Oscar'lı Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği Filminin Tesadüfi Senaryo Yazım Öyküsü

1972 yılında çekilen ve 1973 Oscarları'nda En İyi Özgün Senaryo dalında aday olup En İyi Yabancı Film ödülünü de kucaklayan Luis Buñuel filmi Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği'nin senaryosu, aslında bayağı bayağı ilginç bir şekilde ortaya çıkmış.
Oscar'lı Burjuvazinin Gizemli Çekiciliği Filminin Tesadüfi Senaryo Yazım Öyküsü


tesadüflerle dolu filmin konusunun bulunuşu da şöyle bir tesadüfe dayanmaktadır

bunuel ve senaristi jean-claude carriere, "haydi yeni bir film çekelim" diye çalışmaya koyulurlar. amaçları tekrarlar üzerine bir film çekmektir ve tek çıkış noktaları da budur. bir süre sonra filmin girişini kabaca şu şekilde yazarlar:

"gecenin karanlığında yürüyen bir adam, bir evin bahçesinin duvarından atlayıp sessizce içeri girer, üst kata çıkar, odasında çalışan yargıcı bıçaklayarak öldürür, pencereden kaçarak gecenin karanlığında kaybolur. derken şüpheli yakalanır, canlandırma yapmak üzere polisler adamı bir gece suç mahalline götürür. tekrar duvardan atlar, merdivenlerden çıkar, odaya girer ve yargıcı temsil eden cansız mankeni bıçaklar. ardından pencereden atlar ve izleyen polislerin gözü önünde tekrar - gerçekten - kaçar."

bu fikir ilk akıllarına geldiğinde çok hoşlarına gider fakat amaç, bütün bir filmin aynı olayın defalarca tekrar etmesiyle ilerlemesidir. günlerce uğraşmalarına rağmen bu sahneyi iki üç tekrardan öteye götüremezler. bir akşam yapımcı serge silberman'la buluşup ellerinde senaryo filan olmadığını, buldukları tek fikri de ilerletemediklerini anlatırlar.

silberman üzülür, hem zaman hem de para kaybedecektir, içerken sıkıntıyla anlatmaya başlar. "zaten ben de son günlerde ne yaptığımı bilmiyorum, geçenlerde paris'te iki brezilyalı arkadaşıma rastladım, ayaküstü konuşurken onları salı akşamı bize yemeğe davet ettim ama karıma haber vermeyi unuttum. hem zaten salı günü başka bir yemek sözüm varmış, verdiğim sözü de unutup oraya gittim. salı akşamı karım evde geceliğiyle oturmuş televizyon seyrederken kapı çalmış, iki brezilyalı ellerinde çiçekler ve kollarında karılarıyla gelmiş..."

serge silberman bunu anlatmaya devam ederken bunuel'le carriere hınzır hınzır bakışırlar. silberman konuşmasını bitirmeden ikili filmi akıllarında bitirir bile. "sen kendini sıkma, biz birkaç gün daha çalışalım, belki bir şeyler çıkarırız" diyerek yollarlar yapımcıyı.

ilerleyen bir iki haftada burjuvazinin gizemli çekiciliği'nin senaryosu, beş farklı versiyonla hazırdır.

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı