PlayStation'da Daha Verimli FPS Oynayabilmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Konsollarda FPS olayı, oyuncu insanlar için yılların geyiğidir ve bilgisayardaki kadar verim alınamayacağı savunulur genellikle. "PlayStation'da nasıl FPS oynayabilirim?" diyorsanız içeriğe buyrun.
FPS: Birinci şahıs nişancı oyuncu karakterinin kendi gözünden oynandığı oyun türü ve aynı zamanda nişancı video oyunlarının yan türü.
DualShock: Sony firmasının kendi yapımı olan PlayStation oyun konsolu için üretmiş olduğu yön kontrol sistemi.


1. kontrolfreek

aim'inizi (aim: nişan) arttırmak amacıyla analogların üzerine bu aletlerden takılır. her versiyonu belli başlı oyunlarda daha etkilidir. özellikle fps oyunlarında ciddi oranda aim arttırıyor. misal ben fps freek galaxy versiyonunu kullanıyorum. hem fps oyunlarında hem de elite dangerous gibi simülasyon oyunlarında kullanıyorum. overwatch, the division gibi oyunlarda şimdilik pek bir zorluk çekmedim.

resmi internet sitesi

2. avenger reflex

komple dualshock'un üzerine takılır. bir nevi tuşların tamamen yerini değiştirip daha pratik bir kullanım sağlar. l2 ve r2 tuşlarına ulaşması çok daha kolay olduğu için aim olayını biraz çözdüğünüzde ateş etme sürenizde de büyük bir kısalma olur.

türkiye'de pahalı ve hatta yok. aliexpress linki: avenger reflex

3. collective minds strike pack f.p.s. dominator

ismi uzun. strike pack fps diye aklınızda tutsanız yeterli. dualshock'un altına takılıyor. avenger reflex'e göre daha favorim durumunda. remap özelliği nedeniyle kesinlikle almayı düşünüyorum.

kutu açılımı ve kurulumu


4. "ben daha özelleştirilebilir bir dualshock istiyorum" diyorsanız biraz cebiniz yanar

sizi öncelikle scuf gaming sitesine alalım. burada kendinize özel bir dualshock yapabilirsiniz. isterseniz analogları belirli yüksekliklerde sipariş edebilir, yedek analoglar sipariş edebilir, isterseniz bu analogları oynayacağınız oyuna göre değiştirebilirsiniz. örnek bir versiyonu olarak bunu özelleştirerek 180 ile 200 $ arası bir fiyata tamamen size ve kullanımınıza özel bir dualshock sahibi olabilirsiniz.

5. "ya arkadaş ben halen zorlanıyorum şu işte" derseniz de size tavsiyem analogstick aim assistance shock absorbers olur

örneğin bu minik süngerleri dualshock analoglarının altına taktığınızda size daha iyi bir aim sağlayabilir. panik anlarında analogları bir sağa bir sola çevirmenizi önler. daha sakin bir kullanım sağlar.

6. "ellerim terliyor ve dualshock elimden kayıyor" derseniz ise tavsiyem kayma önleyici

satın almak isterseniz aliexpress linki.


7. "ben çok uğraştım ama yok arkadaş beceremiyorum" diyorsanız direkt olarak sony tarafından lisanslanan klavye mouse'lar var

bunlara da kısaca bakalım:

hori tac pro ve hori tac 4

hori tac pro


hori tac 4


hori tac grip - analog + mouse şeklinde bir set

hori tac grip

not: klavye yanında verilen mouse'u değiştirebiliyorsunuz. bunu da ufak bir not olarak ekleyeyim.

hori resmi internet sitesi

8. "sony'nin verdiği klavye mouse lisansının gücü adına ben kendi klavye mouse'umu kullanabilir miyim" derseniz o da olur

şimdi onlara başlayalım o zaman. çok küfür yiyeceğim belki ama çok sevgili sony, bu işi sen başlattın. vermeyecektin o klavye mouse lisanslarını aslanım. neyse başlayalım..

xim apex, xim4

bu aletlerin geniş bir klavye ve mouse desteği mevcut. bazı kablosuz klavye mouse setlerine dahi desteği bulunmakla beraber , hangi oyuna girecekseniz o oyuna özel ayarları bu aletlere yükleyebiliyorsunuz. çok geniş oyun desteği var.

xim apex 

xim4 

xim resmi internet sitesi

cronusmax plus

fazlasıyla ekstrem bir alet. klavye ve mouse bağlayabildiğiniz gibi, dualshock'u buna bağlayıp auto headshot ayarlayabiliyorsunuz. fazlasıyla hileli bir alet olması sebebiyle kesinlikle tavsiye etmiyorum. öyle ya da böyle öğreneceğiniz için bunu buraya yazıyorum. the division oyuncularının baş belası bir alettir. kullanıcıları sebebiyle, the division, çok sayıda oyuncu kaybetmiştir.

resmi internet sitesi

not: bu ikisinin benzeri daha niceleri var. bunlar sırasıyla tuact, iogear keymander, mayflash max shooter gibi adaptörlerdir. piyasada en çok tutanları ise xim ve cronusmax'tır. ne demişler; kiminin parası kiminin dualshock'u...

Oyun Dünyasında Kararsız Kalanlar İçin: Oyun Bilgisayarı mı Yoksa PlayStation mı?


Oyun Önerileri, Kullanma Şekli ve İade Yöntemiyle: Yeni Başlayanlar İçin Steam Rehberi