Yahudi Soykırımını Planladığı Söylenen, Irklarla Kafayı Bozan Deli: Heinrich Himmler

Nazi Almanyası'ndaki en güçlü devlet adamlarından ve Holokost'un baş mimarlarından biri olmasına rağmen Hitler kadar bilinmez Himmler. Oysa en az onun kadar garip bir kişiliktir. İnceleyelim.
Yahudi Soykırımını Planladığı Söylenen, Irklarla Kafayı Bozan Deli: Heinrich Himmler

Kimdir?

heinrich himmler 7 ekim 1900'de münih/almanya'da doğdu. nazi almanya'sının hitler'den sonra en güçlü adamıydı. ss'in kurucusu ve lideri olmanın yanısıra (ss-teichsführer) 20 nisan 1934'de gestapo'da fiilen heinrich himmler'e devredildi. ss'in askeri bölümü waffen-ss'de onun kontrolü altındaydı. 1943'te içişleri bakanlığı görevini de üstlendi. toplama kamplarından da o sorumluydu. himmler, kuzeyin saf germen ırkına hayrandı ve bu ırkı bozan yahudi ve slav'lardan nefret ediyordu. böylece bu 2 ırkı ortadan kaldırmak için ss'i kullanmaktan hiç çekinmedi. himmler'in yakın çevresinde lakabı ise "der treue heinrich" yani gerçek heinrich-kral heinrich idi. himmler kendini 1. reich'in kurucusu sayılan saksonya kralı i. heinrich'in (1875-1936) reenkarnasyona uğramış hali olarak görüyordu. hatta sık sık "kral heinrich bu durumda şunu yapardı gibi" cümleler sarfederdi.

2. dünya savaşı'nın son günlerinde himmler isveç aracılığılıyla müttefiklerle antlaşmaya çalıştı, yani führer'ine ihanet etti. fakat barış isteği reddedildi. bunu duyan hitler onu tüm görevlerinden aldı. 8 mayıs'ta almanya'nın teslim olmasından sonra kaçan himmler bir kontrol noktasında durdurularak tutuklandı. 23 mayıs'ta ise bir zamanların ss reichsführer'i ağzına sakladığı potasyum siyanür hapını ısırarak intihar etti.

Kısa kısa notlarla bitirelim

general heinz guderian kendisi için “başka bir gezegenden gelmiş bir adam.” der. yine de nazi kelimesini anlamlandırabilmek için bu adamın kafasının içine girip hayallerine, takıntılarına, yaptıklarına ve yapamadıklarına bakmak gerek.

* heinrich himmler mütevazı denilebilecek bir öğretmenin oğludur. ailesi tarafından sert bir katolik eğitiminden geçirilen himmler, sporda başarısız fakat entelektüel olarak dikkat çekmiş bir öğrencidir. narin fiziksel özelliği sebebiyle küçük yaştan itibaren dışlandığı tahmin edilmektedir. otuz yaşına geldiğinde ise kelliği ve miyobu vardır.

* akıl hocası richard walther darre’nin izinden giderek “kan ve toprak” fikrini, kurduğu her şeye işlemiştir.

* heydrich ile 1934’te sahte darbe raporuyla sa lideri ernst röhm’ü, ss’lerine öldürterek önünü açar.

* 1934’te eşi ile ölmüş bir ss’in oğlunu üvey evlat edinir. çocuğa hiçbir zaman ısınamaz, kısa süre onu yatılı okula gönderir.

* himmler, orta çağ’da slav akınlarını durdurmuş olan birinci heinrich’in, kendi bedeninde tekrar hayata döndüğünü çekinmeden söyleyebilmektedir. lüks treni/karargahının ismi bile heinrich’tir.

* iskandinav mitolojisine derin bir hayranlığı vardır. ss’lerin kullandığı kuru kafa yüzükleri ve ss’i oluşturan harflerin thor’un şimşeklerini andırması hep iskandinav kültürünün mirasıdır. valhalla’ya inanır.

* kayıp kıta atlantis’in grönland yakınlarında olduğuna inanır. atlantis ona göre alman kültürünün başlangıcıdır.

* ss onaylı maden suyu içer.

* plan yapacağı zaman özel olarak tuttuğu bir astrologa danışır. mesela barbarossa harekatı’nın iyi sonuçlanmayacağını çünkü hitler’in napoleon ile aynı jüpiter düzleminde olduğu iddiasını falcısından öğrenir. ss kamplarına gözlemevi kurmak istemesini daha iyi anlayabiliriz.

* kahve manyağıdır, toplantılarında not alınmasını istemez. milyonların ölümü birçok kez sözlü olarak ifade edilmiştir, infazlar için yetiştirilen ss’lerin nasıl bir fanatik olduğunu buradan da çıkarabiliriz.

* vizigot krallığı, töton şövalyaleri ve cermen kabilelerine özel bir ilgisi vardır. hatta vizigot kralı alaric’in mezarını italya’daki birçok nehirde aratmıştır.

* charlemagne’nin 8. yüzyılda, 5 bin kadar sakson’u idam ettiği söylenen aller nehri’nin karşısında anıt yaptıracak kadar geçmişe bağlıdır.

* cermen ırkına hıristiyanlığı charlemagne’nin getirdiğini söyleyerek ona söver. hıristiyanlığı reddeder.

* veda’lardan ve budistler’den alıntılar yapar.


* çingeneler’in iyi büyücüğü olduğunu düşünür ve aynı zamanda alman ırkı için tehlikeli olduklarını söyler. en az yarım milyon çingene öldürülecektir.

* kutsal kase’yi arayanlardan biri de kendisidir. fransa’nın işgal edilen her bölgesinde arattırmıştır.

* kendisinden büyük bir eşi olan himmler, metres sekterinden iki kız, bir erkek çocuk meydana getirmiştir. bundan gurur duyduğunu söyler.

* nisan 1939’da time dergisinin kapağını süsler.

* thule cemiyetine üyedir.

* bavyeralı olmasına rağmen prusya sertliğine hayrandır. bu yüzden yakın çevresi dahil pek sevilmez.

* öjeni ve ötenaziyi destekler.

* eşcinselleri, yahudiler'den daha aşağı görür.

* ss’i cermen şövalyeleri olarak adlandırır.

* cengiz han’ın orta asya’da yaptığı yıkımı kendisine örnek alır. cengiz han’ı detaylıca incelediği görülür. adolf hitler’e michael prawdin’in genghis khan kitabını tavsiye eder.

* 1939’da bir şeylerin döndüğünden haberdar olan wehrmacht yetkilileri, ss’in kontrolü altında olan dachau’ya teftişe gelir. himmler olanları gizlemeyi başarır. wehrmacht’ın bu gibi konularda çok hassas olmasına şaşırır.

* savaş süresince kronik sinir sorunlarından dolayı yanında hep masör taşır.

* alman antropolog kaşifi ernst schrader ile aryan ırkının çıkış noktasını tespit edebilmek için tibet’e özel bir duyar.

* ss’lerine yapılacak katliamlardan çekinmemelerini fakat işlerini düzgün yapmalarını söyler.

* toplama kamplarındaki kadınlara belsoğukluğu bulaştırarak onları kısırlaştırmak isteyen deneyler yaptırır.

* benelüks ülkelerini, cermen toprağı olarak kabul eder. özellikle hollanda’da ss’leri uzun uzun yürüterek halka göz dağı verir.

sonuç olarak insanlık tarihinde, en nefret edilen kişiler sıralamasında üst basamaklarda yer alır.