Oğlunun Serbest Bırakılması İçin Culiacan Şehrini Yakıp Yıktıran Joaquin Guzman Kimdir?

Uyuşturucu baronu Guzman, 70'li yıllardan başlayarak ABD-Meksika arası gerçekleştirdiği uyuşturucu kaçakçılığıyla, firarlarıyla, aşırı zenginliği ve caniliğiyle baştan sona film gibi bir karakter. Şimdi de Culiacan şehrine yaptığı zulümle gündemde.

Kimdir?

El Chapo (Bücür) lakaplı Guzman, yıllardan beri uyuşturucu işinde olan, Meksika'nın en büyük uyuşturucu baronlarından biri, belki de bir numaralısı. Forbes 2011 listesine göre dünyanın en zengin 10. insanı, Meksika'nın da en zengini.


Guzman inanılmaz kirli işlerinin yanı sıra firarlarıyla da ünlü

2001'de bir çamaşır sepetinin içinde; 2015'te ise yer altına inşa ettirdiği, tam 1.5 km uzunluğundaki bir tünel aracılığıyla kaçmış.


Nasıl yakalanmıştı?

Guzman 2016'da Sean Penn ile bir röportaj yapıyor ve bu röportajın izlerini takip eden ABD istihbaratı Guzman'ı yakalatmayı başarıyor. Sonrasında ise bu sefer ABD'ye iade edilen Guzman hala orada.


Hayatı diziye uyarlandı

Bir başka dev uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın hayatını anlatan Narcos dizisiyle sağlam bir ivme yakalayan streaming şirketi Netflix ise Escobar'dan sonra Guzman'ın hikayesini de bir dizi haline getirdi. "El Chapo" isimli dizi şu an üç sezon halinde.


pablo escobar'dan sonra dizilere konu olma sırası kendisine gelmiş madem; daha yakından tanımakta fayda var

firarlarıyla meşhur olduğu kadar da ballı bir adamdır. 1993'te tijuana karteli; aldıkları istihbarat üzerine kendisini öldürmek için guadalajara havaalanı'na tetikçilerini gönderir. lakin el chapo'nun geleceği uçakta uyuşturucu karşıtı söylemleri ile ün yapmış bir başpiskopos da bulunmaktadır. tesadüfe bakın ki; başpiskopos ile el chapo aynı tipte bir özel araç kullanmaktadır. tetikçiler; arabaları karıştırıp başpikoposun aracına ateş açarlar, başpikoposun korumaları da karşılık verince büyük bir çatışma yaşanır. başpiskopos öldürülür. bu arada el chapo havaalanından elini kolunu sallayarak çıkar.

yine bir başka güçlü rakibi juarez karteli ile savaş halindeyken; bir inşaatın zeminine gömülü halde bulunan varillerden üç estetik cerraha ait cesetler çıkar. araştırmalar sonucu işkenceyle öldürülen bu doktorların; juarez karteli'nin lideri, uyuşturucu nakliyatı amacıyla havayolları şirketlerine sahip olmasıyla nedeniyle ''el senor de los cielos'' yani ''göklerin efendisi'' olarak bilinen amado fuentes'in ameliyat olduğu hastanede çalıştıkları ortaya çıkar. kayıtlara göre fuentes; bir yağ aldırma ameliyatı geçirdikten sonra verilen yatıştırıcılar nedeniyle kalp krizi geçirerek ölmüş; ancak ölümü gizlenmiştir. tabii; doktorların cesetleri bulununca juarez karteli'ne çalışan uyuşturucu baronları, liderlerinin öldüğünü öğrenip endişeye kapılır ve taraf değiştirerek el chapo'nun organizasyonuna katılırlar.

joaquin guzman; bölgenin önemli uyuşturucu baronlarından birinin akrabası olan ailesi ile birlikte küçük yaştan itibaren haşhaş ekiminde çalışmaya başlamış. daha sonra meksika'nın efsane uyuşturucu baronu "el padrino" lakaplı felix gallardo'nun yanında yükselerek sinaloa karteli'nin lideri olmuştur.

bu arada felix gallardo da uyuşturucu kaçakçılığı tarihinde çok önemli bir isimdir. meksikalı eski bir narkotik polisiyken görev yaptığı dönemde uyuşturucu üretimi ve kaçakçılık yolları ile ilgili incelikleri öğrendikten sonra bölgenin ilk uyuşturucu kartel yapısı olan guadalajara karteli'ni kurmuştur. aynı zamanda pablo escobar'a amerika kapılarının kapandığı dönemde yardımcı olup kokaini sorunsuz bir şekilde abd'ye sokmasını sağlayan adamdır. daha sonra rüşvet verip iş yaptırdıklarını zannettikleri bir polisin dea ajanı çıktığını öğrenince polisin işkence ile öldürülmesini azmettirip tutuklanmış, yerini el chapo'ya bırakmıştır.

el chapo; ilk olarak 1993 yılında tutuklanmış. meksika hükümeti'nin abd'de davası olan uyuşturucu satıcılarının amerika'da yargılanmasını içeren yasa tasarısı kabul etmesinden hemen önce, tam da bu konuyla ilgili bir heyetin hapishaneyi denetlemeye geldiği bir zamanda, gardiyanlardan birini verdiği rüşvetle yanına çekip bir çamaşır sepetinin içinde ilk firarını gerçekleştirmiş.

hani bu işler için hep ''evladından, çoluğundan çocuğundan çıkar.'' derler ya; işte el chapo da bundan yırtamamış. askeri kanadı los negros'un idarecisi arturo beltran leyva tutuklanınca; emrindeki adamları, patronlarını yakalatanın el chapo olduğunu düşünerek el chapo'nun oğullarından birini bir alışveriş merkezinde gezerken taramışlar. bu olaydan sonra da beltran leyva kardeşler; sinaloa karteli'nden ayrılıp kendi kartellerini kurmuşlar.

dizisi başlayana kadar el chapo ve benzeri uyuşturucu baronları ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz gomorra ile büyük ses getiren roberto saviano'nun "zerozerozero" adlı kitabına göz atabilirsiniz.

Kendisinin 2015 kaçışı sırasında kullandığı tünel sistemi


Guzman'ın tüneli, hücresinin kamerasının göremediği tek nokta olan duş kabinin altından başlıyor

Kaçış anı da şöyle:


İçine bir adet de raylı ulaşım aracı koydurduğu tünelin video incelemesi ise durumun acayipliğini daha iyi gözler önüne seriyor


Kaçışı hakkında yorumlar

kaçış için yaptırdığı tünelin duvarları pek çok türk evinin duvarlarından daha düz, daha fazla elektrik ve havalandırma tesisatına sahip.

sanırım adamda bir steve jobs, bir walter white ruhu var, nasıl olsa bir defa kullanacağız demiyor, işçiliği ince yaptırıyor. öyle el feneriyle bul yolunu demiyor, aydınlatma tesisatı var. öyle portatif merdiven dayamamış çıkışa, avrupa birliği standartlarında merdiven yaptırmış.

bu adam uyuşturucu şebekesi değil de herhangi bir legal ürün imalatıyla uğraşsa yine ortamların kralı olurdu.

milenyum sonrası hala ilginç yöntemlerle hapisten kaçması muhteşem bir şey. kameralara, yüksek donanımlı hapishane ve güvenlik sistemlerine rağmen insan zihninin yine de üstün gelebildiğini gösteriyor. insan zihninin keşfedilmemiş kısımları şu ana kadar bu tür modern kısıtlama araçlarına üstünlük kurabiliyor ve tahmin ediyorum ki bu hep böyle sürecek (suçlunun en kısa zamanda yakalanıp tekrar kodese tıkılmasını temenni etmiştim, ki öyle de oldu)...

Guzman, 18 Ekim 2019 itibarıyla polislerin yakaladığı oğlu Ovidio'nun serbest bırakılması için Culiacan kentinde adeta savaş çıkarttı

Cartel üyelerinin, oğul Guzman'ın serbest bırakılması için şehrin çeşitli yerlerinde polisle çatıştığı, ağır silahlar kullandığı ve sivillerin ölümüne yol açtığı kaydedildi.

Polisin, daha fazla sivil can kaybı yaşanmaması için Ovidio'yu serbest bıraktığı söyleniyor

Sokaklarda yaşananların görüntüleri ise kan dondurucu.

Kartel üyeleri ve polis arasındaki çatışmanın tamamen sona erip ermediği ise bilinmiyor

Yıllar Boyunca Uyuşturucunun Kralı Olan Pablo Escobar'ın Sonunu Getiren Neydi?