Önünüzde Yemek Varsa Okumayın: Çin'de Normal Bulunan Aşırı Tiksindirici Alışkanlıklar

Çin Halk Cumhuriyeti'nin bizlere çok acayip gelen pek çok garip davranışı var. Toplum içinde burun-kulak karıştırmak, ebeveynlerin çocuklarını sokağa işettirmesi hatta metroda tırnak kesme bunların en masum olanları... Buyrun.
Önünüzde Yemek Varsa Okumayın: Çin'de Normal Bulunan Aşırı Tiksindirici Alışkanlıklar
iStock

gelin bugün biraz da yiğrenelim

çin hakkında ara ara pislik haberleri okuyor, bazen ekşi sözlük yazarlarının verdiği bilgilere inanamıyor musunuz? bugün bu bilgilerin ne kadar yetersiz, ne kadar az anlatıldığını size etraflıca anlatacağım. o yüzden önünüzde yiyecek bir şey yokken okumanızı tavsiye ederim.

"ulan sen de amma pis herifsin, boktan sidikten başka yazacak bir şey kalmadı mı?" diyebilirsiniz.


emin olun versailles sarayı bu anlatacaklarımın yanında devede kulak kalır. 2020 gibi fantastik fütüristik bir tarihe şunun şurasında haftalar kalmışken 4000 yıldır kesintisiz olarak devam eden bir kültüre sahip çin'e dair bazı saçma inanışlarınızı yıkacağım.

öncelikle şunu iyi anlamanız lazım. toplum/görgü kuralları bütün dünyada aynı değil ama bu anlatacaklarım, dünyada hiçbir kültürde olmayan durumları içeriyor. yani konuyu almanya'da osurmak ayıp değilmiş seviyesine düşürmeyin. işbu yazıyı kendi gözlemlerim, çinli ve çin'de yaşamış olan insanların bakış açılarını derleyerek yazıyorum. ortada kanıtsız delilsiz bir iddia da yok. çin'de gerçekten insanlar sokağa işeyip sıçıyor, sağa sola hayvan gibi tükürüyorlar. tükürmek derken öyle bizdeki gibi kimi barzoların sokağa tükürmesinden bahsetmiyorum. kadın erkek demeden avm'nin ortasına, restoranda yemek yerken halıya, barda tükürük hokkasına yapıştırıyorlar balgamı. bakın bu ülkede hala tükürük hokkası var. sizin dedeleriniz dahi görmemiş olabilir bu edevatı.


bu denyolukların büyük kısmı mao zedong'un kültür devrimi sonrası patlak vermeye başlıyor

çin komünist partisinin başa geçtiği döneme kadar şehirler büyük fakat köylüyü yerinde tutacak veya adam olmadan şehire girebilmesine müsade etmeyecek kadar katı bir monarşi ile yönetiliyordu. şehirlerin ise iyi kötü oturmuş kültürleri vardı. kültür devrimi adlı saçmalıkla birlikte köyüne kendilerinden daha cahil iki öğretmen gönderdikleri için bütün avam şehirlere rahat rahat girip çıkmaya, endüstriye çark olmaya başlıyor. köyünde nereye bulursa oraya sıçan kesim ise şehire adapte olmak yerine kendi adetlerini şehire adapte ediyorlar. aslında sokağa tükürme hadisesine karşı kamu spotları bile hazırlıyorlar fakat anlattığım sebeplerden ötürü ortaya bir kobra efekt çıkıyor.

Çin anti-tükürük kampanyası (1950)

en çok göze batan husus sokağa işeme ve sıçma gibi görünmesine rağmen türk kültürü ile yetişmiş bizlere inanılmaz iğrenç gelecek daha sürüyle hareketleri var bunların. en tiksinci toplumda burun karıştırmanın normal olması. birkaç olaya şahit olduktan sonra şangay'da dahi yüzünüzde maske, elinizde eldiven olmadan gezemezsiniz.


metroda yanınızda oturan eşek kadar adam burnunu karıştırıp çıkan topağı yere silkeleyebilir veya ağzına atabilir. evet yanlış okumadınız. üç yaşında çocuk değil. kasığında, koltuk altında filan kıl olan, faturalarını ödeyen otuz yaşında bir adam bunu yanınızda hiç çekinmeden yapabilir. kimse de höst ulan deve demez. bir milyon tane video gösterebilirim bununla ilgili ama mideniz daha fazla ekşimesin diyerek her konuya en fazla üç tane bırakıyorum. buyrun bu ikincisi:


bildiğiniz üzere singapur çinli istilasıyla birlikte yerli nüfus üstünlüğünü kaybetti. bu sokağa sıçan işeyen, oraya buraya tüküren tipleri adam etmek için ülkeye sakız girişini yasaklamaktan tutun da tükürmeye 500 dolar ceza kesmeye kadar götürdü işi. buna rağmen hala toplu taşıma araçlarında bu hareketlerini devam ettiren çinli vatandaşları var. hani ara sıra sözlük'te de başlığı açılıyor. x milyon dolar verseler şunu yer misin? bunu yapar mısın? tadında. ahanda çinliler o yazdıklarınızı bedava yapıyorlar, hatta singapur'da üstüne para vererek yapıyorlar haberiniz yok:


toplum arasında diğer delikleri kurcalamak da ayıp kabul edilmiyor

isteyen kulağını götünü her yerini rahat rahat karıştırıyor. bi nevi benim bedenim benim kararım vakası duhul ediyor. kişi biraz yaratıcıysa gözündeki çapağı kulak kiriyle birleştirerek oyun hamuru gibi metroya bırakıyor. ofiste tırnak kesmek, metroda tırnak kesmek, tırnakların altındaki kirleri her hangi bir aletle toplu taşımada çıkarıp sağa sola sürmek çok sıradan bir vaka.

Metroda tırnak kesen Çinli kadın.

hatta bu kiri tırnak makasıyla çıkartıp ıslak mendile silene veya peçeteye tükürene medeni gözüyle bakılıyor. öyle bir akıl tutulması var. bazı yaşlılar coşayazarak ayak tırnaklarını dahi kesiyorlar toplum içerisinde. baş ve işaret parmaklarının tırnaklarını ise uzatıyorlar. nedenine dair iğrenç bilgileri şuradan öğrenebilirsiniz:

Neden bazı Çinliler tırnaklarını kesmiyor?

ara not olarak konudan bağımsız daha saçma bir şey anlatayım

bu gerizekalıların, zencilerin kötü koktuğuna ve hastalık yaydığına dair binlerce yıl öncesinden kalma bir inançları var. o yüzden yakınlarında bir zenci olduğu vakit burunlarını kapatıyorlar. bi kere denk gelip ne olduğunu idrak edememiştim. az evvel aşağıdaki gibi bir video buldum. haftada bir veya ayda yılda bir yıkanan çinliler tanıyorum ki bu genel bir durum. bu maybaşların afrikalıların derilerinin kirden karardığına inanıyor olması çok büyük ironi.

Neden Çinliler siyahi insanlar yakındayken burunlarını tutuyor?

benim en çok rahatsız olduğum mevzu ise tükürük

çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden herkes her yere tükürüyor. hele sabahları işe giden orta yaş üstü erkekler içtikleri bütün sigarayı sabah yola çıkarıyorlar. bir de bu öyle kibarca yapılan bir şey değil. bayağı genizden gürül gürül balgam çekilerek kkhhahhhhaaark puu şeklinde aduket atıyor pezevengin evlatları.

Şangay, Çin'de metroya tüküren adam.

bakın el kadar bebe dahi gördüklerini nasıl anlatıyor:

6 yaşındaki bir çocuğun Çin izlenimleri.

kadınlar genelde çöp kutusuna tükürüyorlar nezaketlerinden ötürü ama o çöp kovasının halini görseniz bir hafta yemek yiyemezsiniz. tükürük resmen bir iletişim aracı. birine doğru tükürmek, tükürerek aşağılamak, tükürükle düello yapmak gibi kavramları var:

Epik tükürük savaşı.

yahu hepsini geçtim, restoranda tükürmek o kadar normal ki ben ilk gördüğümde tepki verince yanımdaki orospu çocukları gülmüştü. herif ağzına ekşi bir şey mi geldi artık nedense durup dururken hörk diye attı ayağımın ucuna. ayağa kalkınca neden sinirlendiğimi anlayamadı bir süre.

gelelim en cafcaflı olanına

ay ben pekin'e gittim hiç görmedim işeyen sıçan şeklinde turist mavalları okuyanlar var. yalanın daniskası. sabah kalkın rastgele bir parkta turlayın. her köşe başında öbek öbek bok göreceksiniz. bunu genelde çinliler "sadece çocuklara izin veriyoruz" şeklinde savunurlar. bunlara göre ufak çocuk ihtiyaçlarını her an giderebilmeli. iyi güzel de kardeşim... ergenliğe kadar sokağa işeyip sıçan çocuk o yaştan sonra niye tuvalete meyletsin. açık havada püfür püfür görür işini. buyrun şuradan rastgele bir avm ve çevresine göz atın:


ufak çocukların bilumum pantolon ve montlarının altında götü boydan boya açıkta bırakan bir fermuar sistemi var. bunun sayesinde hava sıcaksa çocuğu böyle salıyorlar. ister avm ister toplu taşıma isterse park olsun. çocuk çömeldiği her yere sıça sıça geziyor.


detaylı bilgi isterseniz şu videoyu izleyebilirsiniz. hatta kanada'da çin'den gelen bir turist kadın çocuğunu çöp kutusuna işettirirken görüntülendiği için haber olmuştu vaktiyle. bunun adamların normali olduğunu kabul etmemek için doğu perinçek filan olmanız lazım:

Mevzubahis haber.

bu çocuklar kalabalık mekanlarda da böyle gezdiriliyor. fütursuzca her yere işeyip sıçıyorlar. babasının kucağında götü çükü size bakıyor. sonra bu çocuk sizin oturduğunuz yere oturuyor. avm masalarına filan oturtuluyor ve gün boyu açıkta gezen götü çükü kukusu her yere değiyor. sözüm ona bunu da bebek bezi sağlıksız olduğu için yaptıklarını söylüyorlar. bunun bir de son zamanlarda hong kong'da ortaya çıkan versiyonu var. çin'den gelenlerin sağa sola bilinçli olarak işediğine, halkı provake ettiğine dair haberler okudum. örnek haber 1, 2

Çinli ebeveynler, çocuklarını işetiyor.

ülke kocaman bir versailles sarayı. en lüks restoranların dahi tuvaletlerinde bazen kağıt bazen sabun olmuyor. el yıkama adetleri de gelişmediği için geri kalanı sizin hayal dünyanıza bırakıyorum. umumi tuvaletler büyük şehirler harici istisnasız şekilde böyle.


kapı yok, panel yok, su sabun tuvalet kağıdı hepten yok. millet bazen yanında defter yaprağı getiriyor da götünü onunla siliyor. o kağıtta sert olduğu için götü kesmesin diye sıçarken ellerinde kırıştırıp yumuşatıyorlar. arasında paravan olmayan çeşitleri de mevcut. yan yana oturup sigara içerek sıçan adamlar görüyorsun tuvalette. ben birkaç kez mecburiyetten elde tuvalet kağıdı, ıslak mendil, sıvı sabun kombosu ve bir litre içme suyla girince herifler şaşırmıştı. napıyor lan bu manyak der gibi baktılar. hijyene o kadar uzak ibneler. genel bilgi için şu videoya göz atın.

Çin tuvaletleri / Ne beklemek gerek?

bu mevzu vaktiyle sscb ülkelerinde de vardı. çok nadir de olsa hala görülebilir. her ne kadar inanmak istemeseniz de buradaki amaç kişisel alanı yok etmek. insanları utançtan uzak, pervasız hale getirmek. birçok dinde de beş kişi yan yana sıçmak uygun olmadığı için özellikle bu şekilde tasarlamışlar tuvaletleri. sscb dağıldıktan sonra insanlar başka ülkelere gittiklerinde tuvaletlerin durumunu gördüler. sonra kendi ülkelerinde uyguladılar. hiç abartmıyorum birçok rus, tuvaletin ne olduğunu türkiye'den öğrendi. biz de muhtemelen almanlardan öğrendik. almanya'ya işçi gönderdiğimiz seneler gidip gelen herkes otomatik ve tertemiz olan tuvaletleri anlatırdı. eskiden umumi tuvaletlerin birçoğunun ahvali bizlerde de rezaletti. gel gelelim kısa sürede bunları adam etmeyi başardık. bizi bırak neredeyse bütün dünya başardı ama bu hindistan ve çin hala bir çözüm bulamadı.

çin'de hala herkes her yere rastgele sıçıyor. asansörde, metroda, çöp kovasına, otobüs minibüs, bilumum toplu taşıma aracında hatta ağzına fiziksel olarak sıçtıkları afrika'da dahi her yere sıçıyor bunlar. öyle ki tayland'da bazı kutsal tapınaklara çinlilerin girmesi geçici sürelerle yasaklanmış çünkü oranın da ağzına sıçmışlar. taylandlı adamın reaksiyonu müthiş.

Mevzubahis Tayland haberi.

gelin bir de size kişisel gözlemlerimi anlatayım

ben bu ülkeye birden çok kere, uzun sayılabilecek sürelerde seyahat ettim. batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine birçok bölgesine gittim. tren, uçak, otobüs, taksi vb. ne ararsanız bütün araçlara bindim ve halkın içinde bolca gezinme fırsatım oldu. yukarıda yazdığım birçok hususa bizzat şahit oldum. kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki bu ülkede insanlık öleli çok olmuş. bu insanların birbirlerini kesip yemelerine engel olan tek şey dikta yönetim. pislik olmaları bunların yanında hiçbir şey. avrupa'da birkaç ay yatıp çıkacağınız bir suç çin'de idamla sonuçlanıyor. devletten ölesiye korkuyorlar. yoksa genel ahlak, din, insan olmak gibi kavramlar bunlar için mühim değil. beş parmağın beşi değil ama konu çinliler olduğunda en az dördü bir. meşhur trafikte ezilen kadın videosu hakkında çin'de yaşayan bir abd vatandaşının yorumları gerçekten ibretlik. video içerisinde kadının ezildiği sahneler de olduğu için +18 uyarısı vermiş olayım.

Çin'in ilgisizlik kültürü üzerine

nerede çokluk oradak bokluk dedim ya. insanları pis kardeşim bunların. en temizi bir haftalık çürümüş palamut gibi kokuyor. benim gibi hostelde kalma hatasına düşmeyin. vaktiyle sözlükte de anlatmıştım. bir arkadaşımın çinli arkadaşı hatır gönülden ötürü iki hafta bende misafir oldu. herif sözüm ona kendisini han çinlilerinden üstün gören bir mançu. çinliler pis olur, biz pürü pak insanlarız gibi iddialarda bulundu. herif iki haftada banyoya sadece bir kere benden dayak yeme korkusuyla girdi. onda da sadece beş dakika kaldı. yıkandıktan sonra dahi saçındaki yağı sıksan on kilo patates kızartırdın. öyle bir pislik. herif gittikten sonra odayı iki gün havalandırıp, yattığı nevresimleri yaktım. ıyyhhh aklıma geldi yine lanet herif.

böyle onlarca anım var. eğer mecbur değilsem bırakın bir çinli ile aynı yerde kalmayı, bunlara ait otelde dahi kalmam zira odaları da hep bunlar kaldığı için o leş kokuyla doluyor. şükredin bunların turistleri iyi ki türkiye'ye çok gelmiyor. sayıları arttığı vakit millet o beğenmediği rus köylüsünü mumla arar. bakın şu basit derleme dahi ne demek istediğimi çok iyi anlatıyor. bırakın japonları, bunlar güney asya ülkelerindeki insanların boku dahi etmezler. hiçbirisinde sevilmemeleri ise tesadüf olmasa gerek.

arada unuttum. bir de bunların büyük cilt problemleri var. aslında bütün asya halklarının böyle bir sıkıntısı vardı ama zamanla kore ve japonya bu işleri çözdüler. çinliler ise tek yönlü veya yetersiz beslenme üzerine pislik içinde gezdikleri için ciltleri patates tarlası gibi. toplum içinde suratını keseleyen, sivilcesini-siyah noktalarını sıkan, yüzünün derisini sağa sola döken bir sürü kadına denk gelebilirsiniz. gittiğim bir masaj salonunda çalışan kadın cildimi iki saat inceleyip özel bakım yaptırdığımı zannetmişti. ingilizce bilen birisini getirip bir sürü soru sordu. insan gibi yıkanıp düzenli beslenirsen böyle oluyor diyerek kaçtım.

peki çinliler bu işe ne diyor?

bunu en az on tanesine sordum. adamlar için su içmek kadar doğal. lan niye sağa sola sıçıyorsunuz diyorum. yurt dışında okumuş, az buçuk medeniyet görmüş zengin bebesi dahi, ben yapmıyorum ama insan acil durumda kalabilir, bunun ayıplanacak bir şeyi yok diyor. e hadi götünü tutamıyorsun da tükürük neyin nesi diyorum. o eskiden kalma alışkanlık, balgam tutmak iyi değildir diyor bok herif. sanki bana tsun-zu'dan kalma yuğ töreni anlatıyor. sağlıklı değil bir kere diyorsun, ben kimsenin sokaktaki tükürükten öldüğünü görmedim gibi saçma argümanlar üretiyor.

bakın daha bunların milletin içinde bağıra çağıra görüntülü konuşmalarına, kimseyi siklemeden bütün apartmanı kokutarak bir şeyler pişirmelerine, her tarafı bok içinde bıraktıkları için otel veya turistik mekanların bunlardan ölesiye nefret ettiklerine, bunlardan her yere çöp atmalarına filan gelemedim. anlatacak o kadar çok şey var ki yazsam buradan pekin'e yol olur.

anlayacağınız bunların başına yeni bir mao gelmesi, adım başı tuvalet koyduktan sonra bunları geceden ıslanmış odunla döve döve sokağa sıçmanın normal olmadığını öğretmesi lazım. en olmadı yeni bir japon istilası ve imparatorluk diktası lazım. başka türlü adam olmazlar. ulan kulak kiri yenilir mi midesiz pezevenkler!

Hijyen Takıntısı Olan Okumasın: Dünyanın En Pis Ülkesi Hindistan'a Gideceklere Tavsiyeler