Orijinalini Alacak Parası Olanların Bile Tercih Ettiği İlginç Bir Piyasa: Replika Rolex

Merkezi Çin'de olan replika Rolex dünyasına dair, bu işleri bilen birinin anlatımları.
Orijinalini Alacak Parası Olanların Bile Tercih Ettiği İlginç Bir Piyasa: Replika Rolex

sahte olan bildiğin rolex'e benzetilmiş rolex logolu bir saattir. ucuzdur, ömrü kısadır, en kötü malzemelerden yapılmıştır, ölçüsü boyutu şekli şemali benzemez, en azından bu işten anlayanlar benzemediğini bilir.

replika olanlar ise piyasada kolay kolay bulunmazlar. bu işin menşei çin halk cumhuriyeti'dir. genellikle üretici firmalar direkt satış yapmazlar. üretici firmaların satışını el altından yapan sayılı tedarikçiler vardır. bu tedarikçiler de yakın takip altında ve olabildiğince gizli takılırlar. örneğin birkaç ayda bir satış yaptıkları online kanalları değiştirirler. zaten çin gibi kanun ve kuralın dibine kadar işlemediği ve dünya yüzünde kendine has yeni bir dünya düzeni kuran bir memlekette bu işleri dolaylı dolaysız yapmaya devam ederler. sözün kısasa bir derece buna izin verilir. bu işin üretim merkezi guangzhou'dur. ancak tedarikçiler farklı eyaletlerde bulunabilir. bu tedarikçilerin hiç bir şeklide mağaza gibi bir mekanı yoktur. mağazası olanlar tedarikçilerin ikinci-üçüncü kanaldaki müşterileridir.

bu tedarikçiler dünyanın dört bir yanına ürettikleri replika saatleri satarlar. replika saatlerin fiyatları (menşe fiyatı) 300 usd lerden başlar, 1500 usd lere kadar çıkar. bu fiyat ikinci, üçüncü ellerde satışa girdiğinde 3500 usd lere kadar fiyat alır. bu ürünler 1:1 interchangable ürünlerdir. yani orijinal rolex safir kristal camını al, bu saate tak, uyar. veya orijinal kordon alıp bu kasaya ekleyebilirsin. fiyatı etkileyen en önemli unsurlardan birisi mekanizmadır. rolex saatlerde mekanik bir mekanizma olduğu için uzun vadede problem çıkarmayan mekanizmalar fiyata direkt etkendir. misal orijinal mekanizmalarda akan bir hareket vardır, mesela asia 3135 bir mekanizma saatte 28800 bph (beats per hour) vuruşlu bir saniyeye sahiptir. bu da bir saniyede 8 hareket, yani gözün yakalayamayacağı bu hareketle sürekli akan bir saniye ile orijinalinine birebir hareket yakalanmış olur. swiss made mekanizmalar bi tık daha pahalıdır. ömür olarak genellikle dış kasa su geçirmez üretildiği için, temiz kullanıldığında ve arada temizletildiğinde yıllarca kullanılabilir.

bu işin yurtdışında fanları vardır. benim birçok arkadaşım var, elinde belki 30-40 tane replika saat var, hepsinin fiyatına 4-5 tane orijinal saat alabilir fakat replika seviyor arkadaş. ben de bu işe 12 sene önce girdim, farklı modellerde 6 tane saatim oldu, hala kullanıyorum değişik değişik, ama aldıkça insanın alası geliyor haberiniz olsun. 12 senedir kullandığım submariner hala canavar fakat mekanizmanın temizlenmeye ihtiyacı var. ilgilenenler için bu işin mekanı https://forum.replica-watch.info/'dur.