Partnerinizle Cinsel Açıdan Uyumlu Olduğunuzu Gösteren Önemli İşaretler

Cinsel uyum ya da nam-ı diğer ten uyuşması, konuşarak zaman içinde oluşur diyor uzmanlar. Ten uyuşmasının tek başına işe yaramadığını, çok daha fazlası olduğunu anlatan güzel bir yazı.
Partnerinizle Cinsel Açıdan Uyumlu Olduğunuzu Gösteren Önemli İşaretler


cinsel uyum tam olarak ne anlama geliyor?

cinsel uyum sadece karşılıklı olarak tatmin edici cinsel deneyimleri paylaşmak anlamına gelmez. seksolog ve bir seks terapisti olan tom murray; fiziksel, duygusal ve entelektüel uyumun yanı sıra birbirlerinin ihtiyaçlarını ve arzularını anlamayı ve bunlara saygı duymayı da içerdiğini söylüyor.

"bu, birbirlerinin bedenleri, iletişim tarzları ve yakınlık düzeyleri konusunda rahat hissetmek anlamına gelir. aynı zamanda, her iki partnerin de tatmin olduğundan emin olmak için duyguları, istekleri ve ihtiyaçları tartışabilmek ve açıkça ifade edebilmek anlamına gelir." diyor.

kabul etmek gerekir ki, size tam olarak uyan birini bulamayacaksınız, gerçekten uyumlu olduğunuz bazı alanların ve biraz uyumsuz hissettiğiniz diğer alanların olması tamamen normaldir.

cinsel uyumun işaretleri nelerdir?

sizin ve partnerinizin hangi noktalarda uyumlu olabileceğini belirlemek için bir rehber görevi görebilecek beş işaret. muhtemelen mükemmel bir eşleşme olmayabilir, ancak bu size uyumlu cinsel dürtülere, arzulara ve cinsel ilişkilere bakış açısına sahip olup olmadığınız konusunda genel bir fikir verebilir.

* ne sıklıkta seks yapmanız gerektiği konusunda genelde aynı fikirdesinizdir. eğer bu konuda aynı fikirde değilseniz, seks yapılmayan günlerde veya sürelerde yakınlığı artırmak için farklı türde şehvetli veya cinsel aktiviteler gibi diğer eylem biçimlerini de uygulamak hakkında konuşabileceğinizi ekliyor.

* birbirinizin fikirlerine ve ilgi alanlarına açıksınızdır. yatak odasında aynı şeyleri yapmaktan hoşlanıyor musunuz? hangi eylemlerden hoşlanıyorsunuz ve bunlar ne kadar sürüyor? seksi bireysel olarak nasıl tanımlıyorsunuz ve bu tanımlar nasıl çelişiyor? muhtemelen her konuda aynı fikirde olmayacaksınız, ancak bu sorular nerede uyumlu olduğunuzu ve nerede olmadığınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

* partneriniz seks sırasında nasıl hissetmek istediğinizi anlar. seks sırasında ne tür bir ruh hali yaşamaktan hoşlanırsınız? kendinize değer verildiğini, biraz patronluk taslandığını veya belki de aşağılandığınızı hissetmek ister misiniz? romantik bir deneyim mi, biraz daha agresif bir şey mi, yoksa ikisinin arasında bir yerde seks mi tercih edersiniz? uzmanlar, fantezileriniz ve cinsel ilgi alanlarınızın aksine, bunun tamamen samimi anlarda "geliştirmek istediğiniz enerji" ile ilgili olduğunu söylüyor.

* birbirinizin alanlarına ve sınırlarına saygı duyuyorsunuz. ihtiyaçlarınız ve sınırlarınız karşılanabiliyor mu? birbirinizin sınırlarına saygı duyabiliyor musunuz? bu, sağlıklı bir ilişkide muhtemelen en önemli olanıdır.

* ilişkinizin yapısının ne olması gerektiği konusunda benzer inançlara sahipsinizdir. sizin tercih ettiğiniz ilişki yapısı nedir? tek eşli misiniz yoksa tek eşli değil misiniz? bu, ne sıklıkla test yaptırdığınız veya korunup korunmadığınız gibi belirli güvenli seks uygulamalarını nasıl kullandığınızı da etkileyebilir.

cinsel uyumu nasıl sağlarsınız?

partnerinizle mükemmel bir ilk (ya da ikinci veya üçüncü) deneyim için beklentilerinizi belirlemek büyük olasılıkla bir şekilde ulaşılamaz olacaktır.

uzmanlar, "partneriniz sizin vücudunuzu tanımıyor, siz de onunkini tanımıyorsunuz. karşınızdakinin nelerden hoşlandığını öğrenmek ve sizin nelerden hoşlandığınızı anlamasına yardımcı olmak için zamana ihtiyacınız var," diyor.

cinsel uyum aynı zamanda evli çiftlerin de ele alması gereken bir konudur. neyse ki, durumunuz ne olursa olsun partnerinizle cinsel uyumu geliştirmenin yolları var. en iyi yaklaşım nedir? açık iletişim. bunu yapmak cinsel yaşamınızın gidişatını değiştirebilir.

uzmanlar, "sağlıklı bir cinsel ilişkide ortak hedefin herkesin tatmin olmasını sağlamak olması gerektiğini unutmayın" diyor. "gergin veya korkmuş hissediyorsanız, eğlenceli, temkinli ve meraklı davranarak bunu eğlenceli hale getirmeye çalışın."

bu konuda ne kadar erken konuşursanız o kadar iyi olacağını belirtmek gerekir. ideal olarak, bunu erkenden ve seks yapmadan önce yapmayı hedeflemelisiniz. uzmanlar, konuşmaya olumlu yönleri ele alarak başlamanızı öneriyor: onlara neyi gerçekten iyi yaptıklarını söyleyin, iltifat edin veya işe yarayan şeylerden daha fazlasını isteyin.

daha sonra merakla rehberlik edebilir ve bazı sorular sorabilirsiniz. bunlar basit sorular olabilir: "sahip olduğun bir fantezi nedir?" "seks sırasında nelerden hoşlanırsın?" veya "en sevdiğin pozisyon nedir?" ayrıca, uç fikirlerin bir listesine bakabilir ve herhangi bir örtüşme olup olmadığını görmek için birlikte konuşabilirsiniz.

uzmanlar, "seks hakkında açıkça konuşmuyorsanız, birbirinizi yanlış anlıyor ve bir iletişimsizlik yaşıyorsunuzdur" diyor. bu yüzden, şüpheye düştüğünüzde konuşun!

cinsel uyum gerekli mi?

partnerinizden ne kadar hoşlanıyor olursanız olun, cinsel uyum eksikliği ciddi bir sorun olabilir. uzmanlar, "eğer istediğiniz buysa, bir ilişkiyi bitirmek için kesinlikle meşru bir nedendir" diyor. "cinsel bağ çok önemlidir ve eğer gerçekten bunun üstesinden gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız, sorun değil. bu kişi size göre olmayabilir."

boşanma finansal analisti (cdfa) uzmanları tarafından yapılan bir ankete göre, birçok insan cinsel ya da farklı uyumsuzluklar nedeniyle ilişkilerini bitirmektedir: boşanmaların %43'ünü uyumsuzluk oluştururken, aldatma ya da cinsel sorunlar ikinci sırada yer almaktadır (%28).
ancak uzmanlar, insanların genellikle mükemmel cinsel kimyaya sahip olma endişesi ile orta yol bulmakta zorlandıklarını vurguluyor. gerçekte, uyum bir ilişkiyi sona erdirecek kadar önemlidir, ancak her zaman mükemmel olması gerekecek kadar önemli değildir.

peki ya uyumsuzlukları aşamazsanız? 

partneriniz konuşmak istemiyorsa, bu konuda konuşma çabalarınızı engelliyorsa veya ayarlamalar yapmayı reddediyorsa, ikinizi de cinsel açıdan tatmin olmuş hissettirecek bir ilişki bulabilmek için uzaklaşmanın zamanı gelmiş olabilir." denilmektedir.

kaynak