Oxford Tarafından Yılın Kelimesi Seçilen 'Goblin Mode' Nedir?

Goblin mode ne demek? Ok boomer gibi, hayatımıza biraz da sosyal medya sayesinde dahil olan kelimelerden birini daha öğreniyoruz.
Oxford Tarafından Yılın Kelimesi Seçilen 'Goblin Mode' Nedir?
Green Goblin / Spider-Man (2002)

Goblin Mode nedir?

tam olarak aslında yediğiniz şeylerin çöpünden, bulaşığından rahatsız olmamak, sezon sezon dizi izlemek, koltukta uyuyakalmak, yağlı saçlardan, istenmeyen tüylerden, bir süredir duş almamaktan pişman olmadan, uyumsuz ama rahat giyinmek, diyetten, uyku düzeni ve spordan uzak kalınca vicdan azabı çekmemek ve tam olarak "salmak", "insanlıktan çıkmak" gibi bir anlamı var. "normalde gece vakitlice yatar, sabah yulaf ezmesi yerim ama goblin modundayım o yüzden bu diziyi bitirir öyle yatar, kalkınca da gofret yer, kola içerim..." gibi.


dünya, sağlıklı ve esen yaşamı bir zorunluluk gibi sundukça özellikle pandemi döneminde bu zorlama pozitifliğe, sağlığa tepkisel böyle kelimeler ve paylaşımlar da patladı. bir ara pandemi diye evinde normalde instagram ve netflix ile on altı saat geçirebilecek tipler "ayh pandemide her yer kendi arşivini internete açtı da bedava her gün müze gezip üniversitelerden eğitimler alıyorum, evde sporumu yapıp podcastler dinleyerek ekmek yapıyorum, her anımı değerlendiriyorum canıms..." diye abarıyordu, hah işte goblin modu, bunun bir zorunluluk olmadığına, insanlığın içinde arada bir insanlıktan çıkmanın da var olduğuna dair bir tepki. çok da yerinde.

bu arada yılın kelimesinin iki kelimeden oluştuğu da gözlerden kaçmadı. diğer adaylardan biri de bir etiketti hatta: #istandwith. öbürü de metaverse. bence goblin mode iyi, bunun seçilmesi güzel olmuş.