Oyunu Oynayanların Gözünden: Cyberpunk 2077'ye Dair İlk İzlenimler

Uzun süredir beklenen oyun Cyberpunk 2077 nihayet dün gece 00.00 itibarıya çıktı! İşte oyunla ilgili Ekşi Sözlük yazarlarının ilk izlenimleri.
Oyunu Oynayanların Gözünden: Cyberpunk 2077'ye Dair İlk İzlenimler

ps4 pro’dan sesleniyorum. oyun ilk açılışında 1.02 versiyonu ile açıldı gece.

kaplamalar bir tuhaf. (hdr aktif) uzaktan bakınca bulanık gibi ama nesneye yaklaşınca bildiğin bayağı detaylı cam gibi. ve yakınlaşırken bir kaplama yüklemesi de olmuyor. yani bir sıkıntı var ama nedir anlayamadım. kötü desen değil, iyi desen değil. tuhaf

4 saat oynadım. mekanik olarak yönettiğimiz karakterde atalet hissi yok. (hani gta, rdr, gow gibi oyunlarda karakterin hissedilir bir ağırlığı vardır. dururken ilerleyince yavaştan hareketlenir) bu katsayı oldukça düşük. tabii bir fps oyununda bunu nasıl yedirirlerdi, orası da zor. motion sickness yapabilirdi bu atalet.

karşılaştığım tek bug: araç sürerken kamerayı oyunun 2.saatinden itibaren değiştiremedim. araç içi kamerada kaldı çıkmadı dışarı.

diğer sıkıntım altyazı boyutu ayarlanıyor ama hud boyut ayarını yapamadım. ekrandaki yazılar fazla minnak. varsa ben bulamadıysam bu oyunun değil benim sıkıntımdır.

şehir bahsedildiği gibi beklenenden daha az kalabalık gördüğüm kadarıyla. stealth hack vuruş hissi mekanikleri 10 üstünden hiçbiri 10 değil. ama kötü hissettirmiyor. ateş etmekten soğutmaz.

bahsettiğim atalet yoksunluğu kullandığım 2 araçta da var. eksik daha doğrusu. araçların daha oturaklı olmasını beklerdim.

oyunda haritada soru işaretine gideyim de bi side quest alayım mantığı yok ilk saatler için. yolda yürürken biri seslenip yada ortalığa konuşurken gidip duyup diyaloğu başlatıp görev çıkma durumları oluyor. cidden hoş bu detay. biriyle boş muhabbet yaparken bir anda side quest veriyor.

türkçe çeviri gayet güzel. google translate değil. araya deyim vs. de koymuşlar. güzel olmuş ben beğendim.

hemencecik ilk izlenim yazayım, kısa kısa. ilk cümlem şu olsun: muhteşem bir atmosfer var, muhteşem! aşık oldum oyunun dünyasına. safkan bir cyberpunk dünyasındasınız. hiçbir şey sırıtmıyor. benim için bu oyunun en kusursuz tarafı bu: atmosfer.

teknik kısım bende söylendiği gibi çıkmadı. bug dolu, performansı kötü filan değil. intel i5 8600k işlemci ve nvidia geforce rtx 2080 super ekran kartıyla 1080pde ultra ayarlarda 75-90 fps alıyorum ve oyundaki buglar olabildiğince küçük, minor buglar. 3 saat oynadım ve şu ana kadar canımı sıkacak tek bir bug bile yok. fps drop yaşadığım yerler genelde bir mekana ilk girişlerdeki yükleme sahneleri. ssd kullandığım için bu drop süresi çok kısa oluyor. onun dışında sıkıntı yok.

corporate guy olarak başladım ve şimdiye kadar hikaye gerçekten çok iyi, oyunun her yanı ayrıntı ve lore dolu. havaya girmek için çok uğraşmanıza gerek yok, sizi içine alıyor. spoiler vermeden şunu diyeyim, deus ex filan bunun yanında çocuk oyunu gibi kalıyor.

grafiklerde bariz bir downgrade söz konusu. bu tartışmaya kapalı bir tespit. daha iyisi olabilirdi, olmamış. ek olarak: dlss ve ray tracing olmadan bu oyun performansından ve atmosferinden biraz kaybeder gibime geliyor. amd bunlara acilen alternatiif çözümler sunmalı.

son olarak: wake up samurai. we have a city to burn!

5.5 saatlik gameplay'in üstüne kendi incelememi yazayım.

öncelikle oyundan harika performans aldım, rx 5700 xt+ryzen 3 3700x ile ultra ayarlarda 90-100 fps alıyorum. hiçbir drop yaşamadım ve sadece iki kez bugla karşılaştım. anladığım kadarıyla nvidia kartlar daha fazla problem yaşamış. performans çok insanın aksime beni memnun etti.

görüntü blurluğu konusunda reddit ve burada şikayetler olmuş, motion blur, film grip gibi ayarları kapatırsanız gayet net oluyor oyun.

açık dünya, atmosfer ve müzikler tek kelimeyle mükemmel. şehrin gerçekten yaşadığını, night city'de olduğunuzu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz. cyberpunk 2013/2020 trpg oynarken hissettiğim duyguların kat be kat fazlasını yaşıyorum.

redditte birkaç şehir fazla dark gelmedi demişti. onun da sebebini yazayım buraya: setting öyle değil.

--- spoiler ---

2013/2020 oynarken daha dark bir havadasınız ve 2020'nin sonunda johnny silverhand şehri nukeladığı için şehir yok olmanın eşiğine geliyor.

bunun üzerine 4. corporate war, abd'de free state vs nusa savaşı ciddi ölçüde bitiyor ve arasaka abd'den çekiliyor. ama bunun sonunda bir sorun var ve bunu mike pondsmith cyberpunk red'de açıklamış: settinge reset lazımdı.

böylece cyberpunk red geliyor. aslında tamamen bir toparlanma dönemi red(2035-2060). şehrin nuke'dan sonra yeniden inşa edilmesi gibi birçok unsur var.

ve 2077'ye geliyoruz. 2060'lardan nusa free stateler ile olan savaşına tam gaz devam ediyor ve free stateler ile birleşene kadar seçim yok, martial law geri dönüyor. night city ise kuzey ve güney california free statelerinin tam ortasında yer alıyor. nusa night city'i kuşattığı zaman şehir, 2023'teki olaydan sonra japonyaya çekilen arasaka'dan yardım istiyor ve böylece nusa night city'i free state olarak kabul etmek zorunda kalıyor.

2070'lerden itibaren yine yavaş yavaş dark cyberpunk havasına dönüyoruz ama yine de bu bir 2013 gibi değil. dolayısıyla lore açısından gayet tutarlı bir şey bu.

--- spoiler ---

hikayeye dönüyorum. hikaye çok iyi gidiyor, hala act 1'deyim ve bolca yan görev yapıyorum, kesinlikle hepsi çok iyi.

sonuç olarak oyun gerçekten olmuş. 8 yaşından beri cyberpunk evreninde frp oynayan, lore'una hayran biri olarak benim beklentimi fazlasıyla karşıladı, bahara kadar sadece cyberpunk 2077 ile vakit geçireceğim gibi.

oyunda ps4 için fps droplar mevcut. şehirde gezerken özellikle 30 fps altına düşüşler var biraz can sıkıcı. şehir trailer’da gösterildiği kadar kalabalık değil ve insan sayısı baya az oyunun atmosferi için kötü. sanırım oyunun akıcılığını etkiliyor diye downgrade yemiş çevre faktörlerini azaltarak. ama yine de optimizasyon sıkıntısı mevcut. update ile çözülür diye umuyorum.


yapay zeka kötü, rpg-fps oyun yapıyorsun ama wolfestein’dan hallice vuruş hissiyatı ve düşmanların biblo gibi karşında durduğu oyun veriyorsun insanlara. (2.41’den sonra izlenebilir.) 

combat’ları şu an hoşuma gitmedi. düşmanlar ne bir cover alma zahmetine giriyor ne de seni zora sokacak şekilde abluka altına almaya çalışıyor. sik gibi karşında dikiliyorlar hatta o kadar boş dikiliyorlar ki karşılarında şarjör değiştirme olayını bile rahatlıkla yapıyorsun.

araç sürüş hissiyatını çoğu kullanıcı sevmemiş, zamanla oynadığınız karakterin bu konuda yeteneğinin gelişeceğini düşünüyorum. gta ve rdr oyunlarında ki gibi.

gelelim grafiklere ps4 için texture olayları kötü. grafikler next-gen’e göre tabii ki sınıfta kalacak ama bu nedir aga? 


bu oyunun tanıtımı yıllarca next-gen’e göre yapılmadı. bütün lansmanları ps4 ve xbox one için gösterime sunuldu. day 1 patch ile düzeliyor demiş bazıları ama ikisinin karşılaştırmasını yapmak lazım.