Parasına Kıyıp iPhone X Alan Birinden Apple'ın En Pahalı Telefonunun İncelemesi

Apple'ın en pahalı ve en ileri teknolojiye sahip telefonu iPhone X, geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Yeni telefona bir an önce sahip olan Sözlük yazarlarından "can16358p", iPhone X ile ilgili ilk izlenimlerini yazmış.
Parasına Kıyıp iPhone X Alan Birinden Apple'ın En Pahalı Telefonunun İncelemesi
Görsel: Apple

birinci elden bilgileri aktarmanın faydalı olacağını düşünüyorum. iphone 7 plus'tan geçen biri olarak önceki iphone'larla karşılaştıracağım. 

öncelikle ekran inanılmaz güzel

gözle görülür derecede daha okunur, sanki bir katman eksiltilmiş gibi (gerçekten öyle mi değil mi bilmiyorum ama öyle hissediliyor). oled ekranın farkı anlaşılıyor. dışarıda iphone 7 plus ile karşılaştırınca okunurluk çok daha yüksek. iphone 7 plus ekranının zar zor okunduğu yerde rahatça okunabiliyor. renkler oldukça canlı ve çözünürlük daha yüksek. oled olmasından dolayı yazıyı belirli bir hızda scroll ederken ghosting oluşabiliyor. fark edilir bir etki olmasının yanında pek rahatsız etmiyor. daha parlak, canlı, telefon ile bütünleşik ekran olmasının artılarının yanında bu ufak eksinin bir önemi kanımca yok.


kameraya gelirsek, çok bir artısını görmedim

iphone 7 plus'dan belirgin olarak daha iyi diyemeyeceğim. slo-mo videonun 1080p 240fps'ye çıkması güzel olmuş. bolca slo-mo çeken biri olarak oldukça beğendim. 4k 60fps ise bir hayal kırıklığı oldu benim için. bitrate düşüklüğünden olsa gerek, kesinlikle beklediğimden daha kalitesiz bir görüntü. evet, çözünürlük olarak 4k, evet gerçekten de 60fps, ancak bitrate ve dynamic range yerlerde, sanırım (teyit etmedim) chroma subsampling de 4:2:0. kısaca 4k 60fps'yi görünce heyecanlanmayın, günlük hayatta pek kullanılmayacak bir format, kullanacağınız zamanlarda da muhtemelen kalitesi yetersiz kalacak. olmamış diyorum. ön kamera portrait mode'daki ışıklandırmalar enterasan olmuş ancak öyle çok özel bir yanı yok. 3rd party developerların daha güzel şeyler çıkaracağından eminim. özellikle arkayı karartan stage lighting olayı tüm denemelerimde fiyasko oldu, saçları doğru düzgün algılamadı, hiç doğal durmayan bir biçimde sanki photoshopta yeni öğrenen biri kesmiş gibi kesti. ha zamanla gelişeceğinden eminim, ama şu an adındaki 'beta' yerinde olmuş. bolca fotoğraf ve özellikle 4k video çekiyorsanız 64gb modeli almayın, mutlaka 256'lığı alın. (hayır, 128'lik modeli yok)


face id. mükemmel

söyleyecek hiçbir sözüm yok. tek kelimeyle mükemmel ve sorunsuz çalışıyor. en ufak bir sorun yaşamadım. yalnızca uzaktan ve farklı açılardan ya da telefonu çevirerek bakınca çalışmıyor, ancak normal günlük kullanımda masadan alma/cepten çıkarma ve normal mesafede kullanmak için elde tutmayı düşününce %100 başarıyla çalıştığını rahatça söyleyebilirim. kısaca: olmuş bu. internette yazanların aksine, gayet de hızlı. bildirimlerin içeriği bir başkası okuyunca görünmüyor, 'new notification' yazıyor, ancak siz bakınca gerçek içeriğine dönüşüyor. bir şeyler okurken ekrana baktığınız sürece ışık yanıyor ancak bakmamaya başlarsanız ekranı kapatıyor bir süre sonra. bu arkaplandaki ufak ayrıntılar face id'yi daha da güzel yapıyor.


home button yok. evet, yok. alışmak biraz zaman alıyor ancak eksikliğini hissetmiyorum

hala arada elime alınca parmağım oraya gidiyor, ancak daha 48 saat oldu cihazı alalı, alışacağımı düşünüyorum. app kapatmak biraz zorlaşmış (ki çoğu durumda app'leri kapatmakla uğraşmayıp memory management'a ios'e devretmek daha doğru), gesture'lara alışmadan bu cihazı doğru düzgün kullanmak imkansız. ancak neyse ki hızlı alışılıyor çoğuna. bir tek control center'dan peki emin olamadım, eskiden aşağıdan swipe ederek getiriyorduk, iphone x'te ise aşağıdan swipe etme app'i kapatıp ana ekrana dönüyor (home button'a bir kez basmak gibi). control center için yukarıdan sağdan aşağı swipe etmek gerekiyor. tek elle tutarken hızlıca control center'ı getirmek maalesef bu durumda pek mümkün değil. ancak yine de tüm artıların yanında ufak birkaç eksi (control center ve app kapama) kabul edilebilir. home button'suz da gayet oluyormuş. bazı gesture'lar tuhaf, bir şeyler alırken (örneğin app indirirken de, illa para ödemeye gerek yok) power butonuna double click yapmak gerekiyor, screenshot almak için volume up ve power a basmak gerekiyor, ancak alışılıyor.


app'ler. şu an cihaz çıkalı 1 hafta oluyor ve çoğu 3rd party app sıkıntılı

özellikle instagram, telegram gibi app'lerde ui bugları mevcut, instagram story'ler sorunlu. ancak zamanla düzelecek şeyler bunlar. çok da önemli değil.

genel olarak oldukça şık bir cihaz olmuş

ancak cihazı kutusundan çıkardıktan sonraki 5. dakikadan her yer parmak izi oluyor. karanlık ya da karşıdan ışık alırken pek sorun değil ancak bazı açılardan bakınca önü arkası yanı dahil her yerinde parmak izleri oluyor. buna yapabilecek hiçbir şey yok. ayrıca her yeri cam olduğundan ve onarması hem maddi açıdan hem de stok açısından çok sıkıntı olduğundan cihazı düşürmemeye ve çarpmamaya dikkat edin. ios 11.1 ile geliyor cihaz. tuhaf bir şekilde ios 11'deki bütün o kasma/donma bug'ları iphone x'teki versiyonunda giderilmiş. cihaz tamamen stabil, en ufak bir donma ya da kasma olmadan çalışıyor. iphone 7 plus sürekli donmaya takılmaya başlamıştı ios 11.1'de, x'te her şey smooth.

uzun lafın kısası: olmuş. paranız varsa alın. pişman olmayacaksınız.