Paris'teki Mezarı Kadınların Yoğun İlgisini Çeken Fransız Gazeteci: Victor Noir

Ölene kadar kimsenin haberdar olmadığı ancak öldükten sonra büyük üne kavuşan, bu ünü mezarlığındaki heykel nedeniyle giderek artan Fransız gazeteci Victor Noir'in tuhaf hikayesi.
Paris'teki Mezarı Kadınların Yoğun İlgisini Çeken Fransız Gazeteci: Victor Noir

paris'teki père lachaise mezarlığı, pek çok ünlü ölüye ev sahipliği yapıyor. en popüleri oscar wilde'ın mezarı. ve bir de victor noir.

victor noir'ın kimdir diye soracak olursak; yanlış zamanda yanlış yerde bulunan sıradan, çok da etkileyici olmayan bir adamdır... deniliyor. ölene kadar kimse onu tanımıyordu.

bugün, kült haline gelmesinin, ne ölüm şekliyle ne de siyasi sonuçlarıyla bir ilgisi var, onu tanınır yapan şey heykelin pantolonundaki gizemli şişkinlik.


hikayesi şu şekildedir:

"victor noir, 19. yüzyıl paris'inde la marseillaise gazetesinde gazeteci çırağı olarak çalışıyordu. gazetenin sahibi henri rochefort ve editörü pascal grousset, iktidarda olan imparator napolyon ııı'ün kuzeni prens pierre bonaparte ile bir anlaşmazlığa düştüler...

grousset, meseleyi bir gazete editörüne yakışmayacak bir şekilde çözmek için victor noir'i düello teklifini iletmesi için bonaparte'ın evine gönderdi. prens bonaparte başlangıçta meydan okumayı reddetmiş ve bunun yerine rochefort ile dövüşmek istediğini belirtmişti ancak çıkan tartışmada, bonaparte tabancasını çekti ve victor'u vurarak ölümüne sebep oldu.

Victor Noir (solda)

bir gazetecinin, imparatorun ailesinin bir üyesi tarafından öldürülmesi halkı çileden çıkardı ve cenaze günü yaklaşık 100.000 kişi noir'in neuilly'deki evine akın etti.

pierre bonaparte'ın cinayet suçlamasından beraat etmesi ise kentte bir dizi şiddetli gösteriye yol açtı. aynı yıl prusyalılar fransa'yı işgal etti ve imparatorluk yıkıldı.

victor noir'in ünü, adına anıt dikilmesiyle başlıyor.
...

ünlü fransız heykeltıraş jules dalou'ya bronzdan bir heykel yapma görevi verildi.

dalou, victor noir'ı ölüm anında tasvir etmeyi seçti. basın tarafından yapılan eskizleri referans olarak kullanan dalou, yere düşmüş gibi düz bir şekilde yatan victor'un gerçek boyutlu bronz bir heykelini yaptı. bilinmeyen nedenlerden ötürü dalou heykele kemerinin altında gözle görülür bir çıkıntı yapmaya karar verdi.


1970'lere gelindiğinde, heykeli dudaklarından öpmenin ve kasıklarını ellemenin, kadınlarda doğurganlık ve mutlu bir cinsel yaşam getireceğine dair efsaneler başladı. victor noir'ın dudakları ve kasıkları deforme olmuş, vücudunun geri kalanı oksitlenmiş bronzun olağan yeşilimsi tonuna sahip.


2004 yılında, heykele uygunsuz dokunuşları engellemek amacıyla bir çit çekildi. ancak bu çit kadınlar tarafından tekrar yıkıldı."

kaynak