Özgür Özel'in Fiziksel Değişiminin Arkasındaki Siyasi Strateji

CHP Genel Başkanı Özgür Özel önce ses tellerinden ameliyat oldu, sonra gözlüklerden kurtuldu, şimdi de saçlarını boyattı. Sosyal medyada epey konuşulan bu mevzunun ardındaki siyasi stratejiye değinelim.
Özgür Özel'in Fiziksel Değişiminin Arkasındaki Siyasi Strateji


tahminimce sadece ''güzel görüneyim'' düşüncesiyle yapılmış bir hareket değildir

parti liderlerinin danışmanlık aldığı koçlar var. o koçlardan birinin bu tür tavsiyesiyle bu olaya girişmiş olduğunu düşünüyorum. çünkü chp son yıllarda kemal kılıçdaroğlu ve başarısızlığıyla çok bütünleşti. gözlük, beyazlamış saç gibi itemler bilinçaltında hep yaşlılığı, kk'yı ve umutsuzluğu çağrıştırıyor. değişim kararında bunun etkili olduğunu düşünüyorum.

özgür özel'in değişimi fotoğrafta biraz eğreti dursa da videoda gördüğüm kadarıyla hiç fena olmamış. saçını simsiyah yapmamışlar, yine beyazlıklar var, doğal duruyor. sadece yanlar wax'la yapıştırılmış, o pek olmamış. bir de solaryum işini azaltabilir. zamanla oturacaktır.

ekşi sözlük'te bu konuya gülünüp geçilmiş ama olumlu bir değişimdir

konuşurken ilkokul çocuğu gibi sağa sola kıpır kıpır zıplamamayı da öğrensin.

gözlük, ince ses, çelimsiz vücut, heyecan vs. bunlar zayıflık göstergesidir. imaj her şeydir. erdoğan’ın boyu on santim kısa olsa bugünkü gücüne zor erişirdi. özal biraz zayıf olsa, demirel öyle yapılı bir adam olmasa, ecevit yakışıklı olmasa… bu liste uzar gider.

ha gandhi gibi bilge bir imaj çizersiniz, tipinizdeki dezavantaj bir anda lehinize döner. zira bilge insanlar kambur, zayıf, kısa ve çelimsiz olabilir. nitekim kılıçdaroğlu’na da tam bu sebepten gandhi benzetmesi yapıldı ama yemedi. bu da bizi ikinci konuya getirir; imajı yarattıktan sonra altını doldurmak.

yaratılan imajın altını doldurmayı başarırsanız, 10 kilo göbeği olan imamoğlu’nun genç ve dinamik olduğuna bile tüm türkiye’yi inandırırsınız.

özel de bunları öğrenmiş ya da bunları bilen bi ekiple çalışmaya başlamış belli ki.

siyasi liderlerde olması ve olmaması gereken görüntüler vardır

birinin görünüşü ikna etme ve sempati kazanmada oldukça etkili bir girdidir. beynimiz yüze, sese ve fiziksel görünüşe göre bir kişiye sempati duyup duymayanımıza dair biz de bir yargı oluşturuyor. (psikoloji) 

karizmatik liderlerde gözlük olmamalı. karizmatik bir lider olgun görünmeli fakat yaşlı da görünmemeli. enerjik olmalı. dik bir duruş sergilemeli. yavaş ve net konuşmalı. vurgu ve toplamalarıyla kitleleri hissetmelerini istediği duygulara çekebilmeli. (retorik)

özgür özel'in bu hareketi; işini bildiği, detaya önem verdiği, kararı hızla gerçekleştirdiği, çabaladığı, bu yolda fedakarlık yapabileceği, iyi danışmanlar seçtiği, değişime açık olduğunu göstermekte.

halkın gözü önünde olan siyasetçilerin imajlarına önem vermeleri şaşırtıcı değil

en basitinden erdoğan'ın takım elbiselerini hem düzenli namaz kıldığı fikrini aşılamak hem de halktan görünmek adına bol kesim yaptırdığını biliyoruz. aynı şekilde ne kadar botoks yaptırdığını bilen var mı? daha birkaç ay önce kendisinin mitingden mitinge koşabilmek için nasıl bir ilaç kokteyli kullandığı hakkında spekülasyon yapıyorduk.

benzer bir örnek verirsek: son 50 yılın en efsane birleşik krallık başbakanı margaret thatcher bile giyiminden saç kesimine, konuşmasına pek çok konuda imaj yönetim uzmanlarının fikrini almış ve bu konuda kendisini şekillendirmiş birisi.

ha bunu kendisini cumhurbaşkanlığına hazırlamak için yaptığını iddia edenlere ithafen: imamoğlu veya yavaş adaylığı konusunda ok yaydan çıktı. eğer şu noktada kılıçdaroğluluk yapmaya kalkışırsa bir çuval inciri berbat eder, türk siyasi tarihinin en spektaküler intiharına imza atar.