On Binlerce İnsanın Parasını Kaptırdığı Yeni Saadet Zinciri: Deterjan Pazarı

Bir yandan ünlü isimlerle reklam yapıp tanıttığı temizlik ürünleri satan, diğer yandan da bir saadet zinciri olan Deterjan Pazarı (deterjanpazari.com), arkasında binlerce mağdur bıraktı. Nedir bu olay, kısaca anlatmaya çalışalım.
On Binlerce İnsanın Parasını Kaptırdığı Yeni Saadet Zinciri: Deterjan Pazarı


Bir Ekşi Sözlük yazarının Mart 2022'deki uyarı niteliğindeki yazısı

bu arkadaşlar banyo topu (sabun) yaptırıp ihraç ediyormuş. size bir koli veriyorlar, siz buna depozito ödüyorsunuz, yapıyorsunuz; süresi gelince götürüp teslim edip hem ürünün, hem depozitonun parasını alıyorsunuz. (3 katı kazanç vadediyorlar.)

şimdi bu şurada patlıyor; arkadaşların siteleri (deterjanpazari.com) zaten özensiz, ayrıca sistem tamamen para döndürmeye kurulu. şimdi siz x liraya koli aldınız, aldığınız kolideki ürünü yaptınız, dedikleri süreden sonra götürüp teslim ettiniz ve x3 lira aldınız. niye abi?

ankara'da yer mi yok? al dilediğince büyüklükte bir arsa, kur prefabrik bir yapı, çek sanayi elektriğini, doya doya yap işini. bunu fabrikasyon o kadar süre beklemeden kurutursun ama hadi ona hiç girmiyorum, en ilkel yöntemi söyledim. özetle; millete yaptırıp getirmekten daha ucuza zaten yapabilirsin.

sen nereden biliyorsun diyen olursa; arkadaşımın babası yaptı, 25 bine 70 bin aldı, cidden aldı. şimdi de dolandırılırsam yine 25 bin dolandırılırım, zaten kardayım diyor. ayrıca geçen adliyede üçlü bir konuşmaya şahit oldum, adam ayrıca ev kiralamış bunun için.

amaçları niye para çevirmek, bunu nereden uydurdun diyen olursa; sitelerinde yazanı yazıyorum: 

"8) teslim gününden önce ürün iadesi yapanlara yapılmış ürün dahi olsa sadece ödemiş oldukları bedel (ürün satış bedeli veya teminat ücreti) iade edilecektir." 

sebep? amacı ürünü ihraç etmek olan birisi niye bunu dert etsin ki? ilk başlarda teslim süresi yanlış olmasın, 45 gün civarıydı. onu da 60 güne çekmişler. tek amaç para çevirmek. zaten içeriğini soranlara da cevap yok, yap diye tezek mi veriyorlar, uyuşturucu mu veriyorlar, belli değil. bu ürünü bu haliyle ihraç etmelerinin de imkanı yok ayrıca, kıytırık bir ıslak mendili göndereyim desen bile yüzlerce prosedürü var.

a kişisi sisteme katıldı, b kişisinin yaptığı işin ücretini a kişisi ödedi.
c kişisi sisteme katıldı, a kişisinin yaptığı işin ücretini c kişisi ödedi. 

saadet zinciri/ponzi yani.

peki ne olacak? ben diyeceğim arkadaşın babası 25 bin verdi 70 bin aldı, sen diyeceksin menopoz 5 verdi 15 aldı; bu sefer hem menopoz 15 üzerine daha çok kazanayım diye kredi çekecek, hem de menopoz'un çevresi girişecek. sistem böylelikle şişip hedefledikleri miktara ulaşınca vın.

bedava peynir sadece fare kapanında olur. ileride bu site patladığında güler, eğleniriz. amatörlüğü ve dolandırıcılığı kilometrelerce öteden anlarım. şimdiden geçmiş olsun parasını kaptıran arkadaşlara.

Bu saadet zincirine katılan bir Ekşi Sözlük yazarı

ben de aldım bu sabun tozunu; yaptım, teslim ettim, paramı da aldım. başlarda parasını herkes aldı. millete iyice yayıldı. kalabalık üzerine yapılan şikayetlere gelen polis memuru arkadaşlar bile onlarca kutu sabun tozu alıp gittiler. ponzi sistemi olduğu çok belliydi ama ilk girenin kazanacağı da malumdu. ben de tek iş, tek kazanç diyip çıktım haliyle. 

en son bayram öncesi bir tanıdığım 100 bin tl değerinde mal aldığını söyledi. bu ürünleri yapmak için 1 hafta çalışmayacağını, bu sabunları ailecek yapacaklarını söyledi. sonra bunun patlayacağını, hata yaptığını söyledim ama yok ben paramı kaptırmam gibi şark kurnazı laflar etti. umarım parasını alabilir.

Şu anda durum ne?

ilk başlarda 30 günde yapılan ödemeler bir süre sonra 60 güne, daha sonra 90 güne çıktı. bir süre sonra da insanlar ödemelerini alamamaya başladılar. deterjanpazari.com'a artık ulaşılamıyor. birçok kişi deterjan pazarı'ndan mağdur olduğunu söylüyor. şikayetvar.com'da firmaya dair birçok şikayet de bulunuyor. mağdur olan insanlar facebook'ta bir grup kurdular, haklarını arıyorlar.

facebook grubundan birkaç yorum:

şirket, dolandırıcılık iddialarının asılsız olduğuna dair açıklama yaptı ancak yaklaşık 500 milyon liralık bir vurgun olduğu düşünülüyor. sistemin kurucusu süleyman kocabaş ortada yok ancak şirketin açıklamasına göre 14 ağustos günü süleyman kocabaş bir yemek düzenleyecek ve konuyla ilgili açıklama yapacak.


şikayet var'daki şikayetler:

kaynak