Ölü Hücrelerin Dilin Üzerinden Kazınmamasından Kaynaklı İlginç Durum: Kıllı Dil

Kıllı dil nedir? 'Lingua villosa nigra' veya direktman kıllı dil şeklinde adlandırabileceğimiz bu durum alışık olmadığımız görüntüler çıkarıyor ortaya. İnceleyelim.
Ölü Hücrelerin Dilin Üzerinden Kazınmamasından Kaynaklı İlginç Durum: Kıllı Dil

kıllı dil nedir? "lingua villosa nigra" veya "siyah kıllı dil" olarak bilinen durum, ölü deri hücrelerinin dilin üstünden kazınamamasından kaynaklanır. hindistan'da bir adam felç geçirdikten iki buçuk ay sonra, o ve bakıcıları kendisinin dilinde koyu bir renk değişikliği fark etmeye başladı. ve 15 gün sonra dermatoloğa gittiğinde, dilinin neredeyse tamamı siyah, saça benzer bir büyümeyle kaplıydı.

the daily mail'e göre adam kerala, kochi'deki medical trust hastanesine geldiğinde, dilinin sadece ortası ve yanları kalın siyah kaplamadan azade durumdaydı... dr. puravoor jayasree, 50'li yaşlarındaki hastaya sadece hızlı bir bakış attıktan ve dilden birkaç mukus örneği aldıktan sonra lingua villosa nigra teşhisi koydu. bu latince klinik terim, kelimenin tam anlamıyla "siyah kıllı dil" anlamına gelir ve insanların yüzde 13'ünün hayatlarının bir noktasında deneyimleme olasılığı olan tıbbi bir durumu belirtir.

neyse ki, ciddi görünümüne rağmen durum hem zararsız hem de geçicidir ve bu durumda, adamın felcinden sonra sadece saflaştırılmış yiyeceklerden oluşan bir diyetin uygulanmasından kaynaklanmıştır. jayasree'nin yakın zamanda jama dermatology dergisinde yayınlanan vaka çalışmasına göre adamın inmesi, yüzü de dahil olmak üzere vücudunun tüm sol tarafını felç etmiş ve katı yiyecekleri çiğnemesini imkansız hale getirmişti. hasta bu durumun tam olarak nasıl geliştiğini o zaman öğrendi.

lingua villosa nigra'ya genellikle kötü ağız hijyeni neden olur, ancak diyetleri ağırlıklı olarak yumuşak gıdalardan oluşan kişilerde de görülür. insan dili, filiform papilla olarak bilinen küçük yumrularla kaplıdır. bunlar, deskuamasyon adı verilen bir süreçte ayrılmadan çok önce tipik olarak yaklaşık 0,04 inç (1 milimetre) uzunluğundadır.

wordssidekick.com'a göre adamın yumuşak diyeti, hepimizin dilimizdeki küçük papillaların aşırı uzunluklara kadar büyümesine ve saçta yaygın olarak bulunan keratin proteinini aşırı üretmesine izin verdi.

dilin üst kısmı diş fırçasından, dil kazıyıcıdan veya katı gıda dokusundan düzenli olarak aşınmazsa, papilla çok daha uzun süre büyümekte serbesttir. dikkat çekici bir şekilde, 1 inçin neredeyse dörtte üçüne kadar uzunluklara ulaşabilirler. keratin ürettikleri için sonunda burada görülen saç benzeri görünümü verirler.

araştırmaya göre, siyah kaplama orta ve hatta dilin arkasına yakın "sarımsı" çizgilerle delik deşik oldu. mikroskobik bir görüntü, kaplamanın sarı tonlu tortulara sahip uzun liflerden yapıldığını doğruladı ve bunlar kısa süre sonra kapana kısılmış gıda kalıntıları olarak doğrulandı.

Fotoğraf: JAMA Network/American Medical Association

siyah tüylü dil, tıbbi tanımlamasından bu yana tütün kullanımı, antibiyotikler ve bazı gargaralarla da ilişkilendirilmiştir .

sonuç olarak

ilişkili nedenleraşırı kahve, çay ve alkol tüketiminden çok sayıda ilaç ve şekerlemeye kadar oldukça geniştir. her zaman siyah görünmeyebilir ve buna neden olan faktörlere bağlı olarak kahverengi, beyaz, yeşil veya pembe görünebilir.

neyse ki, kazınmış mukus numuneleri anormal mantar veya bakteri üremesi açısından negatif çıktı ve dr. jayasree adama nispeten basit bir çözüm sağladı.

çalışma sonunda, "hastaya ve bakıcılara uygun temizlik önlemleri konusunda tavsiyeler verildi ve renk değişikliği 20 gün sonra çözüldü" dendi. “yatkınlaştırıcı faktörlerden kaçınmak ve düzenli temizlik ve soyulma önlemleri almak, lezyonların tamamen temizlenmesine yol açar.” notu da düşüldü.

kaynak