Penis ve Klitorisin Evrimine Dair Merak Edilenler

İnsan penisi ve klitorisi nasıl evrimleşti ve günümüzdeki halini aldı? Bu konuya dair meraklarınızı giderebilecek bir yazı.
Penis ve Klitorisin Evrimine Dair Merak Edilenler

penis boyunun önemli olup olmadığı, evrim boyunca sorulmuş sorulardan biridir. bu kadar sorulduğuna göre bir anlamı var demektir. mesela klitorisin boyutu ya da şekli neden sorgulanmazken, erkek cinsel organı sorgulanır? işin ilginç tarafı doğum esnasında penisi ve klitorisi oluşturan hücrelerin aynı olduğudur fakat hormonal sistem bunları değişikliğe uğratır.

evrimsel süreç ve primatlar

bize yakın primat türlerine baktığımızda penis boyutunun önemli olmadığını ve penisin genellikle kemikle desteklendiğine şahit oluyoruz. yani on-off gibi açılabiliyor. oysaki insanlarda arzu sertleşme için önemli bir ara basamak oluşturmaktadır.

gorillerde mesela kocaman göğüs kasları varken 5 cm'lik penis boyu ve kalem kadar kalınlık mevcuttur ve hemen boşalırlar. cinsel seçilim gorilleri kaslarıyla ön plana çıkartır. bize yakınlığıyla bilinen şempanzelerde ise testis boyutu önemlidir ve penis boyları 2,5 cm kadar gorillerden büyüktür. dişiler azgın dönemlerinde birçok erkekle çiftleşir ve içerlerinde en fazla sperm üreten erkek, yani büyük testis boyutuna sahip olan kazanır. 

insanlarda cinsel seçilimi şurada anlatmıştık:


bazı maymun türlerinde renkli testislerin de seçildiğini biliyoruz fakat insalarda durum tamamen boyutla ilgilidir. incelediğimizde ortalama penisin 12,5 cm boyutunda kalın bir organ olduğunu görüyoruz. bu, cinsel olarak seçim kriteri olduğunu net olarak göstermektedir.

insan penisi nasıl evrimleşti?

insanoğlu, maymunlardan farklı olarak bacak kasları daha güçlü bir türdür ve 2 ayak üstünde durabilmektedir. bu duruş penisi görsel bir öğe haline getirir ve kadınların dikkatini çeker. bu sayede evrimleştiği savunulmaktadır.

belki daha da büyüyerek ortalama 12,5 cm üstüne çıkabilirdi fakat sosyal kurallar, etik sebebiyle cinsel organlar gizlenmiştir. bu da daha büyümesini durdurmuş olabilir.

penisin evrimindeki bir sebep de hayal gücü yüksek varlıklar olmamız, yani bilişsel yeteneklerimizdir. farklı seks pozisyonları, uzun süre sevişme sadece insanlarda görülür. bu da penisin belli boyutta olmasıyla sağlanabilir. diğer türlerde türün devamlılığı için erken boşalmanın etkin olduğu bilinmektedir.

klitorisin evrimi

klitoris evrim sürecinde seçici olandır. yani zevk alma nesnesi olarak erkek beklentisinden uzak evrilmiştir. buradan da cinsel seçilimde erkeklerin klitorise belki de dik duran kadında belli olmadığı için dikkat etmediğini anlıyoruz.

klitoris kendi başına çok hassas olmasına rağmen zor tatmin olan bir cinsel organdır. şu referansta da anlatıldığı gibi tecavüze uğrayan kadınlarda ıslanma olsa bile cinsel tatmin sağlanamıyor. uyarım esnasında hipotalamus ve selebral korteks uyarılır. klitoris için bu seçim uygunsa zevk alır, değilse sadece kendini korumak için ıslanır.

kadın o erkeği kabullenmediyse, güvenmediyse, bağ kuramadıysa orgazm olamıyor. kadın, sonsuz coğrafya isimli kitapta natalie angier şuna vurgu yapmaktadır: kadının seks yapma ihtimali ancak doğru erkeği bulmasına ve yanında rahat hissetmesine bağlıdır. böylece kendini gerçekleştirebilecektir.

yani sizi seven kadın yanınızda her türlü fantezisini deneyebilecek rahatlıkla olan ve orgazm olabilendir diyebiliriz. yine görüldüğü gibi klitoris şeklinden bağımsızdır.

lacanyan psikanalizde klitoris

evrimde klitorisin beğenilmemesi üstüne lacan'ın da ilginç görüşleri mevcut. mesela bu organın erkek organına göre daha çirkin olduğunu düşünüyor. çoğu erkeğin kadın güzelliğinin arkasında böyle bir şeyin yatmasını ilk görüşte garip bulduğunu belirtiyor. hatta seks yapan çoğu erkekte tatmin sonrası bir soğuma oluşur, kirli hisseder. bunun da klitorisle ilgili olduğunu vurgulamıştır.

freud, kadınlarda şehvet ve şefkat ikiliminde bundan bahsederken lacan farklı yaklaşır. erkeklerin kadınlarda güzelliğinden etkilenme sebebini klitorise dayanamamaları yüzünden olduğunu belirtir. yani güzellik bir maskedir. çoğu erkek bu yüzden güzel bulduğu kadının cinsel organını görmemek için arzu duymamayı seçebilir der.

bu ilginç görüş de klitorisin neden boyutsal olarak evimleşmediğine bir kanıt olabilir. erkek doğuştan bir şeyle doğuyor ve buna sahip olmayan kadınlarda bir çeşit korku hisseder. hatta kadın bile kendini eksik hissettiği üstüne freud'un görüşleri vardır. bu konuyu penis kıskançlığı olarak açıklar. ilerleyen yıllarda farklı psikanalistler farklı yorumlar getirse de ortada "klitorisle" ilgili bir durumun olduğu kesindir.

sonuçlar

özetle penis, seçilen; klitoris ise erkek seçimi üstüne kurulu bir adaptasyondur.

burada insanın tek bileşenden meydana gelmediğini anlamamız gerek. öyle olsaydı herkesin penisi 12,5 cm olurdu. demek ki cinsel seçilim birçok parametreden oluşur. bazıları zekası, bazıları tipi, bazıları çeşitli sanatsal yetenekleri sebebiyle seçilir. bu sebeple bazı özellikler hala mevcuttur. bazılarına baştan kartlar iyi dağıtılsa da sizin yapmanız gereken, her türlü özelliğinizi geliştirmeye gayet etmek olmalıdır. hatta evrim öyle ilginçtir ki bu sayede prematüre doğan insanlarda bazı psikolojik rahatsızlıklara sebep olduğunu da görürüz.
...

ileri okumalar ve referans:
1) geoffrey miller – sevişen beyin, alfa yayınları
2) bruce fink - lacan'da aşk, kolektif kitap