Oyun Dünyasında Kararsız Kalanlar İçin: Oyun Bilgisayarı mı Yoksa PlayStation mı?

Birçok farklı konsolda oynama zevki yüksek oyunlar, gelişen teknolojinin de etkisiyle ardı ardına piyasaya sürülüyor. Bu karmaşık dünyada "Oyun bilgisayarı mı, PS4 mü? diyenler, "PC mi, konsol mu?" diyenler, toplanın.
FPS: Frame Per Second, yani Saniyelik Görüntü Sayısı


1) fiyat

tercihen pc derim. fiyat olarak, daha pahalı olduğunu söyleyenler olacaktır. sık aralıklarla güncel tutarsanız bu da doğrudur. ama her şeyi illa en üstte oynamalıyım takıntısı yoksa bence daha ucuza getirilebilir. kendimden örnek verecek olursam, i5 2500k işlemci aldım 2011'de. sadece ekran kartı değiştirerek bu seneye kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım. şu anda da wolfestein new colossus oynuyorum, 60 fps'in altına düşmüyor. yani o konuda bir kayıp pek yok. ps4 platformunda oyun daha pahalı. steam o konuda ciddi bir avantaj sağlıyor. ayrıca korsan oynama imkanı mevcut. ps4'teki kırılma olayı ne alemde bilmiyorum.

grafik ile ilgili denmesi gereken bir şey daha var. ps4'ün grafik özellikleri cidden çok iyi. özellikle exclusive oyunlar (ps için özel üretilen) harika görünüyor. burada seçim yapmak için işin içine diğer parametreler giriyor.

2) performans

kimileri grafiğe ciddi anlamda takılıyor. o yüzden pc diyecektir. ayrıca 30-fps 60-fps muhabbeti var yıllardır. 144 fps var artık insanlar 60'ı beğenmiyor 30'a bakamadıklarını söylüyorlar. 144 görmediğim için bir şey diyemiyorum. ama sabit 60'a alışkın biri olarak, 30 fps'te de keyif alarak oyun oynayabiliyorum. burada da iş biraz kişiye kalıyor.

3) uğraş

kimi insan korsan indireyim, crack yapayım, grafik ayarı yapıp en optimumu bulayım ile uğraşmak istemiyor, vakti olmuyor. adam cd'yi takıyor oyununu açıyor. bu yüzden ps'e yönelmesi normal.

4) exclusive oyunlar

uncharted, last of us, god of war, horizon zero dawn, order... sadece ps platformuna çıkan oyunlar cidden çok güzel. zaten konsolu satmak için tasarlanıyorlar. ciddi anlamda emek harcanmış oyunlar oluyor. bunları oynamak isterseniz mecburen ps4 alacaksınız.

şu ana kadar tavsiye vermedim, onu da şöyle özetleyeyim

ciddi anlamda grafik ve akıcılığa önem veriyorsanız pc almanızı tavsiye ederim. exclusive'lerden mahrum kalırsınız ama bir sürü oyun var. steam indirimlerinde güzel bir indirim yakalayıp doya doya oyun oynarsınız. olmazsa korsan bulursunuz. hatta bir de ips monitör alın, gözünüz renklere doysun.

"ben uğraşmak istemiyorum, açayım oyunumu oynayayım, fps çok önemli değil" derseniz, ps alın. hatta indirim zamanı 135 tl'ye ps plus alın bir de. her ay 2 oyun veriyor. 6 ay güzel oyun verse, 6 oyun eder, hayli hayli parasını çıkarır. indirim dönemlerinde de istediğiniz oyunları alırsınız.

"hangisi daha iyi?" diye bir şey maalesef yok, olsa illaki görürdünüz. insanların öncelikleri var. kimisine sorarsınız "30 fps oyun oynanır mı" der, kimisi takılmaz. kendiniz de neyi nasıl oynamak istediğinizi, hangi özelliğe ne kadar önem verdiğinizi görün öyle alın.

ben şahsen yıllarca pc oynadım. baktım exclusive oyunlar çok çok övülüyor, ps4 aldım bir tane. onda da o exclusive'leri oynuyorum. ha gidip pro almadım, o da 4k olmayıversin. gidip bir de 4k monitör ya da tv almaya gerek yok. hikayesi için oynuyorum sonuçta. grafiğe de pc'de dikkat ederim.

Artıları ve eksileriyle başka bir kıyaslama da şöyle

playstation'ın daha pozitif bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

playstation

+ ps kumandası ve müthiş olması
+ uzun ömürlü
+ şık
+ kısa vadede (1-2 yıl) daha ekonomik
+ arkadaşlar arasında bir aktiviteye dönüşebilme özelliği
+ 3rd person ve spor oyunlarında açık ara önde olması
+ alınca kafa 5 sene rahat, hem performans olarak hem de donanım olarak
+ iyi televizyon, iyi koltuk, iyi mesafe, yanda bira ve atıştırmalık, ve iyi bir ses sistemi gerçekten güzel ve zor sıkılacağınız bir ortam.

- strateji sevenler için değil
- ileri seviye shooter için en iyi seçim değil, lakin kişiden kişiye göre değişse de bu durum, pc de mouse'unuza yapılabilecek tonlarca ayar varken ps4'te böyle bir durum yok.
- oyunları belki d&r'dan 100 lira daha ucuza bulabilseniz de, iyi oyunlar için 200 tl'yi gözden çıkarıyorsunuz.
- indirimler olsa bile steamsale'le kıyaslanamaz
- oyun çeşitliliği pc'ye kıyasla çok az.
- csgo gibi, dota gibi, wow gibi dünyayı kasıp kavurmuş oyunlar yok.
- grafik olarak hep ortalama. televizyon tabi ki burada çok rol oynasa da, 1060, 1070 gibi ekran kartları gibi değil, ama iyi.
- taşınabilir ama taşıdığınız yerde tv olması falan lazım. hep taşınabilir değil.
- online oynamak için 17 lira vermeniz de saçma.

oyun laptop'u

(masaüstünün laptop'tan bütçe dışında çok büyük bir farkı yok)

+ taşınabilir
+ mouse severler için ideal
+ strateji ve dünyada oynanan popüler oyunları deneyimleme şansı
+ bütçeye göre korkunç derecede grafikler yakalama şansınız var. 1080li bir ekranda oyun oynamak olağanüstüdür.
+ pek çok kontrol ayarı seçeneği ile kendi ayarlarınızı bulabilme. (önemlidir, fark yaratır, bütçeyle de alakalıdır.)
+ steamsale gibi olanaklardan faydalanarak bir ps4 oyunu fiyatına 1 tane taze, 3 tane dönemlik, 5 tane de 1yıl+ birbirinden zevkli oyunlar alabilirsiniz. 300 lira gibi bir ücret üstüne konuşuyorum. o yeni oyun da aklınıza ne geliyorsa o olsun.
+ daha köklü olduğu için çok geniş bir oyun repertuarına sahiptir. 20 yıllık oyunlar mı seviyorsunuz, oynayın.
+ ekrana daha yakın olduğunuz için daha iyi görüp, olaya daha hakim olabilirsiniz.
+ bir sorun yaşadığınızda pek çok kişiden tavsiye alıp çözebilirsiniz, ps4te bu durum pek yok.
+ ve tabi popüler oyunlar da cabası.

- pc daha rekabetçi bir ortam. yani pcciler de daha güçlü ve acımasız. sizden çok daha hızlı olucaklar, daha atik, daha görüşlü, daha hileci. bunlarla mücadele ederken bopulabilirsiniz.
- pc daha çok satılan bir ürün. haliyle daha yaygın ve bazı insanların gereksiz hakim olduğu bir ortam. bu arkadaşlar her oyunda hile yapmaya, her oyunu size zindan etmeye çalışan p.ç arkadaşlar olup oyun yeni başlayan birini bunaltır. ps4te hack olayı yok değil ama pc'ye kıyasla çok daha az.
- aldığınız pc'nin ömrü 3-4 yıl. oyun şirketleri her 2 senede bir hayvan gibi grafikli oyunlar getiriyor ve minimum ekran kartı gereksinimi artıyor. bu da sizin oyun deneyiminizi yerlere çeken bir durum. tabi bütçeniz varsa 1070 1060'lara, 5 sene gidebilirsiniz ama bunlar 7bin+tlik laptoplar. toplamada ise 5bin ile 10bin arası değişirler. yani grafik için bir kere 4000ini cepten çıkaracaksınız, bu da x2 ps4+2 kumanda+fifa demek.
- fifa demişken, ya..k gibi fifa oynanıyor pc'de. yalnız benim bilmediğim bir xbox özelliği var windowsta, onu bilen arkadaşlar yazsın, heralde xbox hesabınız olunca xbox kumandası ile pcde oynayabiliyorsunuz ama o da kasıntı be arkadaşım. küçücük ekranda fifa sarmıyodur.
- korunaklı değil, başına bir şey gelme olasılığı daha yüksek.

ps4 özelinde de şöyle

rahat kumanda, fifa, gta 5 gibi oyunlar, kısa vadede daha az cep yorması, uzun vadede de yine götürmesi ama 4-5 yıldan sonra grafiklerin bilgisayar kadar iyi olmaması ama en önemlisi arkadaşlarla oynayabilme şansınızın hem beraberken, hem de online şekilde olması beni daha çok cezbediyor (ekonomik boyutu da tabi önemli bir seçim sebebim ancak oyunların ikinci el, veya ankara'daki tunalı'dan alınması durumunda elbette).

Bu içerikler de ilginizi çekebilir