Erkeklerin Hayat Kalitesini Düşüren Bir Cinsel İşlev Bozukluğu: Geç Boşalmak

Erken boşalma problemi kadar, geç boşalmak veya boşalamamak da bir cinsel işlev bozukluğu.
Erkeklerin Hayat Kalitesini Düşüren Bir Cinsel İşlev Bozukluğu: Geç Boşalmak

geç boşalmak, dsm 5'te (mental bozuklukların tanısal ve sayımsal el kitabı) cinsel hastalıklar arasında geçer. bakınız: delayed ejaculation

genelde 30 dakika ve üstünde boşalamama durumu; ne erkek, ne de kadın için iyi değildir. bu konuda dsm 5'te net bir süre tanımı yapılmasa da ortalama boşalma süresinin 5-7 dakika arası olduğu düşünülürse 30 dakika cinsel bir problem göstergesi olabilir.

bu bahsettiğim ilk penetrasyon sonrası başlayan aktif penetrasyon dönemi için geçerli sayılardır. 10 dakika öpüştünüz, birleşme başladı, 3 dakika sonra ara verip yine sevişmeye başladınız, şunu bunu yaptınız derken tabii ki 1-2 saate de uzatabilirsiniz; ancak hiç ara vermeden 30 dakika penetrasyon demek ne kadın, ne erkek için doğaldır. erkek halihazırda doğası gereği spermi en kısa sürede kadına aktarmaya kodlanmıştır. bunun referansı için doğadaki hayvanların ne kadar hızlı boşaldığına bakabilirsiniz, türün devamlılığı için böyle olması gerekiyor ki uzun süren cinsel aktivitelerde başka hayvanların tehditine maruz kalmayasınız.

partnerinizde ıslanma konusunda sıkıntı yoksa ve 30 dakika civarında tam penetrasyon sevişmeniz ikiniz açısından da problem yaratmıyorsa herhangi bir uzmana başvurmanıza gerek yoktur. ama burada 2 saat seviştim, şöyle zıpladım diyenlerin birçoğu tam penetrasyon süresini vermezler, inanmayınız. arada pozisyon değiştirirken bekle, oral için dinlen, masaj yap gibi şeyler güzeldir, zaten yapın ancak bu aktiviteler cinsel birleşmeden sayılmazlar. cinsel aktivite denebilir.

geç boşalmanın çözümü, erken boşalmadan daha zordur. geç boşalma sorunu yaşayan kişilerin geçmişleri ele alındığında sekse farklı anlamlar yükledikleri görülmüştür. (daha uzun sürede boşalmanın daha erkeklik olduğu inancı gibi bazı ataerkil düşünce yapıları.) bunun yanı sıra, günde 1 kezden fazla yapılan kuru mastürbasyon da erkeği vajinaya yabancılaştıracağı için boşalmasında gecikme yaratabilir. sürekli bir ilişkide partnerleri çoğunlukla bir erkeğin tek seferde 15-20 dakikadan uzun süre penetre etmesini istemez. orgazma sağlıklı bir şekilde ulaşan kadınların da orgazma ulaşma süreleri 13,4 dakika olarak bulunmuştur. genel kanı, kadın boşalmasında penetrasyondan ziyade penetrasyon öncesi fantezi ve ön sevişme aktivitelerinin boşalma süresini kısalttığı ve boşalma yoğunluğunu arttırdığı yönündedir. bir kadın sizden 25-30 dakikanın üstünde aktif penetrasyonla boşalmanızı istemiyorsa bu kadındaki orgazm bozukluğunun göstergesi olabilir, sizin erken boşaldığınız anlamına gelmez.

kadında orgazm bozukluğu tedavisini de bir ara yazarım. genelde triyaj ağacı dediğimiz yöntem ile ele alınır, cinsel isteksizlik ya da disparoni/vulvodini yoksa orgazm bozukluğu olabilir. kendisini bir cinsel terapiste yönlendirebilirsiniz.