Parfüm Nereye Sıkılır?

Parfümün sıkılacağı yer konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız eğer bu içerik size yardımcı olabilir.
Parfüm Nereye Sıkılır?
iStock

öncelikle parfümün tipine göre ne kadar sıkacağınız değişir

parfum (perfume, parfüm) 20-30%
eau de parfum (edp) 15-20%
eau de toilette (edt) 5-15%
eau de cologne (edc) 2-4%
eau fraiche 1-3%

bunların arasındaki fark içeriklerindeki kokuyu oluşturan yağlar veya parfüm konsantresi. bunu alkolle seyreltiyorlar ve koku elde ediyorlar. dolayısıyla kalıcı olup olmamaları buna bağlı. parfüm 8 saat kalıcı olurken, eau fraiche en fazla 1-2 saat kalır.


peki parfüm nereye ve nasıl sıkılır?

belli bir mesafeden sıkılır. nereye sıkılır? bazıları nabzın attığı yerler diye anlatır durumu. bunda gerçeklik payı var. bundan yola çıkarak el bileklerine, kolun içine, boyuna (şah damarına) sıkmak mı lazım? hayır. 

iki defa kulak arkasına sıkılır. (bkz: sıkılmadık bir kulak arkamız kalmıştı)

iki defa yakanın iki tarafına sıkılır. boyuna sıkmaktan daha kalıcıdır. kıyafetlere sıkılan parfüm, tene sıkılan parfümden daha kalıcıdır. zira vücut ısısıyla temas etmediği için buharlaşmaz.

bir tane de enseye sıkılır.

kıyafetlerin bazılarında leke yaptığı için o konuya dikkat etmek lazım. leke yapıyorsa sıkmazsın, biraz uzaktan sıkarsın vs.

bileklerin, dirseklerin ve dizlerin iç kısmına da sıkılabilir. gerek var mı dersen ben ne bileyim. boşa gidecekse gerek yok. yazın dirsek içine sık mesela.

sıkmadan önce sıkacağın yeri nemlendirirsen parfüm daha kalıcı olur. bilimsel konuşuyoruz burada. kuru derine sıkarsan derin parfümün yağlarını emer. nemlendirilmiş cilt zaten nemli o yüzden işte.


yapılmaması gerekenlere gelirsek

bazıları bileklerinin içine sıkıp bileklerini birbirine sürter. bu hareket yağ moleküllerini parçalar, parfümü öldürür, kalıcı da olmaz. bir yere sıktıktan sonra sığır gibi parfüm ovalanmaz. kurumaya bırakılır.

saça parfüm sıkılmaz. sıkılır da saça zarar verir.

dirseklerin arkası, dizin arkasına sıkılan parfüm iyidir hoştur ama uçar gider. 

çok baharatlı, soğan-sarımsaklı gıdalar yerseniz bunlar derinizin gözeneklerinden çıkıyor. 48 saat, hatta daha fazla kötü kokuyorsunuz zaten. önce diyetimize dikkat edelim. ananas, mango gibi gıdalarla beslenelim, ikincisi düzenli yıkanalım, üçüncüsü kıyafetlerimiz de temiz olsun.

Eau de Toilette ile Eau de Parfum Arasındaki Fark Tam Olarak Nedir?