Özellikle Ankaralılar İçin Büyük Anlamlar İfade Eden Kebapçı: Aspava

Çoktan bir Ankara efsanesi olmuş Aspava, çoğunlukla Ankaralıların ve kendini Ankaralı hissedecek kadar güçlü bağları olanların bildiği bir mekan.


aspava'nın kelime anlamı nedir? 

lütfen tartışmayın artık. hepiniz belli mitler duydunuz şimdiye kadar biliyorum. kimileriniz yorumlar yaptı. bazılarınız bilimsel çalışmaya döktü. aspava kelimesinin anlamı allah sağlık,para, afiyet versin, amin'dir. oradaki p pide,pizza veya türevleri değildir. zira aspava'cıların pideyi falan umursadığı yoktur. parayı çokça severler. daha aspava'nın açılımına kasan olursa eksiyi basacam ona göre.

ilk açılan aspava hangisidir?

aslında aspava ismi ilk olarak ankara ulusta açılan bir restoran ismidir. ve bu restoranın dürümle falan alakası yoktur. isim tecil hakkı da oraya aittir. (yanılmıyorsam yıllar evvel arena tarzı bir programda diğer aspava'ların dosyası açılmıştı da sahipleri gerçek aspava biziz deyip yüzlerini kapatmışlardı.) ancak sizin bildiğiniz ilk açılan aspava, esat hassas bölgenin oradaki özçelik aspavadır.(3'lünün ortasındaki değil) hassas bölgeye falan takılmayın, bir hassaslığı yoktur yani. geçmişten kalma birşey. yalnız tam olarak aspava kültürünü yayan restoran orası değildir. bunda cadde üzerinde olmamasının etkisi de vardır. dolayısıyla şu en eski, bu döver muhabbetlerini de geçelim.

aspava nasıl meşhur olmuştur?

aspava'nın ününü buralara kadar taşıyan restoran esat caddesindeki yıldız aspavadır. restoranın ilk hali 10 metrekare civarındaydı. 2-3 masası bir tane de dönercisi vardı. o dönem ankara'nın yaprak dönerini dürüme sarıp biraz kuyruk yağı biraz salça sosu ekleyip fast food haline dönüştürmüş, yanına cacık ve patates koymuştur. ama en önemli pazarlama stratejisi restoran sahibi hacı yıldızın yemekten sonra uzun marlboro ikram etmesiyle olmuştur. (yıllar sonra esat caddesi bilmem ne derneği bunu dava etmiştir ve bu uygulamadan vazgeçilmiştir)


neden ankara'da pek çok aspava isimli restoran var ve bunlar birbirinden alakasız mı?

bir kere sevgili gençler, ankara'daki aspavaların %99'u kırıkkale'nin sarıkaya köyü sakinleri tarafından açılmıştır. yani birbirinden alakasız restoranlar değildir. aspavacıların hemen hepsi birbiriyle akrabadır. hatta sarıkaya köyünden olmayan kimse ekseriyetle aspava açamaz, açsa da tutturamaz. işte sarıkayalı olmayıp da aspava açan kimse genelde ya bu köyden birine dükkanı devreder ya da kapatır.

peki hangi aspava en iyisi? 

bu tam anlamıyla yıllardır süre gelen tartışmaların en büyüğüdür. bu konuda taraf tutmayan ankaralı yoktur muhtemelen. ben size bir müşteriden fazlasını bilen biri olarak söyleyim, belli bir standardı tutturmaya en çok yaklaşan yıldız aspava'dır, bunun sebebi de sirkülasyonun çok fazla olmasıdır. dolayısıyla döneri beklemez. ikramlar daha sıcak ve taze gelir. ancak tam bir standart yoktur. hafta içi boş bir zamanda gece yarısından sonra patatesler yenmeyecek kadar soğuk, dürüm bayat gelebilir. öte yandan akşam servisi diye adlandırdıkları 8-11 arası tunalıdan esat caddesine dönerken ilk aspava olan koç aspava iyidir. esat caddesi üzerindeki öz çelik aspava (hassas bölgedekinin şubesi değildir, hassas bölgedeki aspava'yı kuran kişi, 2 sene önce ayrılıp meşhur aspava isimli cadde üzerindeki ortanca dükkanı devir almış burayı öz çelik aspava ismiyle değiştirmiştir. sonra burayı da bırakmıştır ama isim aynı kalmıştır) orta şekerdir. 3'lünün başındaki yıldırım aspava kırıkkalelilerin değildir. nasıl ayakta duruyor derseniz, dükkan sahibi laz müteahitler işlettiği için kira derdi yoktur ve çok ince nüanslarla en kötüsüdür.

gördüğünüz gibi ilk aspava'yı kuran kişi aspavacılığı bırakmıştır. o yüzden en eski bu,en meşhur şu demeyin. zaten aspavacılık yapılacak iş de değildir. özünde.

aspava'lar 24 saat açık mı?

değil.. herkes gecenin en geç saat 5'inde yemek yiyip kalktığı için bilmiyor. yemek servisi hafta içi saat 5:30 - 9:00 arası hafta sonu saat 6:00 - 9:00 arası kapalıdır. hem temizlik yapılır, hem de toptancı ve et işleriyle uğraşılır bu sürede. vardiya değişir bir de. 


aspavaların fiyatı pahalı mı?

evet pahalıdır. gün itibariyle bir dürüm 15 tl'dir. yediğiniz dürüm en fazla 100 gram.. butcha gibi biftekçilerde 500 gram ete ortalama 50-60 lira arası verirsiniz. bu hesaptan 500 gram dürümün fiyatı 75 lira gibi bir fiyat çıkar. biftekle dürüm arası kalite farkı tartışılmaz. ancak bunun da sebebi var. esat caddesindeki 3 dükkanın da sahipleri laz müteahitlerdir ve aspava sahiplerinden kan almaktadırlar. şöyle ki bir sene önce yıldız aspava'nın dükkan kirası aylık 18 bin lira idi. basit bir hesap yaparsanız korkunç bir rakam olduğunu göreceksiniz. restoranların kar edebilmesi için gece-gündüz dolu çalışması lazım. anlayacağınız şu an aspavacılık işinden çok büyük paralar kazanılmıyor. zamanında kazanan kazandı yani. bir de her ne kadar sarıkayalılar kendi aralarında kartel yaratıp fiyatı ayarlamaya çalışsalar da mikro ekonomi bilgileri zayıf olduğu için ikramları arttırarak pazar kapmaya çalışırlar :) dolayısıyla olay rekabetçi piyasaya döner. uzun dönemde de rekabetçi piyasada kar "0" dır.

peki bu aspavaların olayı nedir?

aspava gececi mekanıdır. club'dan çıkan gençler son model arabalarıyla gelir. rock gençleri biralarını bitirip gelir. ankara'nın meşhur pavyonlarından çıkan buraya gelir, hafta sonu yanında escort gezdirmeye meraklı ankara yiğitleri buraya gelir. aslında o saate kadar açık başka bir restoran bulmak da kolay değil sebebi bu. ama çok farklı profilden insanları buluşturur. özellikle ankara'nın dışından geldiyseniz, bir cumartesi akşamı buraya oturun ve gelen gideni izleyin, ankara'nın gece hayatıyla ilgili gerekli bilgiyi gezmeye gerek kalmadan alırsınız.

en önemli soru, bir misafirimiz geldiğinde ankarayı tanıtmak için aspava'ya götürmeli miyiz?????

hayır, hiç gerek yok aslında. tamam ankara'da öğrenciyseniz ya da doğma büyümeli buralı değilseniz ve gençseniz götürün.. nasılsa bir yerlerde eğleneceksiniz. dönüşte götürün. ama sakın ola ankara yaprak döneri budur falan demeyin o kişiye.. ankara'nın en meşhur yaprak dönerini yapmak, kırıkkalelilerin işi değildir. ankara'nın popüler mekanıdır deyin geçin.

son 15 senedir yaprak döneri doğru düzgün veren bir tek aspava bile yoktur. hatta işleri kesat olduğu zaman, ya da döner yeterince lezzetli değilse hepsi kıyma katar dönere. pek çoğunuz farkına bile varmazsınız. gerçekten birine ankara yemeklerini tanıtmak istiyorsanız ulusta yeğenbey vergi dairesinin yukarısında boğaziçi restoran var. oraya götürün. ankara tava yedirin, yaprak döner için çiçek lokantasına götürün, kızılcahamam'da sığır eti yedirin, beypazarı'na götürün.

sen nerden biliyorsun lan bu kadar bilgiyi derseniz, orası çok uzun hikaye boşverin..

allah; sağlık, para, afiyet, versin, amin.