Paleontolog Dale Guthrie ve Ekibinin Yediği 36 Bin Yıllık Bizon

Paleontolog Dale Guthrie ve ekibi 1979 yılında 36 bin yıllık bir bozkır bizonu keşfederler. Sonrasında ise olaylar gelişir.
Paleontolog Dale Guthrie ve Ekibinin Yediği 36 Bin Yıllık Bizon

1979'da paleontolog dale guthrie ve ekibi alaska'da yaşlı bir bozkır bizonu keşfeder. radyokarbon tarihlemesi sayesinde yaklaşık 36.000 yıl önce yaşadığı tahmin edilir. (alaska fairbanks üniversitesi'nin arkeoloji bölümüne göre daha da yaşlı, en az 50.000 yaşında.) diş izleri ve pençe izleri de bizonun aslanın atası panthera leoatrox tarafından öldürüldüğü işaret eder.

araştırmacılar, bizonun o kadar iyi donduğunu ve kas dokusunun kurutulmuş dana etinden farklı olmadığını görünce hayrete düşerler. yağlı derisi ve kemik iliği de binlerce yıl sonra bile sağlam kalmıştır. sonra ekip, etin tazeliğini görünce inanılmaz bir deneyim için yemeye karar verir.

sverigesradio.se

yaklaşık sekiz kişilik güveç yapmak için guthrie, bizonun boynunun tazeyken donmuş olduğu küçük bir kısmını keser. daha sonra yaşlı ete bol miktarda sarımsak ve soğanın yanı sıra havuç ve patates ekler. bunu şarapla birleştirince tam teşekküllü bir akşam yemeği ortaya çıkmıştır.

ekibin hiç bir üyesi bu akşam yemeğini kaçırmak istemez. afiyetle bir güzel yerler ve kimse bu yemeğin herhangi bir yan etkisini yaşamaz. bu yemeği sonra şöyle tarif ederler; "et ateşte çözüldüğü zaman, içinde bulunduğu toprağın hafif kokusu ile karışık, biraz mantar kokusu dokunuşunun da olduğu karakteristik sığır aroması kendini gösterdi. et iyice yaşlanmıştı ama biraz sertti ve kimse bunu kaçırmak istemedi"


alaska eyalet yasalarına göre av etinin ticareti veya restaurantta satışı yasak. ancak kendi avladığınız bir hayvanı kurallar çerçevesinde yiyebiliyorsunuz. genellikle geyikleri. lakin bu müzelik bizon ile arkeoloji ekibi arasında minimum 36.000 yıl var. bu da av ile avcı arasındaki en uzun süreye tekabül ediyor.

bizonun mumyalanmış hali arizona üniversite müzesinde sergileniyor. kalan kısmı sergileniyor yani.