki kere daha darth vader'la dövüştüğünü. açıkçası bu beni etkilemedi çünkü darth vader ile obi-wan kenobi dövüşünü zaten hem rots'ta hem anh'ta izlemiştik. aynı dinamiklerde aynı dövüşün iki kere yapılması, hatta ikincisinde obi'nin vader'ı aynen rots'taki gibi benzetmesi hikayeyi rots'un sonuna eşitliyor.

"demek ki arkadaşım gerçekten ölmüş" e zaten senin için ölmüştü? iki gün önceki hisse geri döndün yani. öyle büyük bir dönüşüm olmadı. iki gün "aa anakin yaşıyormuş, belki kurtarırım" heyecanı yaşadın geçti. öyle çok büyük bir karakter değişimini tetikleyen bir şey yok orada.

ayrıca anakin yerine vader'a "darth" dediği anı yadırgadı

 yahu sen jedi konseyinin üyesi jedi master'sın. tüm force külliyatını hatmetmişsin. dark side'a geçenlerin hepsinin adının "darth"la başladığını youngling'ler bile biliyor, adama "darth" diyorsun. adamın yeni adı darth değil vader. darth, sith lordu sıfatı. eğer sith lordu olmasına imaen hitap edecek idiysen "sith" demen gerekirdi. belki "bütün darthlar hepiniz aynısınız" demek istemiştir diye düşünerek kendimi teselli etmek istiyorum ama bir jedi master'a bu kadar zenden uzak pasif agresif laf çakmayı da yakıştıramıyorum. (ekleme: ekşi sözlük'ten bir yazar dedi ki, episode 4'teki "you can't win darth" lafına bağlamak için demiş, o zaman en azından bu kısmı biraz mantıklı.)

obi kaçarken gezegen yörüngesinde olması gereken koskoca star destroyer obi'nin kaçmasına nasıl göz yumar? vatan hainliği resmen.

obi gibi gizlilik konusuna çok önem veren bir karakterin tatooine'i terk ederken sokakta rahat rahat owen'la luke'u, planlarını falan konuşması, günaşırı jedi idam edilen ortamda anahtarlık gibi lightsaber sallaya sallaya starport'a gitmesi rezaletti.


youngling'lerin kıyımı bence tüm star wars serisindeki en üzücü sahnedir

hatta hayden christensen o sahnede çocukların irkilmesini tetiklemek için çocuklara "boo!" diye bağırmış. iç parçalayan ama üstüne hiç eğilmedikleri bir sahneydi. reva'nın bu travmatik tecrübeyle bağlanan hikayesi o yüzden ilginç olabilirdi, ama o da "süper kötüyüm", "yoo aslında kurbanım", "yine de biraz kötüyüm", "en iyisi ben siktir olup gideyim" gibi vasat karakter dönüşümleriyle ve klişe açık etmelerle harcanmış.

mesela reva çok daha karanlık bir karakter olabilirdi. gerçekten youngling kıyımından kurtulmuş ama intikam gibi klişe bir şeyle uğraşmayan hatta vader'ı babası bellemiş, stockholm sendromu yaşayan, bu yüzden iç çatışmaları ağır bir karakter olabilirdi. onun yerine force'un her şeyini sezen adama karşı "gizli intikam planı" yürüten biri olmuş. bir de utanmadan vader'a kılıç çekiyor. yahu sen yıllar içinde vader'ı potansiyelini anlamayacak kadar tanımıyor nasıl olabilirsin? bir de lazer savuşturacak, insanları uçuracak kadar güç hakimiyetin var. bunu nasıl sezmezsin de kılıç çekip saldırmaya kalkarsın? çooooook salakça. reva'nın bu salaklığı doğal olarak hikayeyi bağlamak için "o zaman ben de çocuk öldüreyim, aa öldüremiyorum, tamam o zaman dönüşümümün tamamlanmasına" angutluğuna bağlanıyor. bunlar bir de o kadar hızlı ve apar topar işleniyor ki, "film olmak isterken dizi de olamamış" derken kastım buydu. konuları film temposunda işleyip üstünkörü atlayan ama araları dolduramayan bomboş bir hikaye yapmışlar.


genel olarak bu problemlerinin kaynağının disney'in star wars franchise'ını çocuklara yönelik tutmak istemesine bağlıyorum

senaryo şeker gibi. pek bir numara, karanlık, psikolojik buhran yok. karakterler başladıkları gibi ilerleyip başladıkları noktaya dönüyorlar. bu açıdan çocukları da küçümsediklerini düşünüyorum. 80'lerde peter parker'ın iç çatışmalarıyla, depresyonuyla, özgüven problemleriyle büyümüş biri olarak çok daha ağır ama insani gerçeklikleri kaldırabileceklerine inanıyorum.

ben obi-wan dizisi yapacak olsam en başta ciddi yıkım yaşamış ama ancak meditasyonla kendini sakinleştirebilen, sağduyusuna erişebilen biri tasvir ederdim. yani o anakinle bardan bara gezen çılgın genç jedi master yerine daha olgunlaşmış bir jedi master görmek isterdim. o zaman anh'taki obi-wan'la bağlantı da daha net kurulmuş olurdu.

aynı şekilde obi-wan'ın yıllar boyu yalvara yakara çağırdığı qui-gon'un tam olarak qui-gon'a ihtiyaç kalmadığı noktada ortaya çıkmasını görmek yerine, hiç çıkmamasının daha sağlam bir mesaj vereceğine inanırdım. hem bu rotj sonundaki hologramlarda eksik olmasına da doğru bağlanırdı. "her jedi da hologram olamıyor" gerçekliğiyle bizi yüzleştirirdi. ama yok, jedi master'lar hep yanımızda. hepsi hologram. insan rahatça tuvalete bile gidemez.

reva ile darth vader arasındaki ilişkiyi daha komplike yapardım. reva'yı darth vader elinden ama reva bir çocuğu (mesela leia ya da luke) korurken öldürtürdüm. ikisinin de duygusal travmalarını maximumun da üstüne çıkarırdım. hem darth vader youngling kıyımıyla tekrar yüzleşirdi ve bu onu rotj sonundaki haline biraz daha yakınlaştırırdı, hem reva hatalarının kefaretini ödemiş olurdu, hem de "başka hiç jedi kalmadı" hissini de iyi verirdi. dizide ortalık jedi'dan sith'ten geçilmiyor, oysa anh'ta bu hissin tam tersi mevcuttu.

özetle, ben daha iyisini yapardım.