Online Müzik Dinleyicilerinin Kararsız Kaldığı Seçim: Deezer mı, Spotify mı?

Spotify'ın yaygın kullanımı yanında Deezer da yüksek ses kalitesiyle dikkat çekiyor. İkisini de farklı yönlerden kıyaslayalım.
Online Müzik Dinleyicilerinin Kararsız Kaldığı Seçim: Deezer mı, Spotify mı?

Spotify'ı öne çıkaran bir görüş

deezer vs spotify... web oynatıcı (player) olarak deezer'ın, geri kalan tüm servis ve hizmetlerde spotify'in önde olduğu bir karşılaştırma.

- deezer'in web oynatıcısı daha az karmaşık ve biraz daha hızlı. aranılan şarkı ve sanatçılar daha kolay bulunuyor.

- spotify özgür ogg vorbis codec'ini kullanırken deezer kapalı kaynak mp3 ve aac kullanıyor.

- ses kalitesi kısmı ise tartışmalı. spotify'ın beleş servisinin 160kbps, paralı servisinin 320kbps ses kalitesi sağladığını biliyoruz. deezer hakkında yapılan eski incelemelerde beleş servisinin 128kbps, paralı servisinin 320kbps kalitesinde olduğu yazılmış.

https://support.spotify.com/…tify-use-for-streaming
http://www.clubic.com/…r-spotify-qualite-audio.html

oysa güncel forumlarda ise deezer'in yüksek kalite seçeneği açıkken bile 128kbps indirmeye devam ettiği söylenmiş. üstelik deezer'in popüler şarkılarda 320kbps kalitesi sunarken az bilinen şarkılarda kaliteyi çaktırmadan 128kbps'ye çektiğinden yakınılmış.

http://www.head-fi.org/…sound-quality#post_10122069

üstelik spotify'in aksine deezer herhangi bir resmi ses kalitesi karşılaştırması sunmamış. yardım kısmında tüm dosyalarının 320kbps kalitesinde olduğunu iddia ederken, premium kısmında deezer premium'un reklamsız 320kbps kalitesinde müzik sağlayacağını vadetmiş.

http://support.deezer.com/…sound-quality-?b_id=3279
http://support.deezer.com/…eezer-premium-?b_id=3279

yani deezer'in ses kalitesi hakkında bilgiler fazlasıyla yüzeysel ve muallak.

- deezer masaüstünde web oynatıcı ile sınırlı iken mobilde android, ios, windows phone ve blackberry 10 için istemci (client, uygulama) yayınlamış. spotify ise masa üstünde windows'tan gnu/linux'a kadar istemcilerde geniş bir işletim sistemi desteği sunarken, mobil'de deezer'in desteklediklerinin yanı sıra symbian ve hatta webos'u bile destekliyor. hatta gönüllü 3. parti yazılımlar ile spotify'ın masaüstü ve mobilde işletim sistemi desteği daha da genişletilebiliyor.

- genelde rock ve metal ağırlıklı dinlediğimden ikisi arasında belirgin bir arşiv genişliği farkı göremedim. albümleri toplasan 1000 satmayan tanınmamış türk metal topluluklarından tatyos efendi'ye kadar hemen hemen tüm arşivleri aynı. bir tek transistor'un soundtrack'i telif hakkı vb. sebeplerden spotify'a, deezer'dan 3-4 gün sonra geldi.

bu bilgiler ve tartışmalar ışığında deezer'in yalnızca web oynatıcısının daha iyi olduğunu; masaüstü yazılım, beleş mobil servis, ses kalitesi, codec özgürlüğü konularında spotify'in önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

ekleme: 2015 itibarıyla deezer premium+ üyelerine windows ve os x için test istemcisi sunuldu.

Deezer'ı öne çıkaran bir görüş

sırasıyla apple music, spotify, tidal sonra tekrar spotify ve en son deezer'da karar kılmış bir audiophile olarak birtakım eyyorlamalarım var. ses konusunda ekstra hassasiyetiniz yoksa vaktinizi yazacaklarımı okuyarak boşa harcamadan direkt spotify kullanmaya devam edebilirsiniz, onu da önden belirteyim.

sadece ses kalitesi değil, arayüz ve arşiv bakımından da değerlendirirsek sıralama en kötüden en iyiye tam olarak şu şekilde olmalıdır:
apple music - spotify - tidal - deezer

vadettikleri ses kaliteleri tam olarak şu şekildedir:

tidal hifi 24bit / 96khz
deezer hifi 16bit / 44.1khz
(deezer'ın bir de premium seçeneği bulunmakta. kalitesi spotify ile aynı, 320kbps)
spotify premium 320kbps
apple music 256kbps

apple music'in pek bir alıcısı olmadığı için kendisini es geçiyorum fakat tablodan göreceğiniz üzere koskoca spotify'ın verileri ortada. ses kalitesi bakımından tidal özellikle de tidal masters hizmetiyle rakipsizdir. fakat ara yüzünün son derece hantal ve kullanışsız olması, türk müzik arşivinin sınırlılığı (koskoca mor ve ötesi telif problemi yaşıyor) ve ülkemizde geçen hafta yasaklanması sebebiyle direkt saf dışı diyebiliriz. adamlar zorla üyeliğimizi iptal etti. (araya sıkıştırılan edit: tidal geri döndü birkaç hafta sonra.)

zurnanın zırt dediği yere geldik. neden spotify değil de deezer?

spotify inanılmaz derecede başarılı bir şekilde pazarlanıyor. aynı zamanda birçok konuda ilk olması sebebiyle insanlarda bir alışkanlık oluşturdu ve şimdi kimse bu app'i terk etmek istemiyor fakat spotify bir müzik dinleme uygulaması olduğunun farkında değil sanırım. kim şu an ne dinliyor, millet ne playlist oluşturmuş diye işin etkileşim kısmına odaklanmanızı sağlayıp dikkatinizi dağıtırken hediye olarak yanında teneke gibi bir ses kalitesi sunuyor. 

spotify'ın ara yüzü gerçekten çok kullanışlı, aktif kullanıcısının fazlalığı sebebiyle de çok geniş bir yelpazede çeşit çeşit playlist'e ulaşabiliyorsunuz. evet, bu bakımlardan kesinlikle önde. kalan kısım içinse aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.

2 gün önce, tidal'a gelen yasak sebebiyle türkçe müzik arşivinden dolayı yedekte premium üyeliğimi tuttuğum spotify'ın kalitesine daha fazla dayanamayarak deneme amaçlı deezer üyeliği aldım. premium ve hi-fi olmak üzere iki seçenek sunuyor size. premium 17, hi-fi da 27 tl olsa gerek. amacım iyi ses duymak olduğundan hi-fi üyelik aldım. tidal kadar iyi olmasa da flac format sebebiyle elbette tercih edilesi.

deezer beni sunduğu hizmet sebebiyle dumura uğrattı, nitekim kendisinin sinir bozucu reklamlara sahip boş beleş bir platform olduğunu düşünüyordum. şimdiye değin yerli/yabancı aradığım her şarkıya ulaştım, ara yüz de şıkır şıkır akıyor. birçok şarkının sözlerinin olması gibi güzel ayrıntılar da mevcut. henüz konuşmak için erken olabilir ama en azından 2 gün incelediğim kadarıyla tavsiye ettiği playlistler de gayet ılımlı. reklam aldığı için olsa gerek, yerli rapçileri karşınıza olması gerekenden fazlaca çıkarabiliyor fakat gündem belirleyen spotify listelerinin bazı plak şirketlerince satın alındığını hesaba kattığımızda tamamen görmezden gelinebilir bir eksi. onun haricinde, deezer'ın flac formatını her aygıtta eşit şekilde sunamaması gibi bir eksisi daha bulunmakta. ben hem kulaklık hem de müzik sistemim bakımından böyle bir problemle karşı karşıya gelmedim ama üyelik almadan önce ayrıntılı olarak incelenmesi gereken bir konu olabilir.

spotify premium üyeliğim kullanıcıların oluşturduğu listelere ulaşabilmek adına hala mevcut. o listeleri de aktif olarak kullandığınız müzik platformuna şu hede ile aktarabilirsiniz. arşivinizin tamamını aktarmak için de kullanabilirsiniz. bir gün dinleyicilerine daha iyi ses kalitesi sunarsan yollarımızı tekrar birleştiririz spotify. şimdilik kenarda kal.
eyyorlamam bitmiştir, afiyet olsun.