Okul Servisi Olarak Bildiğimiz Peugeot J9, Esasen At Taşımacılığı İçin mi Üretilmişti?

Genellikle okul ve iş servisi olarak bildiğimiz efsane model Peugeot J9'un aslında atlar için üretildiğine, modası geçince de Doğu Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine yollandığına dair bir söylenti vardır. Peki doğru mu bu?
Okul Servisi Olarak Bildiğimiz Peugeot J9, Esasen At Taşımacılığı İçin mi Üretilmişti?

peugeot j9; selefi, fransız peugeot j7 olan ticari araçtır. halefi ise; fransa'da peugeot boxer, türkiye'de karsan j9 premier'dir. fransa'da 1981-91 yılları arasında, türkiye'de ise 1981-2005 yılları arasında üretilmiştir. oyak'ın renault 12'ye, tofaş'ın fiat 131'e yaptığını, karsan da j9'a yapmıştır yani.

bu araç hakkında şöyle bir hurafe vardır: fransa'da at taşımacılığı için üretildiği, türkiye'ye minibüs olarak "kakalandığı" söylenir. bu külliyen yalandır. her ticari araç gibi j9 da çeşitli konfigürasyonlarda, çeşitli amaçlar için kullanılmıştır.

bakınız şu, türkiye'de üretilmemiş olan j7'nin broşürü


görüldüğü üzere fransa'da da hem at taşımacılığı için hem de "transport d'enfants" için kullanılmış. ayrıca j9 gömenlerin övdüğü mercedes sprinter da at taşımacılığı için kullanılabiliyor günümüzde. çünkü ticari araçtır bunlar ve bir şeyler taşıyor olmaları çok normaldir. normal olmayan şey karsan'ın j9'u 2000'den sonra da üretmeye devam etmesi.

Mercedes Sprinter

bu konuda hala kafasında soru işareti olanlar aşağıdaki videoyu da izleyebilir. avrupa'daki j7 ve j9 sahipleri güzel bir buluşma gerçekleştirmişler. videoda hem panelvan, hem minibüs, hem de karavan versiyonlarını görmek mümkün.

J7 - J9 Buluşması 2009


son olarak da şunu söyleyeceğim: bu aracın gerçekten kendine has bir kokusu, motor sesi ve kapı sesi vardır.

İlan Sitelerindeki Perte Çıkmış Ancak Pahalı Araba İlanları Ne Anlama Geliyor?