Panama'da Gizemli Şekilde Kaybolan Hollandalı Öğrenciler Kris Kremers ve Lisanne Froon

Nisan 2014'te Panama'da yürüyüş yaparken kaybolan Hollandalı öğrenciler Kris Kremers ve Lisanne Froon'un esrarengiz hikayesi.
Panama'da Gizemli Şekilde Kaybolan Hollandalı Öğrenciler Kris Kremers ve Lisanne Froon

2014'te hollandalı 2 arkadaş olan 22 yaşındaki kris kremers ve 21 yaşındaki lisanne froon ispanyolca öğrenmek için panama'da 15 mart 2014'ten itibaren 6 haftalık bir program oluşturmuş. 1 nisanda saat 11'de boquete'de baru yanardağı yakınlarındaki sendero el pianista patikasını izlemek suretiyle evlerinde kaldıkları ailenin köpeğini yanlarına alarak doğa yürüyüşü yapmaya başlamışlar. ancak o gece köpek tek başına eve dönmüş, ailesine mesaj attığı son gün 1 nisanmış. en yakın tarih yani 2 nisanda polise haber verilerek arama çalışmaları başlamış ve 3 nisandan itibaren orman havadan aranmaya başlamış.

6 nisanda ailesi, 10 günlük bir arama programı için tam teşkilatlı köpekli arama ekibi hollanda'dan panama'ya varmış ancak kızlara dair ilk ipucu olaydan 10 hafta sonra bulunabilmiş. lisanne'nin mavi sırt çantası nehir yatağının yakınındaki pirinç tarlasında bir yerli kadın tarafından bulunmuş, dediğine göre sırt çantası 1 gün önce orada değilmiş.


sırt çantasında lisanne'nin kamerası, 2 sütyen, kris'in iphone'u ve lisanne'nin samsung galaxy telefonu, 2 güneş gözlüğü, bir miktar para ve su bidonu varmış ama işin ilginci hepsinin durumu iyiymiş.

sırt çantasının bulunması haricinde buraya kadar olan her şey normal ancak gariplikler silsilesi telefon kayıtlarının incelenmesiyle başlamış. kremer'in iphone 4'ünden ilk yardım çağrısı aynı gün 16.39'da 122'yi arayarak gelmiş. çeyrek saat içinde froon'un galaxy s3'ünden 112 aranmış. 2 nisan da kremer 1 kez 122'yi, froon ise 2 kez 112 ve 911'i arayarak yardım istemiş. 3 nisanda ise kremer bir kez daha 911'i aramış. ancak şebeke altyapısının yetersiz olması nedeniyle hiçbir yardım çağrısı yetkililere ulaşamamış. 4 nisanda kremer'in telefonunun açık olduğu biliniyormuş ancak froon'un telefonunun bataryasının bittiği anlaşılmış. 5 nisanda kremer'in telefonu yine açıkmış ancak froon telefonunu açmaya çalışmış olsa da bataryasının boş olduğundan kapandığı anlaşılmış. 6 nisanda ise kremer'in telefonu pin kodu girilmeden bir başkası tarafında kullanılmaya çalışıldığı tahmin edilmiş ve telefon 11 nisanda bir daha açılmamak üzere kapatılmış.

kızların fotoğraf makinesi de incelenmiş, kayboldukları güne kadar olağan fotoğrafların kayıtlı olduğu fotoğraf makinesiyle 8 nisan gece saat 1 ila 4 arası 90 fotoğraf çekildiği görülmüş. tahminimce makinenin flaşı el feneri olarak kullanılmak istenilmiş ama fotoğraflarda kızlara dair ufak ipucular olsa da kim tarafından çekildiği bilinmemektedir.


çantanın bulunmasından culebra nehri boyunca yoğunlaşan arama çalışmaları sonucunda arama ekibindeki 2 yerli kadın tarafından kris'in kot pantolonunun katlanmış halde bir kaya üzerinde çantanın bulunduğu yere birkaç kilometre uzaklıkta bulunmuş. çantanın bulunmasından 2 ay sonra çantanın bulunduğu yere yakın bir yerde lisanne'ye ait botun içinde yer yer yumuşak dokuya sahip bir ayak, femur ve tibia kemikleri bulunmuş, hemen yakınlarında kris'in pelvis kemiğinin bir parçası ve kaburga kemiği bulunmuş. pelvis kemiği kırığının bir darbe sonrası oluşmuş olabileceği düşünülmüş ama ilginç olarak kemiğin ağarmış olmasının sebebinin çevresel sebeplerle mi yoksa bazı kimyasal ağartıcılar nedeniyle mi olduğu açıklanamamıştır. ölüm nedenleri bulunmuş olmasa da cesetlerin nehirde sürüklendiği düşünülmüştür.

kemikler laboratuvarda incelenmiş ancak ne bir hayvanın saldırısına dair bir iz, ne de kesici bir aletin izine rastlanılmıştır.

kızların şapkasız, kısa şort, tank top ve yetersiz malzemeli tek bir çanta ile yürüyüşe çıkmaları şüpheli bulunmuşsa da son benzer şekilde 10 yılda 2 düzineden fazla insanın şüpheli ölümü ve kaybının sorumlularının meksikalı uyuşturucu kartelleri olabileceği iddia edilmiş, kanıt olarak da meksikalı kartellerin cesetleri yok etmekte kullandıkları asitlerin kemikleri ağartabileceği gösterilmiştir. ayrıca kızlar yürüşe çıkmadan önceki gece 2 hollandalı erkek ile konuştuğu söylenmiştir.

bu vaka hala çözülememiştir ve doğanın müthiş delil karartma gücü nedeniyle çözülebileceği düşünülmemektedir.

not: 3 no'lu kaynakta daha detaylı bir inceleme ve fotoğraflar yer almaktadır.

kaynaklar: 1. truecrimediva.com, 2. wikipedia, 3. koudekaas.blogspot.com (fotoğraflar)