Ömür Boyu Garanti Veren Stanley Termosların 1913'e Uzanan Hikayesi

Dünyanın en kaliteli termoslarından birini üreten Stanley markası ne zaman ve nasıl kuruldu?
Ömür Boyu Garanti Veren Stanley Termosların 1913'e Uzanan Hikayesi

william stanley jr'ın, kullandığı bir kaynak işleminin, bir vakumlu şişeyi cam yerine çelikle yalıtmak için kullanılabileceğini keşfettiği transformatörlerle yaptığı çalışmaların bir sonucu olarak yarattığı harika bir alet stanley termosu.

yüz yılı aşkın süredir sektörde olan bu bağımlılık yapan markanın babası william stanley, 1913 yılında tamamen çelik, çift cidarlı vakumlu şişeyi icat etti ve üzerine adını yazdırdı. söylentiye göre, çalışırken bütün gün kahvesini sıcak isteyen mucit, transformatörleri geliştirirken öğrendiği bazı teorileri uygulamak için ilham alır ve meşhur stanley termosun icadı gerçekleşir.

ve görüldüğü üzere de, her zamanki gibi ihtiyaçlar bir kez daha buluşların anası oldu. o zamandan beri, stanley adı, şık tasarım ve gerçek hayattaki kullanımlar göz önünde bulundurularak üretilmiş ultra dayanıklı, süper güvenilir ürünlerle eşanlamlı hale geldi. nesiller boyu insanlar, hayatın aşınmasına karşı koyarken yiyecek ve içeceklerini daha uzun süre sıcak tutacaklarını bilerek stanley şişelerine, kupalarına, yemek kutularına, pişirme setlerine, şişelere, yetiştiricilere, soğutuculara ve daha fazlasına her gün güvenmeye başladılar.


1915'te william stanley, stanley şişesinin seri üretimine başladı. boş bir bina satın aldı, yeniledi ve yalıtımlı sürahi, içecek servisi ve masa üstü sürahi üretimi için makinelerle donattı.

1916'da william stanley 57 yaşında öldü. new york city'deki bir yatırım şirketi, operasyonu satın aldı ve ürün yelpazesini genişleten yeni ürünler icat etmeye ve geliştirmeye devam eden bir makine mühendisi olan harry badger'ı genel müdür olarak işe aldı.

1921'de, new england, connecticut'tan (bir ev aleti üreticisi) landers, frary & clark (l.f&c), stanley ınsulating company'yi satın aldı ve cihaz ve donanım hatlarına stanley serisini ekledi.

1933'te, stanley operasyonunun tamamı great barrington, massachusetts'ten l.f&c'nin new britain, connecticut'taki fabrikasına taşındı. bu süre zarfında, harry badger baş ürün araştırma ve üretim mühendisi oldu ve sonraki yıllarda geliştirmeye ve stanley serisine daha fazla ürün eklemeye devam etti.


1949'da harry badger emekli oldu ve john eza baş ürün araştırma ve üretim mühendisi oldu. 1949'dan 1965'e kadar on beş yeni ürün eklendi ve stanley konteynerleri artık havayolları, demiryolları, okyanus hatları, hastaneler ve toplu besleme kurumları tarafından kullanılıyordu.

1953'te pint quart ve iki quart şişesi, ortak kapları, yakaları ve tıpaları kullanacak şekilde değiştirildi.

30 mart 1961'de, önde gelen bir ilaç üreticisi olan j. b. williams company tarafından lf & c'nin kontrol hissesini satın almak için bir ihale teklifi vardı. altı hafta içinde j. b. williams, tedavüldeki yaklaşık 404.000 hissenin %80'ine sahip oldu.

1965'te aladdin, nashville, tennessee'de stanley termos şişesini yapan jb williams company'nin universal stanley bölümünü satın aldı. stanley'nin tüm operasyonları nashville'e taşındı ve 1966'da ilk aladdin stanley şişeleri sevk edildi. john eza, nashville'de operasyonlar kurmak üzere aladdin ındustries tarafından işe alındı ve 1989'da emekli olana kadar stanley bottle division'da baş mühendis olarak kaldı.


1968'de yalıtımlı kap ve dişli durdurucu, imalat maliyetlerinde ve işletim ekipmanlarında azalma sağlamak için tasarlanmış ve üretilmiştir.

1976'da, iki litrelik daha kısa bir stanley şişesi piyasaya sürüldü. 1988'de emniyet kolu, bir yan kol ile değiştirildi. 1980'lerin ortalarında, bir litrelik şişede bir yan kulp da tanıtıldı. bu süre zarfında 24 oz geniş ağızlı ve yalıtımlı kaplı şişe de üretildi.

2002'de stanley, seattle, wa merkezli pacific market international (pmi) tarafından satın alındı. stanley'nin üretim tesisleri daha sonra çin'e taşındı.

bir ömür boyu dayanan şişeler üreten firmanın misyonu; ister 1965'te ister daha dün satın aldığınız bir stanley olsun, her ürünün satın alınan günkü kadar güvenilir ve dayanıklı olmasını sağlamak için verilen ömür boyu garantisi.

zaten stanley'i stanley yapan en önemli unsurlardan birisi de bu ömür boyu garanti mottosudur.

kaynak: 12