Osmanlı Halkının En Sevdiği Padişah Kimdir?

Sizin de mutlaka sevdiğiniz bir Osmanlı padişahı vardır ancak o dönemlerde halk, en çok kimi seviyordu?
Osmanlı Halkının En Sevdiği Padişah Kimdir?
İkinci Ahmed

osmanlı halkının en sevdiği padişah olarak fatih, kanunî falan diyenler var. siz, bizim milleti hiç tanımamışsınız arkadaşlar. fatih sultan mehmet, kendi döneminde pek sevilmemiştir halk tarafından. yine kanunî de özellikle şehzade mustafa'yı idam ettirmesinden sonra sevilmez. 

ikinci mahmud, ikinci osman; sevilmez bu padişahlar. neden biliyor musunuz? mesela ikinci mahmud'un salgın döneminde avrupa'nın en meşhur hekimlerini istanbul'a getirmesi üzerine "biz kâfire tedavi olmayız" diyen ahâlî, padişahı da kâfir ilan etmiştir neredeyse. mesela genç osman, türkleşme hareketlerine girişince bunu dinsizleşme gibi görmüştür ahâlî.

kendi döneminde en sevilen osmanlı padişahı tartışmasız ikinci ahmed olmuştur. "o kim yaa?" diyenler var değil mi? şimdi bu kendini evlad-ı osmanî sanan kuruluşçu dirilişçi tayfaya sorsak sizce 1000 kişiden 1 tanesi çıkar mı ikinci ahmed'in kaçıncı osmanlı padişahı olduğunu söyleyebilecek? bakın, bunu bilmeyebilirsiniz, lafım yok ama en iyi osmanlı torunu benim, bizim ecdadımız şöyle tarihe sahiptir, böyle başarıları vardır gibi havalara girenleredir lafım.

İkinci Ahmed

ikinci ahmed, hüküm sürdüğü dönemde halk tarafından çok çok fazla sevilmiştir çünkü halkı çok fazla düşünmüştür. haksız vergi olaylarını imparatorluğun dört bir yanında bitirmiştir.

peki şimdi sorsak bu soruyu? hani sokak röportajları falan oluyor ya. cevaplar belli değil mi? fatih, yavuz, kanunî! bizim millet akıllanır mı hocam? kıbrıs'taki türkleri tüm dünyayı karşısına alarak zulümden kurtaran adama "pısırık" deyip de sınırımızın ötesindeki vatan toprağından türbe kaçıran adamlara "kahraman" diyen bizim millet akıllanır mı?

dipçe: tartışmasız ikinci ahmed dedim ama tartışılabilir tabii. meselâ birinci ahmed, kardeş katlini kaldırdığı için halk çok memnun kalmıştır. ha, en sevilmeyen de birinci ahmed'in babası üçüncü mehmed olmuştur; 19 kardeşini boğdurduğu için. yani o zaman da rakamlara göre tepki veriyormuş bizim millet! hey gidi hey.