OpenAI'ın Metinden Video Oluşturan Yeni Yapay Zekası: Sora

OpenAI, yapay zeka konusunda oyunu değiştirebilme potansiyeline sahip yeni projesi Sora'yı tanıttı. Girdiğiniz metni videoya dönüştüren ve oldukça etkileyici bir performansı olan Sora ile tanışın.
OpenAI'ın Metinden Video Oluşturan Yeni Yapay Zekası: Sora

openai, metinden video oluşturan yapay zeka uygulaması sora'yı tanıttı.

sora, son derece ayrıntılı sahneler, karmaşık kamera hareketleri ve canlı duygulara sahip birden fazla karakter içeren 60 saniyeye kadar videolar oluşturabiliyor.

openai.com/sora adresinden bilgisine erişilebiliyor.

aşağıdaki yaptıran komut: güzel, karlı tokyo şehri hareketli. kamera, güzel karlı havanın tadını çıkaran ve yakındaki tezgahlarda alışveriş yapan birkaç kişiyi takip ederek şehrin hareketli caddesinde ilerliyor. muhteşem sakura yaprakları kar taneleriyle birlikte rüzgarda uçuyor (muş).


sitesindeki tüm tanıtım videoları da sora tarafından yapılmış.

oldukça başarılı görünüyor.

ancak, bugün x'te "başladı" diye duyurulsa da kullanımı henüz 'red-teaming - kırmızı-takım oluşturma' aşamasındaymış. yani halen sadece bazı görsel sanatçılara, tasarımcılara ve film yapımcılarından oluşan bir grubun kullanımına açılmış durumda.

kısacası, an itibarıyla sora'ya erişim, belirli bir gruba verilmiş.

amaç; sora'nın zararlı veya uygunsuz içerik üretmediğinden emin olmak, içeriklerin rekabet ihlali, vb. yaratmamasını sağlamak için ve en yararlı olacak şekilde nasıl geliştirilebileceği konusunda geri bildirim almak.

bu durumda sora tamamen halka açık hale gelinceye ve güçlendirilinceye kadar beklemedeyiz...

aşağıdaki videoyu yaptıran komut: “stil sahibi bir kadın, sıcak parlayan neon ışıklarla dolu tokyo caddesinde yürür. siyah deri ceket, uzun kırmızı elbise ve siyah çizmeler giyer ve siyah bir çanta taşır. güneş gözlüğü takar ve kırmızı ruj sürer. kendinden emin ve rahat bir şekilde yürür. sokak nemlidir ve renkli ışıkların aynası gibi yansır. birçok yayalar etrafta yürür.”

Sora'dan farklı örnekler

komut: dağda podcast yapan iki golden retriever


komut: sinematik aydınlatmaya sahip rustik bir toskana kır mutfağında sosyal medya fenomeni bir büyükannenin ev sahipliği yaptığı, ev yapımı gnocchi için eğitici bir yemek pişirme seansı