Okudukça İnsanın Tüylerini Hafiften Ürperten Bir Rick and Morty Teorisi

Rick and Morty'nin 5. sezonundaki Evil Morty bölümünün ardından aklınıza Rick'in evrendeki en zeki insan olmadığı diğer evrenler takılmış olabilir. İşte buna kafa yoran güzel bir teori.
Okudukça İnsanın Tüylerini Hafiften Ürperten Bir Rick and Morty Teorisi
5. sezonu bitirmeyen spoiler yemek istemiyorsa okumasın!

rick and morty hakkında gelecek sezona dair şöyle bir çıkarımım var...

bildiğiniz üzere her sezon bir yada iki bölüm evil morty'i içeren ana hikaye bölümü işliyorlar.

5. sezon 10. bölümde de geçen sezonlarda citadel'de başkan olmuş evil morty tarafından izleyiciye anlatıldığı üzere; bizim rick'imiz olan c-137 rick, sonsuz paralel evrenler içerisinde rick’in o evrenin en zeki adamı olduğu bütün evrenleri bir kümede toplamış. buna da merkezi sonlu eğri denildiği evil morty'den öğreniyoruz. hatta bu döngüyü kırmak için citadel'i de yok ettiği planını bölüm boyunca takip ediyor, bölümün sonunda evil morty'nin sarı bir portaldan geçtiğini görüyoruz.


yani evil morty rick'in o evrende en zeki olmadığı bir evrene giriş yapıyor. dizinin bize verdiği bu bilgide bir çarpıtma olabileceğini düşünüyorum.

c-137 rick neredeyse tanrısal güçlere sahip, zeus'la yumruk yumruğa dövüşen, arabasının aküsünü çalıştırmak için microverse'i yaratan, gezegenle sevişen (gerçek anlamda) veya gezegen üzerindeki tüm kızıl saçlılarla aynı anda sevişen, ölümü durumda bilincini klonuna aktarabilen, sadece sıçmak için gezegen dizayn edebilen bir adam. kendisinden daha zeki canlıların olduğu bir evrenin olmadığını düşünüyorum. olsa bile bunu kısıtlamaya çalışmasının bir anlamı yok. sadece en zeki rick'lerin olduğu evrenlere, kendisini ve diğer rick'leri kısıtlamasının arkasında farklı bir sebep olduğunu düşünüyorum.


bence c-137 rick diane sanchez'in yani eşinin, betty'nin annesinin hala hayatta olduğu tüm diğer paralel evrenleri, öldüğü paralel evrenlerden ayırdı. bu çıkarımı diğer evrenlerden gördüğümüz onlarca jerry, betty summer ve morty olmasına rağmen diane'i hiç görmememizden yapıyorum. kabul etmese dahi rick için ailesi çok büyük bir önem taşıyor. her birinin klonu, kopyaları var. paralel evrenlerde alternatifleri var. başlarına bir şey gelmesi durumunda hep bir b planı mevcut. buna rağmen diane'i hiç görmedik. bir başka evrenden diane bulamaz mıydı? ya da klonlayamaz mıydı?

sanırım rick diane'e sahip bir rick'e yapılabilecek olan en büyük kötülüğün elinden diane'in alınması olduğunun farkında. bu yüzden diane'siz kalan bütün rickleri merkezi sonlu eğri içerisinde topladı ki en azından diane'e sahip olan rickler kendisinin sahip olmadığı güzel bir hayatı yaşayabilsin.


bir diğer teorimse yine bu durumla bağlantılı

rick, diane hayatında olduğu sürece portal teknolojisini rafa kaldırıyor ve mutlu bir aile yaşantısına sahip oluyor. yani rick'in en zeki insan olabilmesi için, portal cihazı ve daha nicesini yapması için diane'nin ölmesi şart. zaten bunu tetiklemek için başka bir rick gelip onun diane'nini ve betty'sini öldürüyor. rick'de bunun önüne geçebilmek için diane'siz kalan tüm rick'leri bu döngüye hapsediyor. yani gerçekten de rick'in en zeki olduğu evrenlere. bundan sonra da kendi diane'nini öldüren rick gibi biri çıkıp diğer diane'leri öldürmesin diye.

emin olmamakla birlikte bir başka evrenden bird person da görmedik sanırım. c-137 rick'in duygusal bağ kurduğu karakterlerin neden bir alternatifi yok? bu kafamı kurcalayan bir soru gerçekten. bird person'u kurtarmak için bu kadar çaba göstermek yerine alternatif bir evrenden getiremez miydi? acaba diane ve bird person arasında bir bağ var mı?

bunlar kafama takılan sorular işte. bakalım yeni sezon hangilerini cevaplayacak?