Pisa Kulesi'ne Rakip Olabilecek 10 Doğal Eğimli Kule

Dünyanın en ünlü eğik yapısı İtalya'nın Pisa şehrinde bulunan Pisa Kulesi ancak onun haricinde de birçok eğik yapı var.

1. torun eğik kulesi - polonya

torun kulesi (the leaning tower in toruń), 14.yüzyılda şehir duvarlarının bir parçası olarak yapıldı. kulenin üç duvarı var. bir taraf cephanelerin üst kata daha rahat taşınabilmesini sağlamak için duvarsız olarak bırakılmıştı. yapı orta çağ’da eğilmeye başladı. kule, kumlu bir toprak üzerine inşa edildiği için eğilmeye başlamıştır.

2. oldehove -  hollanda

inşaatı 1529’da başladı ancak yapı yana doğru yatmaya başladıktan sonra 1533’te inşaat durduruldu. müteahhit jacob van aken durumu düzeltmeye çalışsa da başarılı olamadı. kule günümüze kadar mağaza, saat kulesi ve gözlem merkezi olarak kullanıldı. şu an turistik bir merkez.

3. huzhu pagoda - çin

1079 yılında general zhou wenda tarafından imparator song gaozong’dan aldığı beş buda heykelini saklamak için inşa edildi. inşaattan hemen sonra eğilmeye başladı.yapının durumu ve eğim 1788 yılında düzenlenen bir şenlik sırasında fırlatılan fişeklerin kuleye isabet etmesi sonrasında çıkan bir yangın nedeniyle kötüleşti. eğim, 19. yüzyılda bazı köylülerin kulenin dibine altın gömüldüğüne dair söylentiler üzerine çukur kazmasıyla daha da kötüleşti. günümüzde kule, pisa kulesi’nin neredeyse iki katı eğime sahip.

4. due torri - italya

her iki kule de 12. yüzyılda inşa edildi. kuleler yapılmalarını finanse eden ailelerin ismini aldı. yapılar öncelikle saldırı ve savunma amaçlı inşa edilirken aynı zamanda ailelerin servetlerinin büyüklüğünü göstermelerinin de bir yoluydu. o dönemde bologna’daki siyasi ortam gergindi. şehir guelph’ler ve ghibellin’ler olarak iki rakip gruba ayrılmıştı. guelph’ler papa’ya, ghibellin’ler ise roma imparatoru’na destek veriyordu. bu durum birçok rakip ailenin kendi kontrol alanlarını güçlendirmek için kuleler inşa etmesine neden olmuştu. yüzlerce kule inşa edildi, ancak yalnızca asinelli ve garisenda zaman içinde yatık hale gelmeleri ile bu kadar popüler oldular.her ikisi de pisa kulesi’nden daha yüksek eğime sahiptir. garisenda kulesi, italya’daki en eğik kuledir.

5. teluk intan eğik kulesi - malezya

1885 yılında inşa edildi. aslen şehir sakinlerine içme suyunu depolamak için bir tank olarak tasarlanan yapı, ilerleyen dönemde üzerine eklenen saat kulesi ve devasa bir saat yapının 2 katı büyüklüğe ulaşmasına neden oldu. kule, su tankının ağırlığını kaldıracak kadar güçlü olmayan ahşap ve tuğla ile inşa edilmiştir. toprak ise böyle ağır bir yapı için son derece yumuşaktır. bu iki faktör ve eklenen saat kulesi dolayısıyla kule sola eğilmeye başlamıştır.

6. bad frankenhausen eğik kulesi - almanya

56 metre yüksekliğinde bir kilise kulesidir. kule, milyonlarca yıl önce okyanus olan bölgenin yeraltı yapısından dolayı eğilmeye başladı.

7. zaragoza eğik kulesi - ispanya

1504 yılında inşa edildikten hemen sonra 80 metre yüksekliğindeki kule eğilmeye başladı. yapının hızlı bitirilebilmesi için acele edildiği ve eğilmenin bu nedenden kaynaklandığını düşünülüyor. 1878 yılında kulenin eğilmesini engelleme çalışmaları yapılsa da 1892 yılında yarattığı tehlike nedeniyle belediye kararıyla yıkıldı.

8. suurhusen eğik kulesi - almanya

suurhusen eğik kulesi, dünya’nın yanlışlıkla yapılmış en eğik binası olarak guinness dünya rekorunu elinde tutuyor. bataklık bir zemine ortaçağ’da yapılmıştır. arazinin yapısı nedeniyle, binanın temelleri atılmadan önce inşaatçılar toprağa meşe ağaçları gömerek denge sağladılar. bina yüzyıllarca eğilmeden kaldı. ancak civar arazilerdeki suyun 18. yüzyılda drene edilmesiyle, temeldeki meşe ağaçları kurumuş ve kulenin eğilmesine neden olmuştur.

9. musul ulu cami - ırak

musul ulu camii, 1172 yılında, yapıya ismini veren nureddin mahmud zengi’nin emriyle inşa edilmiştir. 2017 yılında yıkılmıştır.

10. cam minaresi - afganistan

1194 yılında inşa edilmiş ve 65 metre yüksekliğindeki minarenin çevresi 2400 m'ye varan dağlarla çevrilidir. yapı; girintili çıkıntılı taşları, dış kaplaması ile küfi ve nesih el yazmaları, geometrik desenler ve kur'an ayetleriyle süslenmiş taşlarıyla ün yapmıştır. yapı eğilmiştir çünkü altındaki zemin su doludur ve yeterli taşıma gücü sağlayamamaktadır.iki dağ geçidi ve nehir, minarenin inşa edildiği alanda kesişmektedir.

kaynak

Eğik Duruşuyla Müthiş Bir Ün Kazanmış, İtalya'nın Simge Yapılarından: Pisa Kulesi